Auchan, Lidl, Biedronka będą musiały oddawać produkty. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 18 Lutego 2020

Auchan, Lidl i Biedronka zmuszone do oddawania produktów za darmo. Dziś mija termin, który bardzo nas cieszy

Auchan, Lidl, Biedronka i wiele innych sklepów wielkopowierzchniowych musiało do dziś podpisać umowy na bezpłatne przekazywanie niesprzedanego jedzenia. Celem tego rozwiązania jest ograniczenie zjawiska wyrzucania dobrych do spożycia produktów.

Z danych Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że wyrzucane jest od 30 do 50 proc. produkowanej żywności. Skala procederu jest gigantyczna a tony dobrego jedzenia lądują na śmietniku. Ukrócić go mają podpisane przez handlowych gigantów umowy z organizacjami pozarządowymi.

Magdalena Ogórek wyjawiła okoliczności swojej rodzinnej tragedii. Magdalena Ogórek wyjawiła okoliczności swojej rodzinnej tragedii. "Trzymałam mamę za rękę"Czytaj dalej

– Banki Żywności współpracują z sieciami handlowymi już od wielu lat, systematycznie zwiększając ilość odbieranej w ten sposób żywności. W ubiegłym roku, jeszcze bez Ustawy, zebraliśmy ponad 13 tys. ton artykułów spożywczych z około 1300 sklepów. To wzrost o 30 proc. w stosunku do 2018 roku - cytuje Marka Borowskiego, prezesa Federacji Polskich Banków Żywności, Business Insider.

Auchan, Lidl, Tesco czy Kaufland - giganci będą musieli oddać część produktów

Umowy obejmują te sklepy wielkopowierzchniowe, które mają ponad 250 m kw. a połowa ich przychodów pochodzi ze sprzedaży żywności. Przez pierwsze dwa lata przepisy dotyczyć będą wyłącznie sprzedawców, których placówki przekraczają 400 m kw.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Warszawski policjant relacjonował akcje na Instagramie. Zdjęcia nie powinny były nigdy trafić do sieci

2. Kilka tygodni temu wybudowali plażę za 100 tys. Teraz zrównali ją z ziemią

A co w przypadku sklepów, które nie podpiszą umów? Ustawa przewiduje dla nich kary finansowe. O ile sprzedawca nie wykaże, że nie miał możliwości zawarcia umowy, zapłaci 5 tys zł. grzywny.

 - Całościowo jednak obserwujemy znaczący wzrost świadomości zarówno wśród konsumentów, jak i wśród biznesu, w zakresie marnowania jedzenia - kwituje w rozmowie z BI Borowski.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mistrz świata w skokach narciarskich wraca do startów. Zobaczymy go już w Rasnovie

2. Widzisz butelkę nad kołem swojego samochodu? Miej się na baczności, możesz być w dużym niebezpieczeństwie

3. Autobus grozy woził dzieci po Polsce. O krok od tragedii

4. Nie żyje twórca kultowego "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej". Dziś w nocy, w wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza

5. Suczka przebywała na bogato urządzonej posesji. Zmarła przez zaniedbanie właścicielki, która chciała się zemścić

6. Dostaniesz 23 tys. zł za przeprowadzkę do Włoch. Jest tylko jeden haczyk