borelioza. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 10 Sierpnia 2020

Borelioza jest podstępna. Narodowy Instytut Zdrowia ostrzega Polki i Polaków przed zagrożeniem, ofiar coraz więcej

Borelioza coraz częściej stanowi poważny problem dla polskich lekarzy. Ta wywoływana przez bakterie choroba coraz lepiej roznosi się dzięki olbrzymiej populacji kleszczy w naszych lasach.

Borelioza jest chorobą wywoływaną przez bakterie z typu krętek, które dostają się do ludzkiego organizmu poprzez zainfekowanego kleszcza. Szacuje się, że w Polsce nosicielami bakterii Borrelia burgdorferi jest około 25% kleszczy.

Choć od lat prowadzi Choć od lat prowadzi "Jeden z dziesięciu", nikt nie wie jaki jest w rzeczywistości. Prawdziwa twarz Tadeusza SznukaCzytaj dalej

Borelioza - jak się uchronić?

Jak informuje w opublikowanym właśnie zastawieniu Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, od 1 stycznia do 31 lipca zanotowano w Polsce 6 435 przypadków boreliozy. W tym samym okresie ubiegłego roku było 9 333 takich przypadków. Borelioza jest niebezpieczną chorobą, początkowo powoduje zmiany skórne, tzw. rumień wędrujący. Następnie mogą wystąpić objawy podobne do grypy, takie jak gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów.

Prawdziwa przyczyna śmierci Marii Czubaszek. Ujawniono kilka faktów, wielu nie zdawało sobie sprawyPrawdziwa przyczyna śmierci Marii Czubaszek. Ujawniono kilka faktów, wielu nie zdawało sobie sprawyCzytaj dalej

Kleszcze najczęściej znajdziemy w polskich lasach, szczególnie tam, gdzie występuje gęsta, liściasta roślinność. Narażeni na nie jesteśmy jednak coraz częściej również w miastach, na terenach parków cyz przydomowych ogródków. Kleszcze przyciąga do nas biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach obecnego w pocie kwasu masłowego.

Aby uchronić się przed boreliozą, musimy unikać ukąszeń kleszczy. Jako profilaktykę wskazuje się więc aby przed pójściem w miejsce występowania tych insektów zaopatrzyć się w długie, obcisłe spodnie, zakryte buty, a na głowę założyć czapkę lub chustę. Po powrocie do domu zawsze należy się dokładnie obejrzeć, zwracając szczególną uwagę na takie miejsca jak pachy, skórę za stawem kolanowym, zgięcie łokciowe i głowę. Szybkie i umiejętne wyjęcie kleszcza drastycznie zmniejsza szansę zachorowania na boreliozę.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Groźny wypadek Andrzeja Dudy. Zdjęcia z miejsca zdarzenia obiegły sieć
2. W polskim mieście doszło do bardzo poważnego wypadku, są ranni, w tym dzieci. Na miejsce natychmiast ruszył śmigłowiec
3. W pół roku 142 tys. Polaków straciło dowód osobisty. Za brak grozi 5 tys. zł grzywny, a nawet ograniczenie wolności

W przypadku odnalezienia kleszcza na naszym ciele należy do jego wyjęcia użyć pesety lub specjalnej pompki. Absolutnie nie należy smarować miejsca ukąszenia benzyną, masłem czy innymi specyfikami. Po złapaniu kleszcza należy wyjąć go szybkim ruchem do góry, a następnie odkazić miejsce ukąszenia alkoholem. 

Zakażenie boreliozą jest skutecznie leczone za pomocą antybiotyków z grupy penicylin, cefalosporyn oraz tetracyklin.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W warszawskim szpitalu rodzą się "dzieci na zamówienie"? Porażające ustalenia "Newsweeka"
  2. Ministerstwo zapowiada nowy wymóg dot. maseczek. Ekspert: “brak prawnego znaczenia”
  3. Lepiej zostańcie w domu, ostrzeżenia dotyczą całego kraju. Nie tylko dziś w Polsce zrobi się niebezpiecznie
  4. Znalazła przerażającą rzecz na swojej wycieraczce. Pokazała ją na antenie TVP w Studio Polska
  5. Uczestnik "The Voice of Poland" przeszedł nie tylko operację. Okazuje się, że był zakażony, a wszystko ujawniono w mediach
  6. Dziesiątki ofiar, wielu zaginionych. Sytuacja jest dramatyczna. Porażające wieści ze świata

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!