wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zmieniono słowa hymnu Australii. Chodzi o poszanowanie korzeni kraju

1 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Premier podjął kluczową decyzję. Australia od dziś wyróżnia się zmienionymi słowami hymnu. Wszystko przez wzgląd na chęć podkreślenia jedności narodowej. Scott Morrison przypomniał o historii młodego państwa oraz kluczowej roli solidarności w życiu

  • O zmianie słów hymnu zadecydował premier Australii Scott Morrison

  • Postanowienie weszło w życie dziś o połnocy

  • Chodzi o zastąpienie słowa "młodzi" na "razem"

"Australijczycy, cieszmy się że jesteśmy młodzi i wolni. Mamy cenną ziemię i bogactwo za pracę. Nasz dom jest opasany przez morze, Nasz kraj przepełniają dary natury niezwykłej piękności i obfitości. Na karcie historii, każdym jej etapie, Naprzód, Piękna Australio. Zaśpiewajmy zatem wesoło te słowa: Naprzód, Piękna Australio"- tak brzmi pierwsza zwrotka hymnu Australii.

Ważne zmiany. Australia ze zmienionymi słowami hymnu. Słowo "młodzi" zastąpi słowo "razem"

Decyzja Scotta Morrisona obejmuje właśnie pierwszą zwrotkę, a właściwie pierwszy wers. "Australians all let us rejoice, for we are young and free." zostanie zmieniony na "Australians all let us rejoice, for we are one and free", co oznacza "razem i wolni", a nie "młodzi i wolni". 

Premier Australii wyjaśnił, jaka jest przyczyna niezwykle ważnego postanowienia. Wiemy, że chodzi o budowanie tożsamości narodowej, opartej na solidarności, wielokulturowości i szacunku do całej wspólnoty.

 - Australia jako nowoczesny naród może być stosunkowo młoda, ale historia naszego kraju jest starożytna, podobnie jak historie wielu ludów Pierwszych Narodów, których przewodzenie słusznie uznajemy i szanujemy. W duchu jedności słuszne jest, abyśmy się teraz upewnili, że nasz hymn odzwierciedla tę prawdę - komentował Morrison, cytowany przez "Onet".

Hymn państwa został napisany jeszcze w 1878 roku, jednak na oficjalne, ustawowe zaakceptowanie musiał zaczekać aż do 1984 roku. W okresie przejściowym hymnem była pieśń "God Save the Queen"

Warto podkreślić, że nie jest to pierwsza zmiana w australijskim hymnie. Już wcześniej pierwsze słowa "Australians sons" zmieniono na obecne "Australians all", by uwzględnić w utworze nie tylko męską część obywateli. 

Wspomniany Scott Morisson jest politykiem Liberalnej Partii Australii. Mieszkańców kraju reprezentował już od 2007 roku, gdy zasiadał w tamtejszej Izbie Reprezentantów. Następnie pełnił funkcję ministra imigracji i ochrony granic oraz ministra służb społecznych, by ostatecznie objąć stery premiera w 2018 roku.

Australia wyróżnia się przede wszystkim wielokulturowością. Jest także krajem wysoko rozwiniętym oraz jedyną taką jednostką terytorialną na świecie, stanowiąca zarówno kraj, jak i cały kontynent. 6 pod względem wielkości państwo posiada 7 686 850 kilometrów kwadratowych powierzchni. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło; [Wikipedia/Onet]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >