wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Co oznacza w młodzieżowym slangu "chajzerować"? Wyjaśniamy i przedstawiamy etymologię nowego słowa

21 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

"Chajzerować" to zrobić coś głupiego, złego albo żenującego i potem próbować wybielić się aktem udawanej skruchy i dobrego uczynku. Określenie to pojawiło się w słowniku młodych m. in. za sprawą naświetlonych przez Youtubera Gargamela z

Filip Chajzer jest postacią dla wielu kontrowersyjną. Nie można zaprzeczyć, że przeżył przed laty ogromną tragedię, z której niesłusznie się naśmiewano, ale jego zachowanie miejscami zakrawa o całkowity brak szacunku do wielu osób. Kiedy to się dzieje, słynny prezenter „chajzeruje”. Co to dokładnie oznacza?

„Chajzerować” - co to oznacza?

Wpadek Filip Chajzer miał w swojej karierze niezbyt wiele, ale z pewnością odbiły się one szerokim echem w mediach. W ciągu ostatnich paru lat został ostro skrytykowany za wykonanie na antenie TVN prześmiewczego ataku paniki, częstowanie swoich widzów rasistowskimi sformułowaniami oraz nagonkę na krytykującą jego działania dziennikarkę.

Te wszystkie aspekty uchwycił w swoim filmie znany Youtuber, Gargamel, który ostro skrytykował podobne posunięcia Filipa Chajzera i znalazł w nich pewną powtarzalność, która następnie została użyta do stworzenia nowego słowa.

W jaki sposób wygląda ta powtarzalność? Gargamel wyróżnił trzy etapy takiego działania - pierwszym z nich jest zrobienie czegoś głupiego albo oburzającego. Następnym są „przeprosiny”, przy których dobór słów wskazuje na to, że właściwie nikt nie przeprasza, oraz zrzucenie winy na oburzonych. Trzecim i ostatnim, jest wybielenie samego siebie i przekazanie pieniędzy na jakąś fundację charytatywną.

Jednym zyskiem z tej sytuacji jest fakt wspomagania instytucji, które potrzebują pomocy, nie zmienia to jednak faktu, że podobne zachowanie nie powinno być dopuszczalne przez osoby reprezentujące poważne media. To właśnie rozpoznawalność Chajzera przyniosła żniwo w postaci nowego słowa używanego przez młodzież. 

Słowo pojawiło się niedawno w Miejskim Słowniku Slangu i zostało wyjaśnione na konkretnych przykładach.

Nowe hasło w Miejskim Słowniku Slangu

Hasło znalazło się niedawno w Miejskim Słowniku Slangu i zostało wyjaśnione tak: 

- Zrobić coś złego/żenującego/upokarzającego, a następnie próbować się wybielić innym dobrym aktem.

Pokazane jest to na konkretnych przykładach rozmów. 

- Ej, co się stało, że Jasiek otworzył zbiórkę na schronisko?__- Próbuje odzyskać twarz po tym, jak obsikał bezdomnego.- Ale mu się chajzerować zachciało?

Ponadto w słowniku znajdują się jeszcze dwie definicje. Druga przyjęła się całkiem dobrze (Nieustannie usprawiedliwiać swoje nagminne i złe zachowanie jednym wydarzeniem z przeszłości), zaś trzecia została uznana za nie tyle niepoprawną, co zaprzeczającą wszystkiemu, co to słowo miało oznaczać w rozumieniu młodzieży (Wykorzystywanie możliwości zasięgów socjaomediowych do pomocy innym. Termin pochodzi od działalności dziennikarza Filipa Chajzera, który słynie z organizacji akcji mobilizujących jego fanów).

W skrócie - oznacza to głównie działania na krawędzi hipokryzji i nie przyznawania się do błędu lub szukania odwrócenia od niego uwagi. Filipowi Chajzerowi zaś życzymy większej rozwagi, by to słowo niedługo mogło stracić uzasadnienie dla swojego istnienia.

źródło: [spidersweb.pl][miejski.pl]

Podobne artykuły

Do sukcesu Roberta Makłowicza przyczyniła się jego żona.

Gwiazdy

Kim jest żona Roberta Makłowicza? Agnieszka stoi za sukcesem podróżnika

Czytaj więcej >
Syn Krzysztofa Krawczyka zdecydował się udzielił wywiadu Uwadze! TVN

Gwiazdy

Syn Krzysztofa Krawczyka mocno o skandalu na pogrzebie jego ojca

Czytaj więcej >
Sara Boruc o celebrytach

Gwiazdy

Sara Boruc wyjawiła prawdę o celebrytkach. Chcą wypożyczać ubrania jej marki za darmo

Czytaj więcej >
Ola Nowak w "Dance Dance Dance"

Gwiazdy

"Dance, dance, dance". Uczestniczka zarzuca produkcji manipulację w montażu

Czytaj więcej >
Pogrzeb Bronisława Cieślaka

Gwiazdy

Kraków. O 13 rozpoczął się pogrzeb Bronisława Cieślaka

Czytaj więcej >
Nie żyje

Gwiazdy

Nie żyje Karina Wilhelmi-Tecław. Dziennikarka TVP miała 55 lat

Czytaj więcej >