wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Kupił popularne świąteczne ciasto. Cała rodzina mogła się zatruć, gdyby nie jego fachowa wiedza

27 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Popularne ciasto Stefanka zostało ozdobione gałązkami cisu. Świąteczny deser trafił do rąk biologa z Uniwersytetu Wrocławskiego. Nasza redakcja nawiązała kontakt z ekspertem, który dokładnie wyjaśnił, dlaczego niepozorny dodatek może stwarzać zagro

  • Biolog, Robert Maślak zakupił ciasto Stefanka, do którego dodano gałązek cisu

  • Cis zawiera w poszczególnych częściach taksyny - silnie trujące związki, wywołujące zagrażające życiu objawy

  • Na truciznę nie ma sposobu. Możliwe jest jedynie leczenie objawowe

"Jestem w szoku. W centrum handlowym Astra we Wrocławiu kupiłem bardzo dobre, ale ozdobione CISEM (!) ciasto Stefanka. Cała roślina, oprócz czerwonej osnówki, jest silnie trująca. Wystarczy 50g igieł do zgonu wskutek zaburzeń akcji serca, ukł. pokarmowego, nerwowego, oddechowego" - czytamy we wpisie doktora Uniwersytetu Wrocławskiego.

Popularne ciasto Stefanka ozdobione gałązkami cisu. "Nie ma odtrutki, pozostaje tylko leczenie objawowe"

Nie wiemy, dlaczego we wrocławskim centrum sprzedaje się produkty, bezpośrednio zagrażające życiu i zdrowiu konsumentów. Skontaktowaliśmy się jednak z autorem wpisu - biologiem Uniwersytetu Wrocławskiego, by dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę, wybierając ciasto. 

Profesor Maślak wyjaśnia, jak w łatwy sposób możemy poznać gałązki cisu.

Cis jest drzewem bardzo często spotykanym w ogrodach. Rośnie bardzo wolno, zatem zwykle znamy go w formie krzewu lub żywopłotu. Igły są spłaszczone, lekko wyostrzone na końcu, ale nie kłujące. Podobne nieco do igieł jodły, ale znacznie bardziej miękkie - informuje naszą redakcję.

Warto także zwrócić uwagę, że cis jest rośliną dwupienną . Na jednej z gałązek, w kątach igieł można dostrzec kuliste pąki. Z nich powstaną kwiaty męskie. Na żeńskiej formie  zaś kwiaty rozwijają się z pąków, przypominających liściowe.

- Wytworzone nasiono otoczone jest czerwoną osnówką. Osnówka, która przypomina jagodę to jedyna nietrująca część cisa. Żywi się nimi ponad 20 gatunków ptaków- dodaje nasz rozmówca.

Otrzymaliśmy zdjęcie, na którym możemy przyjrzeć się roślinie od spodu. - Widać kuliste pączki, z których rozwiną się kwiaty męskie (fachowo nazywane mikrostrobilami) i kawałki kremu czekoladowego - wyjaśnia Robert Maślak.

Właściwości trujące cisu wynikają z zawartego w cisie zespołu alkaloidów, nazywanych taksynami. Doktor Maślak wymienia objawy, jakie może spowodować zatrucie. Są to: zaburzenia akcji serca, spadek ciśnienia krwi, wymioty i bóle brzucha, w końcu porażenie układu nerwowego, oddechowego i śmierć.

- Wystarczy do tego 50-100 gramów igieł. Najczęściej ofiarami zatrucia padają dzieci, które zjadają osnówki i rozgryzają nasiona. W igłach jest znacznie więcej taksyn, niż w nasionach, więc zwykle kończy się na ostrych bólach brzucha. Nie ma odtrutki, pozostaje tylko leczenie objawowe- informuje naszą redakcję. 

Źródło; [WTV/Twitter/Robert Maślak]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >