wtv.pl
1-1613051811

Canva

Brak pieniędzy na spłatę raty kredytu hipotecznego – co robić?

12 Lutego 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Zaciągając kredyt na zakup lub remont nieruchomości, obligujesz się do spłacania comiesięcznych rat przez określony, z reguły co najmniej kilkuletni okres. Życie pisze jednak różne scenariusze, dlatego niekiedy zdarza się, że kredytobiorca przestaj

Wykup ubezpieczenie

O ewentualnych problemach ze spłatą zobowiązania warto pomyśleć jeszcze przed podpisaniem umowy. W trudnej sytuacji finansowej bezcennym wsparciem może się okazać ubezpieczenie kredytu, które zapewnia wsparcie w przypadku utraty pracy, zdrowia czy życia. Dzięki polisie w razie wystąpienia nieprzewidzianych, losowych zdarzeń uniemożliwiających spłatę zobowiązania otrzymasz odszkodowanie. Jego wysokość zależy od sumy ubezpieczenia i najlepiej, aby była równa wartości kredytu. Wówczas w przypadku utraty pracy czy śmierci otrzymuje się kwotę pozwalającą na spłacenie pozostałego długu.

Skorzystaj z wakacji kredytowych

Jeżeli z jakiegoś powodu tracisz możliwość spłacania kolejnych rat, bezzwłocznie skontaktuj się z bankiem i poinformuj o swoim problemie. Próba ucieczki przed nim mija się z celem, sprawiając, że po czasie staje się jeszcze trudniejszy do rozwiązania. Pamiętaj, że setki tysięcy osób każdego roku znajdują się w podobnej sytuacji, a bankom zależy na dojściu do porozumienia, dlatego są gotowe na negocjacje. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyzwaniem jest skorzystanie z wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe to po prostu czasowa przerwa w spłacaniu całości lub części kredytu. Jej długość zależy od indywidualnych ustaleń z bankiem i z reguły wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. W tym okresie możesz postarać się o poprawę swojego położenia finansowego, aby móc powrócić do regularnego spłacania zobowiązania. Należy jednak mieć świadomość, że wakacje kredytowe wiążą się z kosztami wynikającymi z wydłużenia terminu zwrotu zadłużenia.

Wydłuż czas spłaty kredytu

Dobrym rozwiązaniem pozwalającym na poradzenie sobie z problemami ze spłatą kredytu jest jego przedłużenie. Poprzez zwiększenie liczby rat zmniejsza się bowiem ich wysokość, w związku z czym stanowią mniejsze obciążenie dla budżetu domowego i łatwiej jest regulować. Wydłużenie czasu spłaty oznacza jednak podwyższenie oprocentowania, co przekłada się na większe koszty zadłużenia. Dlatego już na etapie wyboru oferty warto wybierać jak najlepsze kredyty hipoteczne o możliwie jak najniższym RRSO.

Zaciągnij kolejny kredyt

Tę sugestię podajemy wyłącznie w celach informacyjnych i nie zachęcamy do jej zastosowania w praktyce, a jeśli już, to jako absolutnie ostateczną konieczność. Zaciąganie kolejnego kredytu czy pożyczki w celu spłacenia poprzedniego zobowiązania to jedna z najczęstszych przyczyn, dla których popada się w spiralę zadłużenia. To tylko chwilowa ucieczka przed narastającym problemem, a nie jego rozwiązanie. Jeśli jednak się na nie decydujesz, poszukuj jak najtańszego kredytu, aby ponieść jak najniższe koszty. Aktualne oferty znajdziesz i porównasz na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/kalkulator-gotowkowy/.

Sprzedaj nieruchomość

Zbycie mieszkania czy domu to również skrajne rozwiązanie, które powinno być traktowane jako ostateczność. Próbując sprzedaż nieruchomość z przysłowiowym nożem na gardle, trudno o uzyskanie korzystnej ceny. Poza tym procedury takiej transakcji są bardziej skomplikowane niż sprzedaż nieruchomości bez hipoteki.

Tekst zewnętrzny

Podobne artykuły

Polska

Nie żyje były prezydent Gdańska. Jacek Starościak miał 73 lata

Czytaj więcej >
W Poznaniu przy parku Wilsona znaleziono zwłoki mężczyzny

Polska

W centrum Poznania znaleziono zwłoki mężczyzny

Czytaj więcej >

Polska

Katastrofa na polskim lotnisku. Samolot spadł na płytę lotniska i stanął w płomieniach

Czytaj więcej >
Według dra Filipiaka Andrzej Duda planował zakup chińskich szczepionek, których skuteczność jest kwestionowana.

Polska

Prof. Filipiak wyjawił szczegóły rozmowy z Andrzejem Dudą na temat szczepionek. Były plany zakupu chińskich preparatów

Czytaj więcej >
W kazaniu wygłoszonym w uroczystość św. Stanisława kardynał Dziwisz zwrócił uwagę na problemy, z którymi mierzy się kościół.

Polska

Kard. Dziwisz przemówił na Wawelu. Mówił nie tylko o "ideologiach", ale i o pewnych słabościach Kościoła

Czytaj więcej >

Polska

Aktywiści pod pomnikiem smoleńskim rysują czarne krzyże ku pamięci ofiar pandemii

Czytaj więcej >