wtv.pl > Polska > Zmieniono słowa hymnu Australii. Chodzi o poszanowanie korzeni kraju
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:28

Zmieniono słowa hymnu Australii. Chodzi o poszanowanie korzeni kraju

wtv
WTV.pl
  • O zmianie słów hymnu zadecydował premier Australii Scott Morrison

  • Postanowienie weszło w życie dziś o połnocy

  • Chodzi o zastąpienie słowa "młodzi" na "razem"

"Australijczycy, cieszmy się że jesteśmy młodzi i wolni. Mamy cenną ziemię i bogactwo za pracę. Nasz dom jest opasany przez morze, Nasz kraj przepełniają dary natury niezwykłej piękności i obfitości. Na karcie historii, każdym jej etapie, Naprzód, Piękna Australio. Zaśpiewajmy zatem wesoło te słowa: Naprzód, Piękna Australio"- tak brzmi pierwsza zwrotka hymnu Australii.

Ważne zmiany. Australia ze zmienionymi słowami hymnu. Słowo "młodzi" zastąpi słowo "razem"

Decyzja Scotta Morrisona obejmuje właśnie pierwszą zwrotkę, a właściwie pierwszy wers. "Australians all let us rejoice, for we are young and free." zostanie zmieniony na "Australians all let us rejoice, for we are one and free", co oznacza "razem i wolni", a nie "młodzi i wolni". 

Premier Australii wyjaśnił, jaka jest przyczyna niezwykle ważnego postanowienia. Wiemy, że chodzi o budowanie tożsamości narodowej, opartej na solidarności, wielokulturowości i szacunku do całej wspólnoty.

 - Australia jako nowoczesny naród może być stosunkowo młoda, ale historia naszego kraju jest starożytna, podobnie jak historie wielu ludów Pierwszych Narodów, których przewodzenie słusznie uznajemy i szanujemy. W duchu jedności słuszne jest, abyśmy się teraz upewnili, że nasz hymn odzwierciedla tę prawdę - komentował Morrison, cytowany przez "Onet".

Hymn państwa został napisany jeszcze w 1878 roku, jednak na oficjalne, ustawowe zaakceptowanie musiał zaczekać aż do 1984 roku. W okresie przejściowym hymnem była pieśń "God Save the Queen"

Warto podkreślić, że nie jest to pierwsza zmiana w australijskim hymnie. Już wcześniej pierwsze słowa "Australians sons" zmieniono na obecne "Australians all", by uwzględnić w utworze nie tylko męską część obywateli. 

Wspomniany Scott Morisson jest politykiem Liberalnej Partii Australii. Mieszkańców kraju reprezentował już od 2007 roku, gdy zasiadał w tamtejszej Izbie Reprezentantów. Następnie pełnił funkcję ministra imigracji i ochrony granic oraz ministra służb społecznych, by ostatecznie objąć stery premiera w 2018 roku.

Australia wyróżnia się przede wszystkim wielokulturowością. Jest także krajem wysoko rozwiniętym oraz jedyną taką jednostką terytorialną na świecie, stanowiąca zarówno kraj, jak i cały kontynent. 6 pod względem wielkości państwo posiada 7 686 850 kilometrów kwadratowych powierzchni. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło; [Wikipedia/Onet]

Tagi: Facebook
Powiązane