Zdjęcia z piwnicy domu
Źródło: WTV
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 18 Grudnia 2019

Nasz reportaż: Wrzątek z pękniętej rury elektrociepłowni wlał się do domu Pana Tomasza. "Żona próbowała ratować psa"

Awaria w Warszawie z początku grudnia, pozostawiła setki mieszkańców miasta z zimnymi kaloryferami. Do uszkodzenia rurociągu doszło na ulicy Powsińskiej. Z przekazów medialnych można było wstępnie wywnioskować, że straty tego dnia ograniczyły się wyłącznie do spóźnień w kilku firmach, wywołanych korkiem jaki powstał w okolicy. Wrzątek z pękniętej rury, niestety, wlał się prosto na posesję Pana Tomasza.

W środę 11 grudnia przed godziną 10 doszło do awarii magistrali ciepłowniczej i rozszczelnienia instalacji. Media społecznościowe zaczęły okrążać zdjęcia i nagrania z okolic ulicy Powsińskiej. Na pierwszy rzut oka, bardzo niepokojące - samochody stały w kłębach gęstego, ograniczającego widoczność, białego dymu. Bezpośrednimi konsekwencjami awarii były gigantyczne korki oraz przerwy w dostawie ciepłej wody.

Służbom udało się relatywnie szybko przełączyć dostawy wody na sieć z Ciepłowni Żerań i Kawęczyn. Niestety, jednej, poszkodowanej w awarii rodzinie nie da się pomóc tak szybko. Wylewający się z rury wrzątek zalał znajdującą się tuż przy ulicy posesję Tomasza Rutkowskiego.

Choć rozczulał w Choć rozczulał w "Misiu z okienka" i "Kabarecie starszych panów", zmagał się z koszmarną chorobą. Przykra historia Bronisława PawlikaCzytaj dalej

Awaria w Warszawie: wrzątek wlał się prosto do domu przy Powsińskiej

Budynek, o którym mowa, ma bardzo długą i wyjątkową historię. Powstał w latach 20. i miał wielu, wyjątkowych lokatorów. Jednym z nich była artystka Katarzyna Piskorska, której rzeźby i prace nadal znaleźć możemy w ogrodzie domu oraz zalanej piwnicy.

 - On jest na stałe związany z historią tej części Warszawy. W trakcie Powstania Warszawskiego było tutaj dowództwo Armii Krajowej, która prowadziła działania  właśnie na terenie Dolnego Mokotowa z Sadyby i Czerniakowa. My jesteśmy w tym domu od czterech lat. No i własnymi środkami próbujemy go doprowadzić do takiego stanu pierwotnego - powiedział nam Pan Tomasz.

Woda z ulicy wlała się do ogrodu i piwnicy, gdzie lokatorzy przetrzymywali nie tylko własne przedmioty użytkowe, ale i dzieła sztuki oraz pamiątki po artystce. Nie wszystkie z nich da się uratować. Poziom, jaki osiągnęła woda mogliśmy ocenić po widocznych na ścianach zabrudzeniach - nawet najwyższa osoba stanęłaby w niej po uda.

Żona Tomasza próbowała ratować ich psa

Utrata cennych przedmiotów to jedno, śmierć członka rodziny, którym bez wątpienia był mieszkający w domu pies - to niewyobrażalna strata.

 -  Okazało się, że mamy do czynienia z jakąś ogromną ilością wrzątku. Który wlał się na teren posesji, który zalał całą piwnicę. To co było w tym dla nas takie najbardziej przykre, no to fakt, że żona poparzyła sobie ręce, próbując ratować psa, który widział jakieś zamieszanie w ogrodzie. Niestety ze względu na taką skrajnie ograniczoną widoczność, wpadł po prostu do kałuży pełnej wrzątku. Żona próbowała go ratować, próbowała go wyciągać z tej gorącej wody. Poparzyła sobie ręce, na szczęście niegroźnie. No i tutaj z bardzo szybką pomocą sąsiadów i naszych przyjaciół, udało się doprowadzić ich w bezpieczne miejsce. Pies niestety nie przeżył - powiedział nam Pan Tomasz.

Na szczęście bez szwanku z awarii wyszło dziecko naszego rozmówcy. Tomasz z każdym dniem coraz mocniej uświadamia sobie jednak jak blisko było do tragedii. Ma świadomość, że uszkodzenie rury było przypadkiem, niemożliwym do przewidzenia. Póki co jego współpraca z urzędami idzie dobrze.

 - Otrzymujemy bardzo dużo deklaracji, pomocy ze strony firm, ze strony osób prywatnych. Z dnia na dzień mamy coraz większe poczucie, że nie zostaniemy z tym sami. Mamy też świadomość, że to nie jest sytuacja, która się rozwiąże w ciągu najbliższych, nie wiem… kilku tygodni, czy dni. Pewnie kilka miesięcy zajmie doprowadzenie tego domu do stanu pierwotnego - usłyszeliśmy.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Pacjentka przeżyła koszmar na jednym z warszawskich SOR-ów. "Klęczałam na korytarzu z bólu. Nikt z personelu w ogóle się tym nie przejął"

3. TVN zapłaci bajońskie sumy za "negatywny wpływ na rozwój moralny małoletnich". Emitowane na żywo odcinki wzbudziły kontrowersje

4. Martyna Wojciechowska kłamała? Dokładnie przeanalizowano jej program

5. Zwrot ws. wnuka Lecha Wałęsy. Chłopak ma poważne problemy

6. Rozpacz w rodzinie Don Vasyla. Nie ma już wyjścia