wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Biskup udzielał bierzmowania uczniom, mimo zakażenia. Skandaliczna sytuacja

15 Października 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Zakażony biskup udzielał bierzmowania uczniom. Inspektorat Sanitarny musi podjąć decyzje, ile osób trafi na kwarantannę. Chodzi o kilkaset uczniów i uczennic. Sakrament został udzielony w kościołach na terenie Kędzierzyna-Koźle i Krapkowic.

Niebezpieczne przedsięwzięcie miało miejsce 8-9 października w Kędzierzynie Koźle oraz 7 i 12 października w Krapkowicach. Bierzmowania udzielał wówczas biskup opolski Andrzej Czaja, który otrzymał pozytywny wynik testu na wirusa. Nie jest to pierwszy przypadek zakażenia wśród hierarchów Kościoła katolickiego. Jak podaje "Onet", na kwarantannie znalazł się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Wszystko przez wzgląd na kontakt z zakażonym biskupem Arturem Mizińskim.

Zakażony biskup udzielał sakramentu. W uroczystości wzięło udział aż kilkaset uczniów

Co więcej, chory jest również poznański biskup pomocniczy Szymon Stułkowski. Wirusa zdiagnozowano u opolskiego biskupa Andrzeja Czaję oraz Rudolfa Pierskałę. "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że hierarcha poprowadził bierzmowania, w których udział wzięło aż kilkuset uczniów. Inspektorat Sanitarny musi podjąć radykalne kroki, by zminimalizować transmisję zakażeń. Nie wiemy jednak, czy izolacji zostanie poddana sama młodzież, czy też rodzice. Według dziennikarzy "Gazety Wyborczej", Czaja miał nie zasłonić ust oraz nosa podczas udzielania sakramentu.

Jeden z rodziców ujawnił dla "Gazety Wyborczej", jak wyglądała ceremonia, prowadzona przez hierarchę. - Msza trwała ponad dwie godziny, kazanie biskupa ponad 30 minut. Przy ołtarzu biskup nie miał zasłoniętych ust i nosa, gdy schodził z ołtarza, zakładał przyłbicę. Biskup miał przyłbicę, ale jednak udzielał błogosławieństwa uczniom, wykonując dłonią znak krzyża na czole, udzielał też komunii, podając dłonią do dłoni sakrament - komentował rozmówca "Gazety Wyborczej". - To działanie na bardzo szeroką skalę [...]. Musimy ustalić, czy rzeczywiście podczas mszy doszło do zagrożenia epidemiologicznego dla uczniów - komentował dyrektor sanepidu w Krapkowicach. 

Na oficjalnej stronie parafii imienia świętego Eugeniusza de Mazenod umieszczono ważny komunikat. "Drodzy parafianie! W związku z tym, że badanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, wykonane u bp. Andrzeja Czai dało wynik pozytywny wszyscy duszpasterze naszej parafii, którzy mieli bezpośredni kontakt z ks. Biskupem zostali natychmiast poddani kwarantannie do 19 października" - czytamy w wiadomości do członków wspólnoty wyznaniowej.

Źródło: [Onet/Gazeta Wyborcza]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >