wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Biskup Edward Janiak w coraz gorszej sytuacji. Niespodziewany bunt w diecezji duchownego z "Zabawy w chowanego"

9 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Biskup Edward Janiak to jeden z głównych negatywnych bohaterów drugiego filmu braci Sekielskich, ukazującego problem pedofilii w polskim Kościele katolickim. Wobec zmożonego zainteresowania hierarchą po opublikowaniu dokumentu "Zabawa w

O liście biskupa Edwarda Janiaka, w którym prosił on wiernych o modlitwę, pisaliśmy TUTAJ. "Proszę także szczególnie o modlitwę w tym czasie medialnej nagonki na moją osobę, abym uświęcony niewidzialną mocą Ducha Świętego, mógł zawsze służyć Bogu Żywemu przez miłość i służbę ofiarną, której Chrystus jest początkiem, środkiem i dopełnieniem", brzmiała treść komunikatu, który miał zostać odczytany we wszystkich parafiach należących do kaliskiej diecezji.

Jak podaje portal gazeta.pl, odczytanie listu nakazał biskup pomocniczy diecezji Łukasz Buzun. Okazuje się jednak, że nie wszystkie parafie zastosowały się do wytycznych.

Biskup Edward Janiak i "sianie zgorszenia"

Do proboszcza parafii, który odmówił odczytania listu, dotarł Onet. – Zło należy nazwać złem, pedofilię należy zgłaszać, a sprawę biskupa Janiaka należy wyjaśnić – przekazał portalowi duchowny. – Jest proces w Watykanie, czekam na rozwiązanie sprawy – dodał. Pytany o powody, dla których komunikat nie został odczytany z ambony, odpowiada: – Nie chciałem siać zgorszenia.

Cytowany przez onet.pl kapłan wskazał, że oglądał film Tomasza i Marka Sekielskich. Dodał, że gdyby problem pedofilii w polskim Kościele nie istniał, "Zabawa w chowanego" nigdy by nie powstała.

Przypomnijmy, że biskup Edward Janiak miał kryć podległych mu księży, mimo że doskonale zdawał sobie sprawę z pedofilskich czynów, których się dopuścili. Jak wynikało z dziennikarskiego śledztwa braci Sekielskich, chroniąc duchownych, hierarcha przenosił ich z parafii do parafii.

Po premierze dokumentu, w którym autorzy opowiedzieli o dwóch krytych księżach, portalowi OKO.press udało się dotrzeć do trzeciego podobnego przypadku. Niewykluczone, że będzie ich więcej. Biskup jest bowiem bohaterem dochodzenia, które nadzoruje Watykan.

Źródło: Gazeta.pl / Onet

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >