wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Kataklizm w centralnej Polsce. Służby odpowiadają na pytania o straty

12 Maja 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Burza najmocniej dała się we znaki mieszkańcom województwa łódzkiego. Przez wieś Wola Buczkowska przeszła nawet trąba powietrzna. Załamanie pogody odczuto także na Mazowszu, Podlasiu oraz Dolnym Śląsku.

Nawałnice, które w poniedziałek wieczorem przeszły nad województwem łódzkim, spowodowały ogromne straty w sześciu budynkach gospodarskich, informuje Polsat News. Co więcej, przez wieś Wola Buczkowska w gminie Buczek przeszła najprawdopodobniej trąba powietrzna, które zerwała dach jednego z gospodarstw.

Burza zerwała dach

Nagranie z, jak czytamy, "prawdopodobnego tornada" opublikowali na swoich mediach społecznościowych Łowcy Burz. Materiał obejrzeć można pod tym linkiem. Trwa próba ustalenia okoliczności tego niecodziennego zdarzenia.

– Na skanach, które otrzymaliśmy od IMGW widać, że zjawisko spowodowała superkomórka burzowa w ostatniej fazie istnienia – przekazał Polsat News Michał Sowała z łódzkich Łowców Burz. Atak żywiołu trwał zaledwie kilka minut. Zdaniem jednego z Łowców punktowe zniszczenia w kilku miejscowościach były typowe dla trąby powietrznej.

Informacje o poniesionych stratach potwierdziła także Straż Pożarna. "W miejscowości Wola Buczkowska zerwany został dach jednego z budynków mieszkalnych, w Buczku wiata gospodarcza z blachy trapezowej, a w Czestkowie wiatr zerwał fragmenty papy i eternitu z kilku budynków gospodarskich", poinformował Polską Agencję Prasową oficer dyżurny Wojewódzkiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej, cytowany przez Interię.

W związku z załamaniem pogody ostatniej nocy strażacy interweniowali aż 378 razy. – Usuwali powalone drzewa, nadłamane konary, a także wypompowywali wodę – poinformował nad ranem rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski.

Źródło: polsatnews.pl / interia.pl / PAP

Tagi:

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >