PBS w Sanoku traci klientów. ARTUR BARBAROWSKI/East NewsŹródło: ARTUR BARBAROWSKI/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 24 Stycznia 2020

Klienci banku masowo likwidują konta. "Straciłam zaufanie"

Bank z Sanoka musiał poddać się przymusowej restrukturyzacji. Sanocki Podkarpacki Bank Spółdzielczy traci klientów indywidualnych. To nie oni ucierpieli jednak najmocniej. Poniesione przez samorządy straty sięgają milionów. O sprawie poinformowano również prokuraturę.

15 stycznia Bankowy Fundusz Gwarancyjny podjął decyzję o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec sanockiego Podkarpackiego Banku Spółdzielczego. Powodem decyzji była fatalna kondycja finansowa banku, z powodu której był zagrożony upadłością. Wszystkie rachunki klientów detalicznych (indywidualnych), mikrofirm oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw zostaną przeniesione do banku pomostowego – Banku Nowego BFG S.A, dysponującego majątkiem ok. 100 mln zł. Przymusowa restrukturyzacja PBS to pierwszy taki przypadek w historii polskiego rynku, przypomina "Business Insider".

PiS tworzy nowe ministerstwo. PiS tworzy nowe ministerstwo. "Dodatkowe posady dla dwóch kolegów"Czytaj dalej

Bank traci klientów. "Na pewno tu nie wrócę"

Choć informowano, że klienci indywidualni z pewnością zachowają swoje oszczędności w całości i ich pieniądze są bezpieczne, część z nich straciła zaufanie do banku i postanowiło zlikwidować swoje konta. Przypomnijmy, że wobec restrukturyzacji klienci nie mieli dostępu do kont przez kilka dni. Co więcej, o utrudnieniach nie poinformowano ich odpowiednio wcześnie. Bank wznowił działalność we wtorek, a pod placówkami PBS w Sanoku, Krośnie i Rzeszowie pojawiły się ogromne kolejki.

– Straciłam zaufanie do bankowców. Skoro nikt nie raczył nas uprzedzić o zablokowaniu kont, bankomatów i kart, to teraz nie mam pewności, czy pieniędzy nie stracę. Dlatego odstoję swoje w kolejce i zlikwiduję konto, na pewno nie zostanę w tym banku – mówi "Wyborczej" pani Zofia.

– Bank, który blokuje konta i nie informuje o tym klientów, jest niewiarygodny. Zlikwidowałem tu konto i na pewno nie wrócę – powiedział z kolei inny klient banku.

Jak przypomina "Wyborcza" bank miał około 90 tys. klientów indywidualnych. Swoje konta miały tam także 34 samorządy, głównie z Podkarpacia. To właśnie one są w najgorszej sytuacji.

"Zgodnie z ustawą o BFG, środki JST (jednostek samorządu terytorialnego – przyp. red.) nie są objęte gwarancjami Funduszu i zgodnie wykonanym oszacowaniem JST straciłyby je w całości w przypadku upadłości PBS", pisał w oficjalnym komunikacie Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Mimo że do upadłości nie doszło, samorządy i tak stracą ogromne pieniądze. Według zastępcy burmistrza Sanoka Artura Kondrata samorząd straci ponad 4,2 mln zł, podaje TVN 24. Nie lepiej sytuacja wygląda w Lesku, gdzie urząd miasta straci przeszło 2 mln zł. Straty dotkną również spółdzielnie mieszkaniowye czy Rzeszowski szpital.

Komisja Nadzoru Finansowego stawia sprawę wprost: w PBS stwierdzono liczne nieprawidłowości i naruszenia prawa ze strony Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. Sprawa była na tyle poważna, że konieczne okazało się zawiadomienie prokuratury.

"Wszczęcie przez BFG przymusowej restrukturyzacji PBS w Sanoku wynikało m.in. z faktu, że KNF stwierdziła nieskuteczność działań naprawczych podejmowanych przez PBS oraz zagrożenie dla bezpieczeństwa środków gromadzonych w tym banku. Podjęte przez BFG działania uwzględniają opinię KNF o braku przesłanek wskazujących, że działania PBS mogły we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością", napisano w oficjalnym komunikacie KNF, cytowanym przez "Business Insider".

ZOBACZ TAKŻE:

1. Już za tydzień dostaniesz kilkaset złotych. Musisz spełnić tylko dwa warunki, aby skorzystać z ulgi

2. Tuż po cumowaniu luksusowego statku pasażer zrobił okropną rzecz. Nie żyje, pozostali nie mogą uwierzyć

3. Uwaga, ktoś znowu truje psy. Właściciele muszą zachować ostrożność

4. Nie obsługują go, bo to "elegancka restauracja". Skandaliczna decyzja prokuratury

5. Co z podwyżką 500 plus? Polacy wyrazili opinię

6. Ale się porobiło. Oczekiwana decyzja papieża Franciszka w sprawie Rydzyka