wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Biskup Edward Janiak miał ukrywać kleryka, który interesował się małymi chłopcami. Afera w diecezji kaliskiej, na jaw wyszły nowe fakty

3 Lipca 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Biskup Edward Janiak ponownie znalazł się na nagłówkach największych mediów. Sprawa skandalizującego kapłana okazuje się o wiele bardziej skomplikowana. Najnowsze fakty, które ujrzały światło dzienne z pewnością mogą obciążyć duchowne

Gazeta Wyborcza dotarła do niepokojących doniesień. Wiele wskazuje na to, że biskup Edward Janiak mógł wiedzieć o przestępstwach, do jakich dochodziło w zarządzanej przez niego parafii. Przypomnijmy, że sprawę kapłana nagłośnili braci Sekielscy. W swojej ostatniej produkcji o tytule "Zabawa w chowanego" przedstawili poważne zarzuty. Zdaniem ofiar duchowny mógł tuszować przestępstwa, do których dochodziło w diecezji kaliskiej.

Biskup Edward Janiak musi zmierzyć się z kolejnymi zarzutami

Sprawa kontrowersyjnego hierarchy trafiła już do Watykanu. Sam oskarżony przedstawia się, jako ofiarę medialnej nagonki. Wszedł on też w konflikt z prymasem Polski, Wojciechem Polakiem. Zdaniem Janiaka przedstawiciele Kościoła mogą działać w zmowie z Sekielskimi. Gazeta Wyborcza wskazuje, że mógł on ukrywać informacje na temat kleryka, który mógł przejawiać skłonności pedofilskie.

Biskup Edward Janiak zmaga się coraz poważniejszymi oskarżeniami. Jego sprawą zainteresowali się hierarchowie z Watykanu. Gazeta Wyborcza donosi, że w sprawie prawdopodobnych zaniechań ze strony kapłana wysłano z wizytacją apostolską arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

Jak informuje Zbigniew Nosowski, historia toczy się wokół jednego z kleryków usuniętych z seminarium we Wrocławiu, z powodu dziwnych zachowań na tle seksualnym. Zaraz potem trafił do seminarium w Kaliszu, tylko dlatego, że miał nalegać na to biskup Edward Janiak. Rektor seminarium ks. Piotr Górski dowiedział się również, że policja odnalazła na komputerze kleryka zdjęcia i filmy pornograficzne, m.in. o zabarwieniu pedofilnym - w aktach seksualnych w przedstawionych materiałach uczestniczyły osoby nieletnie. Najbardziej szokujące w sprawie jest to, że biskup Edward Janiak miał dobrze znać sprawę. 

Rektor dążył do usunięcia kleryka z seminarium, jednak biskuk Edward Janiak nie wyraził na to oficjalnej zgody, tym samym tuszując wszystko. Co więcej, miał przygotowywać go do święceń na diakona.

W porę zainterweniowali rodzice uczniów w gimnazjum w Pleszewie. Donieśli, że kleryk, który pracował wtedy jako katecheta z niewiadomych przyczyn zapraszał dzieci do siebie do domu. 

Źródło: [Gazeta Wyborcza]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Zjednoczona Prawica

Polityka

Posłanka PiS krytykuje Ryszarda Terleckiego. Kolejny wewnętrzny konflikt w Zjednoczonej Prawicy?

Czytaj więcej >
Beata Szydło

Polityka

Atak na biuro Szydło i Kaczyńskiego? Nieznany sprawca uszkodził tablicę

Czytaj więcej >

Polityka

Michał Woś zaliczył potężną wpadkę. Wszystko na antenie TVP

Czytaj więcej >

Polityka

Budka i Siemoniak wylądowali "na dywaniku" u Donalda Tuska? Chodzi o udział w urodzinach Roberta Mazurka

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polityka

Andrzej Duda zalicza kolejną zadziwiającą wpadkę. Pomylił amerykańskich prezydentów

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Z czego utrzymuje się Grzegorz Braun? Są kwoty, których nie wpisał do oświadczeń majątkowych

Czytaj więcej >