wtv.pl > Polska > Budujesz lub remontujesz dach? Pamiętaj o tych rzeczach
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 19.03.2022 08:51

Budujesz lub remontujesz dach? Pamiętaj o tych rzeczach

dach
Materiały partnera

W trakcie modernizacji dachu lub wznoszenia budynku stajesz przed dylematem wykorzystania poddasza. Jeśli zdecydujesz się na wersję użytkową tej przestrzeni, przyjdzie czas, aby zmierzyć się z wyborem okien. 

Podejmując decyzję o przystosowaniu poddasza z przeznaczeniem na sypialnię, pokój dziecięcy, pracownię lub biuro, pomyśl o odpowiednim doświetleniu powierzchni. W ten sposób pomieszczenie będzie bardzo jasne, a w sezonie jesienno-zimowym promienie słońca będą dodatkowo dogrzewały przestrzeń. Warto zastanowić się o przeznaczeniu przestrzeni, ponieważ pomoże to w wyborze okien, ich wielkości, funkcjonalności i miejscu montażu. Ponadto, aby podnieść komfort użytkowania poddasza, dobrze zainstalować rolety na okna dachowe. W ten sposób poprawisz parametry termoizolacyjne i ograniczysz ilość światła słonecznego, zwłaszcza w upalne dni.

Okna dachowe — co warto o nich wiedzieć?

Wiele osób budujących dom, uwzględnia w swoich planach adaptację poddasza. Nawet jeśli nie jest to kluczowy element inwestycji, to w przyszłości może być bardzo przydatny. Powiększająca się rodzina lub znalezienie azylu na biuro, lub pracownię to dobre powody, aby przystosować przestrzeń do konkretnych potrzeb. Dlatego już na etapie projektowania, dobrze zaplanować rozmieszczenie i rodzaj okien.

Współcześnie, okna dachowe są rozwiązaniami zaawansowanymi technologicznie, projektowane z myślą o funkcjonalności i estetyce. Masz więc pewność, że po montażu nie będą wystawały ponad połać dachu, a ich kolorystyka może być zbieżna z pozostałymi witrynami w domu, aby zachować spójność architektoniczną. Okna dachowe w niemal każdym stylu, znajdziesz na https://www.castorama.pl/produkty/budowa/dach-i-rynny/okna-i-wylazy-dachowe/okna-dachowe.html.

Wybierając okna dachowe, możesz zdecydować o detalach jak np. lokalizacja klamki w oknie. Instaluje się je w górnej części lub z dołu. W tym wypadku ich umiejscowienie zależy od zagospodarowania i ukształtowania powierzchni. Dolny system otwierania sprawdzi się, gdy okno znajdzie się nad biurkiem lub łóżkiem, a górny, gdy witryna zainstalowana jest nieco niżej.

Ciekawostka: Liderzy rynku stolarki okiennej udowodnili, że okna dachowe doświetlają pomieszczenie o 20% skuteczniej niż klasyczne okna pionowe. Wszystko dlatego, że przez witrynę zamontowaną pod kątem wpada więcej światła i ekspozycja na nie jest dłuższa. Wieczorami, gdy na niższych piętrach panuje już mrok, zaczynasz korzystać z oświetlenia. Na poddaszu, w tym samym czasie będziesz się jeszcze cieszyć z naturalnego światła.

Ile okien na poddasze?

Najlepsze praktyki pokazują, że na każde 8m2 pomieszczenia powinien przypadać 1m2 okna. Jeśli wygospodarowałeś 16m2 poddasza, to do optymalnego doświetlenia będą potrzebne witryny o powierzchni 2m2. W przypadku, gdy na poddaszu nie ma innych okien, do instalacji będziesz potrzebował trzy standardowe, pojedyncze sztuki o wymiarach ok. 0,6-0,7m2.

Projektując przestrzeń z myślą o pokoju dziecka lub pracowni, dobrze zróżnicować intensywność doświetlenia i efektywniej rozświetlić miejsca pracy. W tym celu należy odpowiednio zaplanować rozkład okien. W tym celu nad miejscem, w którym stanie biurko można połączyć dwa okna ze znajdującą się pomiędzy nimi kotwą. Stanowisko będzie dobrze przystosowane do pracy i zabaw.

Na jakiej wysokości zamontować okno?

Znając liczbę okien na poddasze, przyszedł czas na decyzję o wysokości, na której zostaną one zamontowane. Im będą wyżej, tym głębiej i bardziej równomiernie doświetlą pomieszczenie. W tym miejscu należy pamiętać o kontakcie wzrokowym z otoczeniem. Jest to sytuacja, w której możesz swobodnie obserwować otoczenie budynku, zachowując dobre parametry doświetleniowe. 

Pokój z oknami zamontowanymi na samym szczycie, na wzór „świetlików” znanych z budynków przemysłowych i gospodarczych, będzie dobrze doświetlony, ale korzystanie z niego będzie niekomfortowe. Wszystko za sprawą braku możliwości obserwacji otoczenia. Perspektywa funkcjonowania w obiekcie przypominającym studnię jest mało atrakcyjna.

Wybierając wysokość montażu okna, zwróć uwagę na wygodę i bezproblemową obsługę. Dolna krawędź witryny powinna znajdować się na wysokości od 80 cm do 150 cm, licząc od podłogi. Zwróć uwagę na umiejscowienie klamki i sposób otwierania. Inne rozwiązania (np. klamki z zamykane na kluczyk) możesz zastosować w pokoju dla dzieci, a jeszcze inne w biurze. Jeśli masz dzieci, uwzględnij przede wszystkim ich bezpieczeństwo, ale także wzrost domowników. Pamiętaj, że każde pomieszczenie może mieć różne systemy okien i mogą być zainstalowane na różnej wysokości.

Wskazówka: W przypadku okien montowanych na wysokości od 80 cm do 130 cm możesz zainstalować górny system otwierania. Dla witryn od 130 cm do 150 cm postaw na dolny system.

Bezpieczne i funkcjonalne rolety dachowe

Rolety na okna dachowe mają szerokie zastosowanie i są ozdobą domu, patrząc z zewnątrz i stanowią estetyczne wykończenie poddasza wewnątrz. Dzięki nim możesz regulować ilość wpadającego światła, co ma wpływ na Twoją wygodę, gdy przebywasz w pomieszczeniu. Pomimo dobrej termoizolacji dachu, w gorące dni, poddasze może zamienić się w bardzo ciepłe miejsce. Praca, zabawa lub odpoczynek w takich warunkach są zwykle mało przyjemne. Rolety wewnętrzne i zewnętrzne pozwalają na swobodną kontrolę ilości wpadającego światła, według własnych upodobań.

Zaciągając rolety w upalny dzień, sprawisz, że przestrzeń nie będzie się tak intensywnie nagrzewała. Wieczorem lub w nocy, gdy słoneczny żar ustąpi przyjemnemu powiewowi chłodu, możesz otworzyć rolety i uchylić okno. Podziwiając gwieździste niebo, poczujesz orzeźwiający podmuch powietrza, który pozwoli się odprężyć. Rolety na okna znajdziesz na https://www.castorama.pl/produkty/budowa/dach-i-rynny/okna-i-wylazy-dachowe/rolety-dachowe.html.

Projektując dom lub zmieniając przeznaczenie poddasza na użytkowe, pamiętaj o właściwym doborze okien i przydatnych akcesoriach. Od tej decyzji zależy bezpieczeństwo i wygoda użytkowania przez wiele lat. Warto więc postawić na rozwiązania, które są estetyczne i funkcjonalne. W ten sposób stworzysz wymarzoną przestrzeń, w której zawsze przyjemnie spędzisz czas.

Jeśli budujesz lub remontujesz dom, przyda Ci się poprawiające bezpieczeństwo rusztowanie. Zachęcamy do przeczytania: Jakie wybrać rusztowanie? Dzięki niemu wiele prac wysokościowych jest dużo łatwiejszych.

Tekst zewnętrzny

Tagi: Zakupy