Biskup Edward Janiak nie mógł liczyć na odczytanie listu przez wszystkie parafie.. (zdj.il.) wikipedia/Joanna Adamik | Archidiecezja KrakowskaŹródło: (zdj.il.) wikipedia/Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 9 Czerwca 2020

Biskup Edward Janiak w coraz gorszej sytuacji. Niespodziewany bunt w diecezji duchownego z "Zabawy w chowanego"

Biskup Edward Janiak to jeden z głównych negatywnych bohaterów drugiego filmu braci Sekielskich, ukazującego problem pedofilii w polskim Kościele katolickim. Wobec zmożonego zainteresowania hierarchą po opublikowaniu dokumentu "Zabawa w chowanego" Janiak poczuł się ofiarą "medialnej nagonki" i wystosował list, który miał zostać odczytany w kaliskich parafiach. Nie wszyscy dostosowali się jednak do apelu biskupa.

O liście biskupa Edwarda Janiaka, w którym prosił on wiernych o modlitwę, pisaliśmy TUTAJ. "Proszę także szczególnie o modlitwę w tym czasie medialnej nagonki na moją osobę, abym uświęcony niewidzialną mocą Ducha Świętego, mógł zawsze służyć Bogu Żywemu przez miłość i służbę ofiarną, której Chrystus jest początkiem, środkiem i dopełnieniem", brzmiała treść komunikatu, który miał zostać odczytany we wszystkich parafiach należących do kaliskiej diecezji.

Jak podaje portal gazeta.pl, odczytanie listu nakazał biskup pomocniczy diecezji Łukasz Buzun. Okazuje się jednak, że nie wszystkie parafie zastosowały się do wytycznych.

Andrzej Duda wpadł w niespodziewaną złość na spotkaniu z wyborcami, puściły mu nerwy. Padło bardzo niewygodne pytanieAndrzej Duda wpadł w niespodziewaną złość na spotkaniu z wyborcami, puściły mu nerwy. Padło bardzo niewygodne pytanieCzytaj dalej

Biskup Edward Janiak i "sianie zgorszenia"

Do proboszcza parafii, który odmówił odczytania listu, dotarł Onet. – Zło należy nazwać złem, pedofilię należy zgłaszać, a sprawę biskupa Janiaka należy wyjaśnić – przekazał portalowi duchowny. – Jest proces w Watykanie, czekam na rozwiązanie sprawy – dodał. Pytany o powody, dla których komunikat nie został odczytany z ambony, odpowiada: – Nie chciałem siać zgorszenia.

Cytowany przez onet.pl kapłan wskazał, że oglądał film Tomasza i Marka Sekielskich. Dodał, że gdyby problem pedofilii w polskim Kościele nie istniał, "Zabawa w chowanego" nigdy by nie powstała.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Tysiące osób w nocy znalazły się w krytycznej sytuacji. Służby nie nadążały, niepokojące doniesienia
2. Stało się, żywioł uderzył bez litości. Straty mogą być ogromne, porażające wiadomości obiegły światowe media

Przypomnijmy, że biskup Edward Janiak miał kryć podległych mu księży, mimo że doskonale zdawał sobie sprawę z pedofilskich czynów, których się dopuścili. Jak wynikało z dziennikarskiego śledztwa braci Sekielskich, chroniąc duchownych, hierarcha przenosił ich z parafii do parafii.

Po premierze dokumentu, w którym autorzy opowiedzieli o dwóch krytych księżach, portalowi OKO.press udało się dotrzeć do trzeciego podobnego przypadku. Niewykluczone, że będzie ich więcej. Biskup jest bowiem bohaterem dochodzenia, które nadzoruje Watykan.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fatalne informacje dotyczące oszczędności Polaków w bankach. Sytuacja, która nigdy wcześniej nie miała miejsca
  2. Matura z polskiego będzie unieważniona? CKE zawiadamia policję w sprawie przecieku
  3. Łódź. Zbiorowy gwałt na 26-letniej kobiecie, niewyobrażalnie tragiczne. Czy wyrok w sprawie jest sprawiedliwy?
  4. ZUS i ogromna wpadka - mnóstwo Polek i Polaków dostało pieniądze na konto przez pomyłkę. Sytuacja, jakiej jeszcze nie było
  5. Uwaga, abyś nagle nie stracił pieniędzy z konta. Poczta Polska ściąga zaległe abonamenty
  6. IMGW wydało żółte alerty dla 7 województw. Nadciągają burze z gradem

Źródło: Gazeta.pl / Onet

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News