wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zwykła, papierowa 10-złotówka może być warta fortunę. Przyjrzyj się dokładnie swoim banknotom

17 Października 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Zwykły banknot o nominale 10-zł może przynieść jego posiadaczowi małą fortunę. Eksperci poinformowali o kolejnych okazach, które budzą zainteresowanie kolekcjonerów. Chodzi o pieniądze, które są dopuszczone do obrotu. Ich wartość podn

Od dłuższego czasu media społecznościowe są wypełnione informacjami o drogocennych banknotach. Okazuje się, że nie tylko "drobniaki" są wyceniane na atrakcyjne sumy. Eksperci z zakresu numizmatyki wskazują, że kolekcjonerów, poza destruktami, interesują ciągi cyfr, które są umieszczane na banknotach. Każde odstępstwo od normy może zwiększyć wartość nominału nawet 15-krotnie. Wiemy również, gdzie możemy znaleźć wartościowe pieniądze. Wielu z nas może nie zdawać sobie sprawy z fortuny, którą możemy posiadać w portfelach. Miłośników numizmatyki szczególnie zainteresował banknot o nominalne 10 złotych.

Zwykły banknot o nominale 10 zł może przynieść małą fortunę

Warto dokładnie przeszukać portfele, dawne klasery lub zapytać o banknoty swoje babcie i dziadków. Portal Nowości.com wskazuje, że papierowe pieniądze są wyceniane na podstawie ich numeru seryjnego. Chodzi o ciąg cyfr, który jest umieszczony po prawej stronie banknotów. Powtarzające się lub identyczne ciągi umożliwiają wystawienie okazu na aukcji. Trwają jednak spory co do wartości podobnych nominałów. Niektórzy eksperci deklarują, że banknot o nominale 10 złotych można sprzedać nawet za kilka tysięcy. Inni zaś dementują doniesienia i tłumaczą, że wartość takiego pieniądza wyniesie zaledwie kilkaset złotych.

Kolekcjonerów interesują identyczne lub powtarzające się cyfry na banknocie. Licytować można zarówno pieniądze dopuszczone do obrotu, jak i te zabytkowe. Pracownicy toruńskich antykwariatów w rozmowie z Nowości.com podają, że 10-złotówka może zostać sprzedana za 100-190 złotych. Najdroższy banknot zaś został sprzedany we Wrocławiu. Chodzi o pieniądze z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki o nominale 500 złotych. W ubiegłym roku okaz ten został wylicytowany za 220 tysięcy złotych.

Każdy, kto posiada specyficzny banknot, może skonsultować się z lokalnym sklepem numizmatycznym. Warto również dołączyć do facebookowej grupy "Antyki-Starocie Giełda Staroci". Na wartość pieniędzy wpływa stan, w jakim zostały zachowane. Jednym z powszechnych błędów jest poprawianie jakości banknotu na siłę. Działaniem tym możecie całkowicie odebrać jego pierwotną wartość. Nowości.com wskazują też na numer radarowy, który również budzi ciekawość kolekcjonerów. Portal przedstawia ciągi liczb, które decydują o potencjale banknotu. Są to: 1234321, 1134311, 8175718, 1234567, 8765432.

Źródło: [Nowości.com]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >