wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

"Gryź szybciej i na kasę!". Praca w dyskontach potrafi przypominać piekło

17 Listopada 2019

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Biedronka, na skutek publikacji "Tygodnika Podhalańskiego", zmierzy się z kolejnym kryzysem wizerunkowym. Pracownice dyskontu z Nowego Targu ujawniły, jak traktował je przełożony. O komentarz w sprawie poprosiliśmy Piotra Szumlewicza.

Pracownicy dyskontów, choć firmy ostatnio chwalą się wzrostem pensji nawet na najniższych stanowiskach, potrafią bardzo szybko doświadczać wypalenia zawodowego. Opisany przez "Tygodnik Podhalański" przypadek nie jest pierwszym, ale jednym z brutalniejszych opisów pracy w jednej z sieciówek.

Pracująca na kasie Pani Anna opisuje pracę w sklepie Biedronka, jako ciągłą krytykę i wytykanie błędów. Twierdzi, że przez 1,5 roku usłyszała tylko jedną pochwałę.

Biedronka łamie prawa pracownicze?

– Krzyki, przeklinanie, agresja słowna wobec mnie przy innych pracownikach i przy klientach zdarzały się bardzo często. Przekazywanie zbyt wielu zadań i obowiązków do wykonania – także tych, które miał wykonać kierownik, a na które nie znalazł czasu –opisuje sprawę kasjerka.

Anna, pracując w Biedronce, odczuwała ogromną presję. Przełożony nie pozwalał jej nawet na krótkie przerwy. Słyszała: "gryź szybciej i na kasę, bo są kolejki"!

Inna pracownica, Pani Katarzyna, opisała z kolei dla "Tygodnika Podhalańskiego", jak próbowała wynegocjować wolne. Kierownik po raz czwarty z rzędu wpisał jej, bez informowania, "nockę".

– W końcu dostałam wolne, ale „z fochem”. Nawrzeszczał na mnie niemiłosiernie. Kasjerka, która chciała iść do toalety, widząc, co się dzieje, zawróciła – powiedziała tygodnikowi Katarzyna.

Inna pracownica opowiedziała na łamach medium, jak starała się wyegzekwować swoje prawo do krótszego o godzinę dnia pracy. Uprawniał ją do tego fakt, iż karmiła piersią.

 - Każdy chciałby karmić z cycka i wychodzić godzinę wcześniej - usłyszała w odpowiedzi.

Polski mobbing

To nie pierwszy raz, kiedy w mediach pojawiają się doniesienia o mobbingu w tej sieci sklepów. Co gorsza, problem wykracza poza samą Biedronkę. O komentarz poprosiliśmy Piotra Szumlewicza ze Związkowej Alternatywy.

 - Patologie opisane w materiale niestety dotyczą całego polskiego rynku pracy. Po pierwsze, polscy pracownicy są przepracowani - należymy do społeczeństw o najwyższym wymiarze pracy w Unii Europejskiej. Wysoki wymiar czasu pracy zwiększa poziom stresu, pogarsza stan zdrowia zatrudnionych, utrudnia możliwość łączenia życia zawodowego i prywatnego. Często też pracownicy nie otrzymują ekwiwalentu za nadgodziny. Innym bardzo masowym zjawiskiem na polskim rynku pracy jest niestety mobbing. W Polsce prawo antymobbingowe jest bardzo słabe, a pracodawcy często nie mają świadomości, czym jest mobbing. Nawet jeżeli istnieją procedury antymobbingowe, zazwyczaj sprzyjają one zarządzającym, a niekiedy kierują nimi sami mobberzy. Natomiast warto pamiętać, że sytuacja w małych firmach jest jeszcze gorsza niż w tych dużych, gdyż do mikroprzedsiębiorstw rzadko docierają kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, a uzwiązkowienie w nich jest bliskie zeru. Związkowa Alternatywa będzie walczyć o radykalne zaostrzenie przepisów antymobbingowych, wzrost skali kontroli PIP i podniesienie kar dla mobberów. Wkrótce ruszymy też z kampaniami społecznymi uwrażliwiającymi na mobbing - powiedział Piotr Szumlewicz.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >