wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Biskup oskarżony o tuszowanie pedofilii w kościele czuje się ofiarą. "Nagonka medialna"

7 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Pedofilia w Kościele katolickim i problem jej skrupulatnego ukrywania przez polskich hierarchów powoli zaczyna zyskiwać należyty rozgłos. Zmiany następują głównie dzięki niezależnym dziennikarzom, w tym za sprawą głośnych dokumentów b

Biskup Edward Janiak to jeden z głównych negatywnych bohaterów dokumentu Tomasza i Marka Sekielskich "Zabawa w chowanego". Przypomnijmy, że hierarcha miał kryć podległych mu księży, mimo że doskonale zdawał sobie sprawę z pedofilskich czynów, których się dopuścili. Zdaniem twórców głośnego filmu bp Janiak krył dwóch kapłanów – Arkadiusza H. oraz Pawła K. – sukcesywnie przenosząc ich z parafii do parafii po tym, jak na jaw wychodziły przypadki molestowania, jakich dopuszczali się wobec nieletnich.

Pedofilia w Kościele. Janiak mówi o "medialnej nagonce"

Jak podaje portal gazeta.pl, już po premierze dokumentu OKO.press wskazało, że biskup miał również tuszować akty pedofilii, których dopuścił się trzeci kapłan, znajomy hierarchy Edward P, skazany za molestowanie ministrantów. Dodajmy, że mimo wyroku ksiądz nadal prowadził rekolekcje dla dzieci.

O osobie bp Edwarda Janiaka zrobiło się niezwykle głośno, a władze kościelne, nie mogąc dłużej ignorować zachowania hierarchy, zapowiedziały dochodzenie w sprawie Janiaka. Zielonego światła Kościołowi udzielił również Watykan.

Oskarżony u tuszowanie pedofilii biskup kaliski wystosował tymczasem list do wiernych, prosząc, by ci pamiętali o nim w modlitwie. "Proszę także szczególnie o modlitwę w tym czasie medialnej nagonki na moją osobę, abym uświęcony niewidzialną mocą Ducha Świętego, mógł zawsze służyć Bogu Żywemu przez miłość i służbę ofiarną, której Chrystus jest początkiem, środkiem i dopełnieniem", czytamy w liście hierarchy, przytaczanym przez gazetę.pl. Słowa mają zostać odczytane w niedzielę we wszystkich parafiach należących do diecezji.

Źródła: gazeta.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >