wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Co to jest strajk klimatyczny? Młodzi mobilizują się na całym świecie

25 Października 2019

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Najważniejszą twarzą i inicjatorką strajku klimatycznego jest Greta Thunberg, aktywistka, która rozpoczęła go, jako 15-latka w 2018 roku. W Polsce o ruchu zrobiło się głośno za sprawą Ingi Zasowskiej. Nastolatka w 2019 roku co tydzień wracała pod S

Co to jest strajk klimatyczny? Jego założeniem jest sprzeciw wobec bierności światowych przywódców w obliczu nadciągających zmian klimatycznych, o potencjalnych, katastrofalnych skutkach dla całej populacji. Uczniowie i studenci z całego świata, w ramach ruchu starają się wywrzeć presję na opinii publicznej i prominentach, aby ci zaczęli podejmować bardziej radykalne działania na rzecz ochrony klimatu i redukcji szkód wywoływanych przez globalne ocieplenie.

Co to jest strajk klimatyczny? Rozpoczęła go 15-letnia wówczas Greta Thunberg

Dziś Grety Thunberg większości osób nie trzeba przedstawiać. Inicjatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego ma na swoim koncie protest pod szwedzkim parlamentem oraz liczne wystąpienia na międzynarodowych forach. O aktywistce pisały największe światowe media, kiedy ta zdecydowała się opłynął Atlantyk, aby wziąć udział w szczycie klimatycznym ONZ w USA. Do tej pory odznaczono ją m.in. nagrodą Right Livelihood Award oraz nadano tytuł Ambasadorki Sumienia Amnesty International. Była nominowana jako kandydatka do otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla.

W 2019 roku Greta Thunberg wyraziła poparcie dla działań Ingi Zasowskiej. 13-latka ogłosiła wówczas “wakacyjny strajk klimatyczny”. Początkowo samotnie protestowała pod polskim parlamentem. W kolejnych tygodniach dołączały się do niej nie tylko dziesiątki aktywistów ale i celebrytów.

Mówiąc o strajkach klimatycznych, warto również wspomnieć o ruchu Extinction Rebellion. Zrzesza on osoby domagające się podjęcia radykalnych zmian w globalnej polityce klimatycznej. Działania ruchu są protestem wobec działań człowieka, które przyczyniają się do utraty bioróżnorodności oraz zwiększania zagrożenia związanego z wyginięciem ludzkości.

Strajk Klimatyczny: co to takiego i dlaczego nie powinniśmy go ignorować

Mobilizacja młodych osób przeciwko zmianom klimatycznym jest w ostatnich latach szczególnie widoczna. Niektórzy ekolodzy tłumaczą to faktem, że skutki dotychczasowych, tragicznych działań człowieka odcisną największe piętno właśnie na życiu najmłodszych oraz ich dzieci.

Choć to, co rozumiemy poprzez “globalne ocieplenie” uznać można za proces “naturalny” i nieunikniony, działania człowieka od początku ery industrialnej znacząco przyspieszyły podnoszenie się średniej temperatury na ziemi. Jego skutki możemy odczuć już teraz, ale najgorsze przyjść ma w okolicach 2030 roku. Na skutek podnoszenia się temperatury na ziemi topnieją lodowce a ogromne połacie ziemi ulegają pustynnieniu. Kiedy wzrośnie ona o 2 stopnie doświadczać będziemy uderzeń mrozu, upałów, susz i powodzi. Według prognoz ekspertów, poskutkuje to gigantycznym kryzysem migracyjnym i, co za tym idzie, napięciami politycznymi.

Podobne artykuły

Toksyczne substancje

Ekologia

Bydgoszcz. W środku lasu odnaleziono setki litrów niebezpiecznych dla środowiska toksycznych odpadów. Sprawca poszukiwany

Czytaj więcej >
wtv.pl

Ekologia

Spór o ekogroszek. Polacy wierzą, że jest przyjazny środowisku, sprawę bada UOKiK

Czytaj więcej >
wtv.pl

Ekologia

Pod Sejmem protest ekologów. Jedna z uczestniczek przykleiła się do drzwi

Czytaj więcej >
wtv.pl

Ekologia

Protestują w całej Polsce pokazując obywatelskie nieposłuszeństwo i walczą o nasze życie. Policja jest bezsilna

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Nozhnici - zdjęcie ilustracyjne

Ekologia

Wakacje 2021: sinice atakują. Zamknięte są już niektóre kąpieliska

Czytaj więcej >

Ekologia

Uwaga na barszcz Sosnowskiego. Latem dochodzi do wielu niebezpiecznych poparzeń

Czytaj więcej >