wtv.pl
borelioza

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Borelioza jest podstępna. Narodowy Instytut Zdrowia ostrzega Polki i Polaków przed zagrożeniem, ofiar coraz więcej

10 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Borelioza coraz częściej stanowi poważny problem dla polskich lekarzy. Ta wywoływana przez bakterie choroba coraz lepiej roznosi się dzięki olbrzymiej populacji kleszczy w naszych lasach.

Borelioza jest chorobą wywoływaną przez bakterie z typu krętek, które dostają się do ludzkiego organizmu poprzez zainfekowanego kleszcza. Szacuje się, że w Polsce nosicielami bakterii Borrelia burgdorferi jest około 25% kleszczy.

Borelioza - jak się uchronić?

Jak informuje w opublikowanym właśnie zastawieniu Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, od 1 stycznia do 31 lipca zanotowano w Polsce 6 435 przypadków boreliozy. W tym samym okresie ubiegłego roku było 9 333 takich przypadków. Borelioza jest niebezpieczną chorobą, początkowo powoduje zmiany skórne, tzw. rumień wędrujący. Następnie mogą wystąpić objawy podobne do grypy, takie jak gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów.

Kleszcze najczęściej znajdziemy w polskich lasach, szczególnie tam, gdzie występuje gęsta, liściasta roślinność. Narażeni na nie jesteśmy jednak coraz częściej również w miastach, na terenach parków cyz przydomowych ogródków. Kleszcze przyciąga do nas biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach obecnego w pocie kwasu masłowego.

Aby uchronić się przed boreliozą, musimy unikać ukąszeń kleszczy. Jako profilaktykę wskazuje się więc aby przed pójściem w miejsce występowania tych insektów zaopatrzyć się w długie, obcisłe spodnie, zakryte buty, a na głowę założyć czapkę lub chustę. Po powrocie do domu zawsze należy się dokładnie obejrzeć, zwracając szczególną uwagę na takie miejsca jak pachy, skórę za stawem kolanowym, zgięcie łokciowe i głowę. Szybkie i umiejętne wyjęcie kleszcza drastycznie zmniejsza szansę zachorowania na boreliozę.

W przypadku odnalezienia kleszcza na naszym ciele należy do jego wyjęcia użyć pesety lub specjalnej pompki. Absolutnie nie należy smarować miejsca ukąszenia benzyną, masłem czy innymi specyfikami. Po złapaniu kleszcza należy wyjąć go szybkim ruchem do góry, a następnie odkazić miejsce ukąszenia alkoholem. 

Zakażenie boreliozą jest skutecznie leczone za pomocą antybiotyków z grupy penicylin, cefalosporyn oraz tetracyklin.

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >