Cena pogrzebu w Brzezinach jest niebotyczna. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 13 Lutego 2020

Mieszkańcy walczą z pazerną kurią. Mogą pożałować, że poskarżyli się papieżowi

Cena pogrzebu w Brzezinach zdecydowanie przekracza średnią rynkową. Mieszkańcy wyliczają ją nawet na 10 tys. zł. To kilkakrotnie więcej, niż przeciętna (licząc od dominanty a nie zawyżanej przez najbogatszych średniej) pensja w kraju. Wydatek zajmuje jeszcze większy procent budżetu w przypadku emerytów, na których to barkach często spoczywa pochówek najbliższych. Mieszkańcy miejscowości powiedzieli "dość" a kuria już zaczęła się odgrażać.

O sprawie mieszkańców Brzezin pisaliśmy już wcześniej, w tym artykule. Osobą, która stanęła na czele zdruzgotanych mieszkańców, był Sławomir Pawlik. To on napisał list do abp. Grzegorza Rysia z prośbą o interwencję. Jedno z pismo skierowane zostało również do Konferencji Episkopatu Polski. Żadne z dotychczasowych działań nie przyniosło jednak realnej zmiany.

Fiskus zrobił podatnikom Fiskus zrobił podatnikom "prezent". Nie wiemy czy się śmiać czy płakaćCzytaj dalej

Mieszkańcy posunęli się więc do ostateczności. Przy pomocy kancelarii prawnej, skonstruowali list, który trafić ma w ręce samego papieża Franciszka. Kurii się to bardzo nie podoba.

Cena pogrzebu w Brzezinach to nawet 10 tys zł. Kuria twierdzi, że już się wytłumaczyła

- Kuria Metropolitalna Łódzka wyraża ubolewanie, że w sprawie tzw. cen pochówku na cmentarzu wyznaniowym w Brzezinach - mimo nieustannych wyjaśnień ze strony Archidiecezji Łódzkiej przesyłanych do mediów i publikowanych na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej - ma miejsce ciągłe powielanie nieprawdy - zapowiada archidiecezja łódzka.

Jak wyjaśniono wysokie opłaty? Kosztami wywozu śmieci czy ceną mediów.

- Kuria jednocześnie oświadcza, że w obronie dobrego imienia administratora cmentarza zamierza wystąpić na drogę prawną - zapowiada kuria.

Stojący na czele pokrzywdzonych Pawlik ujawnił w rozmowie z Wirtualną Polską, że ma nadzieję na proces. Wówczas duchowni musieliby przedstawić wszystkie, posiadane przez siebie dokumenty. Jego zdaniem kuria zataja koszty obsługi cmentarza.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Wspaniałe wiadomości dla wielu Polaków. Otrzymają zasiłek przedemerytalny, wystarczy spełniać kilka wymogów

2. Skorzystała z pół na pół, grając o 75 tys. zł. Każdy turysta odpowiedziałby bez wahania

3. Porażające odkrycie w żołądku psa. Niewyobrażalnie co zrobił mu właściciel

4. Rodzice przerywają milczenie ws. koszmarnych warunków na dziecięcym oddziale. "Trudno wytłumaczyć 2-latkowi, że mama śpi w hotelu"

5. Ohydne żarty polityków PiS. Homofobiczny atak na Roberta Biedronia

6. Ostatnie zdjęcie małej Madzi z Katarzyną W. Jeden szczegół jest przerażający, potem wydarzył się dramat