wtv.pl
1-1613051811

Canva

Brak pieniędzy na spłatę raty kredytu hipotecznego – co robić?

12 Lutego 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Zaciągając kredyt na zakup lub remont nieruchomości, obligujesz się do spłacania comiesięcznych rat przez określony, z reguły co najmniej kilkuletni okres. Życie pisze jednak różne scenariusze, dlatego niekiedy zdarza się, że kredytobiorca przestaj

Wykup ubezpieczenie

O ewentualnych problemach ze spłatą zobowiązania warto pomyśleć jeszcze przed podpisaniem umowy. W trudnej sytuacji finansowej bezcennym wsparciem może się okazać ubezpieczenie kredytu, które zapewnia wsparcie w przypadku utraty pracy, zdrowia czy życia. Dzięki polisie w razie wystąpienia nieprzewidzianych, losowych zdarzeń uniemożliwiających spłatę zobowiązania otrzymasz odszkodowanie. Jego wysokość zależy od sumy ubezpieczenia i najlepiej, aby była równa wartości kredytu. Wówczas w przypadku utraty pracy czy śmierci otrzymuje się kwotę pozwalającą na spłacenie pozostałego długu.

Skorzystaj z wakacji kredytowych

Jeżeli z jakiegoś powodu tracisz możliwość spłacania kolejnych rat, bezzwłocznie skontaktuj się z bankiem i poinformuj o swoim problemie. Próba ucieczki przed nim mija się z celem, sprawiając, że po czasie staje się jeszcze trudniejszy do rozwiązania. Pamiętaj, że setki tysięcy osób każdego roku znajdują się w podobnej sytuacji, a bankom zależy na dojściu do porozumienia, dlatego są gotowe na negocjacje. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyzwaniem jest skorzystanie z wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe to po prostu czasowa przerwa w spłacaniu całości lub części kredytu. Jej długość zależy od indywidualnych ustaleń z bankiem i z reguły wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. W tym okresie możesz postarać się o poprawę swojego położenia finansowego, aby móc powrócić do regularnego spłacania zobowiązania. Należy jednak mieć świadomość, że wakacje kredytowe wiążą się z kosztami wynikającymi z wydłużenia terminu zwrotu zadłużenia.

Wydłuż czas spłaty kredytu

Dobrym rozwiązaniem pozwalającym na poradzenie sobie z problemami ze spłatą kredytu jest jego przedłużenie. Poprzez zwiększenie liczby rat zmniejsza się bowiem ich wysokość, w związku z czym stanowią mniejsze obciążenie dla budżetu domowego i łatwiej jest regulować. Wydłużenie czasu spłaty oznacza jednak podwyższenie oprocentowania, co przekłada się na większe koszty zadłużenia. Dlatego już na etapie wyboru oferty warto wybierać jak najlepsze kredyty hipoteczne o możliwie jak najniższym RRSO.

Zaciągnij kolejny kredyt

Tę sugestię podajemy wyłącznie w celach informacyjnych i nie zachęcamy do jej zastosowania w praktyce, a jeśli już, to jako absolutnie ostateczną konieczność. Zaciąganie kolejnego kredytu czy pożyczki w celu spłacenia poprzedniego zobowiązania to jedna z najczęstszych przyczyn, dla których popada się w spiralę zadłużenia. To tylko chwilowa ucieczka przed narastającym problemem, a nie jego rozwiązanie. Jeśli jednak się na nie decydujesz, poszukuj jak najtańszego kredytu, aby ponieść jak najniższe koszty. Aktualne oferty znajdziesz i porównasz na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/kalkulator-gotowkowy/.

Sprzedaj nieruchomość

Zbycie mieszkania czy domu to również skrajne rozwiązanie, które powinno być traktowane jako ostateczność. Próbując sprzedaż nieruchomość z przysłowiowym nożem na gardle, trudno o uzyskanie korzystnej ceny. Poza tym procedury takiej transakcji są bardziej skomplikowane niż sprzedaż nieruchomości bez hipoteki.

Tekst zewnętrzny

Barbara DaszutaAutor

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i globtroterka. Miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >