Biskup Edward Janiak ukrywał przestępstwa w swojej diecezji?. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 3 Lipca 2020

Biskup Edward Janiak miał ukrywać kleryka, który interesował się małymi chłopcami. Afera w diecezji kaliskiej, na jaw wyszły nowe fakty

Biskup Edward Janiak ponownie znalazł się na nagłówkach największych mediów. Sprawa skandalizującego kapłana okazuje się o wiele bardziej skomplikowana. Najnowsze fakty, które ujrzały światło dzienne z pewnością mogą obciążyć duchownego.

Gazeta Wyborcza dotarła do niepokojących doniesień. Wiele wskazuje na to, że biskup Edward Janiak mógł wiedzieć o przestępstwach, do jakich dochodziło w zarządzanej przez niego parafii. Przypomnijmy, że sprawę kapłana nagłośnili braci Sekielscy. W swojej ostatniej produkcji o tytule "Zabawa w chowanego" przedstawili poważne zarzuty. Zdaniem ofiar duchowny mógł tuszować przestępstwa, do których dochodziło w diecezji kaliskiej.

Beata Szydło przerwała milczenie w sprawie jednych z mediów. Beata Szydło przerwała milczenie w sprawie jednych z mediów. "Czas powiedzieć dość. Jestem zbulwersowana, podła manipulacja"Czytaj dalej

Biskup Edward Janiak musi zmierzyć się z kolejnymi zarzutami

Sprawa kontrowersyjnego hierarchy trafiła już do Watykanu. Sam oskarżony przedstawia się, jako ofiarę medialnej nagonki. Wszedł on też w konflikt z prymasem Polski, Wojciechem Polakiem. Zdaniem Janiaka przedstawiciele Kościoła mogą działać w zmowie z Sekielskimi. Gazeta Wyborcza wskazuje, że mógł on ukrywać informacje na temat kleryka, który mógł przejawiać skłonności pedofilskie.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dramatyczna relacja pobitej na wiecu Dudy 18-latki. "Jego zwolennicy mnie wyzywali, a on patrzył mi w oczy i nie powiedział nic"
2. Rząd podjął decyzję w ostatniej chwili. Polacy będą zaskoczeni

Biskup Edward Janiak zmaga się coraz poważniejszymi oskarżeniami. Jego sprawą zainteresowali się hierarchowie z Watykanu. Gazeta Wyborcza donosi, że w sprawie prawdopodobnych zaniechań ze strony kapłana wysłano z wizytacją apostolską arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

Jak informuje Zbigniew Nosowski, historia toczy się wokół jednego z kleryków usuniętych z seminarium we Wrocławiu, z powodu dziwnych zachowań na tle seksualnym. Zaraz potem trafił do seminarium w Kaliszu, tylko dlatego, że miał nalegać na to biskup Edward Janiak. Rektor seminarium ks. Piotr Górski dowiedział się również, że policja odnalazła na komputerze kleryka zdjęcia i filmy pornograficzne, m.in. o zabarwieniu pedofilnym - w aktach seksualnych w przedstawionych materiałach uczestniczyły osoby nieletnie. Najbardziej szokujące w sprawie jest to, że biskup Edward Janiak miał dobrze znać sprawę. 

Rektor dążył do usunięcia kleryka z seminarium, jednak biskuk Edward Janiak nie wyraził na to oficjalnej zgody, tym samym tuszując wszystko. Co więcej, miał przygotowywać go do święceń na diakona.

W porę zainterweniowali rodzice uczniów w gimnazjum w Pleszewie. Donieśli, że kleryk, który pracował wtedy jako katecheta z niewiadomych przyczyn zapraszał dzieci do siebie do domu. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowy system poboru opłat już jest. Bez jednej rzeczy w aucie zapłacisz karę
  2. Świetna wiadomość dla milionów Polaków, oszczędności będą ogromne. Od dziś niższe ceny gazu
  3. Zakonnica w sierocińcu nieludzko wykorzystała nastolatkę szmatką w kotłowni. Nowy Jork poruszony, porażające wyznanie ofiary, która po latach zaczęła mówić o okropnych przeżyciach
  4. "Wiadomości" TVP znów biją rekordy żenady. Wprost zrównują LGBT z przestępstwem na tle wykorzystywania, nie mają żadnych granic
  5. Ważna, nagła propozycja PiS tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich. Pierwszy podpis złożył Jarosław Kaczyński
  6. CERN potwierdza. Odkryto zupełnie nową cząstkę

Źródło: [Gazeta Wyborcza]