wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Aseksualność: co to za orientacja seksualna? Obalamy popularne mity

25 Października 2019

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Osoby aseksualne są jedną z najmniej rozumianych i widocznych grup w środowisku LGBT+. Często, mylnie, przypisuje im się absencję seksualną, czy brak potrzeb emocjonalnych. Prawda na ich temat jest jednak zupełnie inna.

Aseksualność: co to za orientacja seksualna? I czy to w ogóle jest orientacja seksualna? Aseksualność coraz częściej stają się przedmiotem badań naukowych a osoby ją reprezentujące, wchodzą do debaty publicznej. 

Aseksualność: co to znaczy?

Choć same często określają aseksualność, jako orientację seksualną, to warto pamiętać, że osoba aseksualna może być jednocześnie heteroseksualna, homoseksualną, badź biseksualna. Jej uczucia i potrzeby mogą być nakierowane tylko na jedną płeć. 

Aseksualność często myli się z abstynencją seksualną, którą podejmuje się z wyboru. Osoby aseksualne po prostu nie czują potrzeby bądź nie czerpią przyjemności z seksu. Jednocześnie jednak wchodzą w monogamiczne relacje o charakterze romantycznym. Mimo braku potrzeby uprawiania seksu, bądź braku pociągu seksualnego, niektóre osoby, spośród omawianej grupy, pozostają aktywne seksualnie.

Aseksualność mylono kiedyś z hipolibidemią. Faktem jest jednak, że niektóre osoby aseksualne mają libido, co nie wyklucza braku potrzeb seksualnych. 

Czy jestem aseksualna? Czyli jak rozpoznać aseksualizm

Szacuje się, że osoby aseksualne, mogą stanowić od 0,5 do 5,5% społeczeństwa. O ile nie mówimy o aseksualizmie jako takim a nie braku popędu seksualnego, będącym następstwem traumy, trudno jest ustalić, co go determinuje. Badania na jego temat, w porównaniu do prac na temat innych mniejszości seksualnych, są skąpe.

Jeżeli zadajecie sobie pytanie: czy jestem aseksualna/aseksualny, to tak jak w przypadku innych orientacji seksualnych, nie odnajdziecie gotowego testu do wypełnienia. Jedyne co pozostaje w tej sytuacji to wsłuchiwać się w samą/samego siebie, bądź w inne osoby, posiadające podobne doświadczenia.

W ich opowieściach czasami pojawia się, przykładowo, opis okresu dojrzewania, w którym w odróżnieniu od swoich rówieśników, nie odczuwali pociągu seksualnego wobec żadnej z płci. Jeśli macie za sobą doświadczenia seksualne, które były dla was w pewien sposób przyjemne, to również nie wyklucza aseksualizmu. 

Jak zostało już wspomniane, aseksualizm nie wyklucza libido, choć osoba nie posiadająca potrzeb seksualnych, może go nie mieć. Jednocześnie może potrzebować wchodzenia w relacje romantyczne i uczuciowe, choć nie musi. Ważnym kryterium, dla którego aseksualizm został wyodrębniony, jako potencjalna orientacja seksualna a nie zaburzenie, jest fakt, że osoby aseksualne, o ile nie są poddawane presji społecznej, czują się ze sobą dobrze.

Warto pamiętać, że aseksualizmu się nie leczy. Podobnie, jak homoseksualizm, czy biseksualizm, nie jest chorobą. Na ten moment zawiązało się wiele stowarzyszeń oraz grup, w tym również, tych działających online, służących jako fora wymiany doświadczeń osób aseksualnych. Jeżeli więc czujecie, że wszystko z wami dobrze, a brak potrzeby uprawiania seksu leży w waszej naturze - w tych miejscach możecie poczuć się jak u siebie.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >