wtv.pl

Canva

Brak pieniędzy na spłatę raty kredytu hipotecznego – co robić?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Wykup ubezpieczenie

O ewentualnych problemach ze spłatą zobowiązania warto pomyśleć jeszcze przed podpisaniem umowy. W trudnej sytuacji finansowej bezcennym wsparciem może się okazać ubezpieczenie kredytu, które zapewnia wsparcie w przypadku utraty pracy, zdrowia czy życia. Dzięki polisie w razie wystąpienia nieprzewidzianych, losowych zdarzeń uniemożliwiających spłatę zobowiązania otrzymasz odszkodowanie. Jego wysokość zależy od sumy ubezpieczenia i najlepiej, aby była równa wartości kredytu. Wówczas w przypadku utraty pracy czy śmierci otrzymuje się kwotę pozwalającą na spłacenie pozostałego długu.

Skorzystaj z wakacji kredytowych

Jeżeli z jakiegoś powodu tracisz możliwość spłacania kolejnych rat, bezzwłocznie skontaktuj się z bankiem i poinformuj o swoim problemie. Próba ucieczki przed nim mija się z celem, sprawiając, że po czasie staje się jeszcze trudniejszy do rozwiązania. Pamiętaj, że setki tysięcy osób każdego roku znajdują się w podobnej sytuacji, a bankom zależy na dojściu do porozumienia, dlatego są gotowe na negocjacje. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyzwaniem jest skorzystanie z wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe to po prostu czasowa przerwa w spłacaniu całości lub części kredytu. Jej długość zależy od indywidualnych ustaleń z bankiem i z reguły wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. W tym okresie możesz postarać się o poprawę swojego położenia finansowego, aby móc powrócić do regularnego spłacania zobowiązania. Należy jednak mieć świadomość, że wakacje kredytowe wiążą się z kosztami wynikającymi z wydłużenia terminu zwrotu zadłużenia.

Wydłuż czas spłaty kredytu

Dobrym rozwiązaniem pozwalającym na poradzenie sobie z problemami ze spłatą kredytu jest jego przedłużenie. Poprzez zwiększenie liczby rat zmniejsza się bowiem ich wysokość, w związku z czym stanowią mniejsze obciążenie dla budżetu domowego i łatwiej jest regulować. Wydłużenie czasu spłaty oznacza jednak podwyższenie oprocentowania, co przekłada się na większe koszty zadłużenia. Dlatego już na etapie wyboru oferty warto wybierać jak najlepsze kredyty hipoteczne o możliwie jak najniższym RRSO.

Zaciągnij kolejny kredyt

Tę sugestię podajemy wyłącznie w celach informacyjnych i nie zachęcamy do jej zastosowania w praktyce, a jeśli już, to jako absolutnie ostateczną konieczność. Zaciąganie kolejnego kredytu czy pożyczki w celu spłacenia poprzedniego zobowiązania to jedna z najczęstszych przyczyn, dla których popada się w spiralę zadłużenia. To tylko chwilowa ucieczka przed narastającym problemem, a nie jego rozwiązanie. Jeśli jednak się na nie decydujesz, poszukuj jak najtańszego kredytu, aby ponieść jak najniższe koszty. Aktualne oferty znajdziesz i porównasz na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/kalkulator-gotowkowy/ .

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

28-letni mężczyzna utopił się w czasie kąpieli w jeziorze w Boszkowie
Czytaj więcej >

Polska

Na autostradzie w okolicach Szczecina płonie czołg. Doszło do eksplozji
Czytaj więcej >

Polska

Wierzący antyszczepionkowcy próbują przekonać, że szczepienia są niebezpieczne. Odwołują się do Bożej Ochrony
Czytaj więcej >

Polska

Pożar w Nowej Białej. Spłonęły zabytkowe budynki
Czytaj więcej >

Polska

Rozpoczęto zbiórki na rzecz pogorzelców z Nowej Białej. Akcję ogłasza abp Jędraszewski
Czytaj więcej >

Polska

Tragedia na wsi. Nie żyje strażak
Czytaj więcej >
Barbara Daszuta

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Polska

Artykuł Sponsorowany

Czechy pierwszym rywalem Fernando Santosa!
Czytaj więcej >
Polska

Alan Wysocki

Rząd zmienia zasady wjazdu do kraju. Jest rozporządzenie
Czytaj więcej >
Polska

Alan Wysocki

Ksiądz pobiera 200 zł za zdjęcie kłódki w bramie? Wierni zawiadomili kurię
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

21 domów strawionych przez ogień. Trwa szacowanie strat po pożarze w Nowej Białej.
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Chorzów: dym widać z kilku kilometrów. Płonie hala z materiałami plastikowymi
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Krystyna Pawłowicz wzywa Szwedów do oddania zrabowanych w czasie potopu dóbr. Krytykom odpowiada zdjęciem z szablą
Czytaj więcej >