Co to jest strajk klimatyczny? Młodzi mobilizują się na całym świecie
Co to jest strajk klimatyczny? Jego założeniem jest sprzeciw wobec bierności światowych przywódców w obliczu nadciągających zmian klimatycznych, o potencjalnych, katastrofalnych skutkach dla całej populacji. Uczniowie i studenci z całego świata, w ramach ruchu starają się wywrzeć presję na opinii publicznej i prominentach, aby ci zaczęli podejmować bardziej radykalne działania na rzecz ochrony klimatu i redukcji szkód wywoływanych przez globalne ocieplenie.
Co to jest strajk klimatyczny? Rozpoczęła go 15-letnia wówczas Greta Thunberg
Dziś Grety Thunberg większości osób nie trzeba przedstawiać. Inicjatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego ma na swoim koncie protest pod szwedzkim parlamentem oraz liczne wystąpienia na międzynarodowych forach. O aktywistce pisały największe światowe media, kiedy ta zdecydowała się opłynął Atlantyk, aby wziąć udział w szczycie klimatycznym ONZ w USA. Do tej pory odznaczono ją m.in. nagrodą Right Livelihood Award oraz nadano tytuł Ambasadorki Sumienia Amnesty International. Była nominowana jako kandydatka do otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla.
W 2019 roku Greta Thunberg wyraziła poparcie dla działań Ingi Zasowskiej. 13-latka ogłosiła wówczas “wakacyjny strajk klimatyczny”. Początkowo samotnie protestowała pod polskim parlamentem. W kolejnych tygodniach dołączały się do niej nie tylko dziesiątki aktywistów ale i celebrytów.
Mówiąc o strajkach klimatycznych, warto również wspomnieć o ruchu Extinction Rebellion. Zrzesza on osoby domagające się podjęcia radykalnych zmian w globalnej polityce klimatycznej. Działania ruchu są protestem wobec działań człowieka, które przyczyniają się do utraty bioróżnorodności oraz zwiększania zagrożenia związanego z wyginięciem ludzkości.
Strajk Klimatyczny: co to takiego i dlaczego nie powinniśmy go ignorować
Mobilizacja młodych osób przeciwko zmianom klimatycznym jest w ostatnich latach szczególnie widoczna. Niektórzy ekolodzy tłumaczą to faktem, że skutki dotychczasowych, tragicznych działań człowieka odcisną największe piętno właśnie na życiu najmłodszych oraz ich dzieci.
Choć to, co rozumiemy poprzez “globalne ocieplenie” uznać można za proces “naturalny” i nieunikniony, działania człowieka od początku ery industrialnej znacząco przyspieszyły podnoszenie się średniej temperatury na ziemi. Jego skutki możemy odczuć już teraz, ale najgorsze przyjść ma w okolicach 2030 roku. Na skutek podnoszenia się temperatury na ziemi topnieją lodowce a ogromne połacie ziemi ulegają pustynnieniu. Kiedy wzrośnie ona o 2 stopnie doświadczać będziemy uderzeń mrozu, upałów, susz i powodzi. Według prognoz ekspertów, poskutkuje to gigantycznym kryzysem migracyjnym i, co za tym idzie, napięciami politycznymi.