Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska. Archidiecezja KrakowskaŹródło: Archidiecezja Krakowska
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 29 Kwietnia 2020

Wyznaczono termin posiedzenia w sprawie Jędraszewskiego. Wcześniej padły poważne oskarżenia

Arcybiskup Marek Jędraszewski budzi wiele kontrowersji. Jego wypowiedzi wycelowane w mniejszość często wywołują skandale. Kościelnemu hierarsze wojnę wypowiedział Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Narastający pomiędzy Jędraszewskim a OMZRiK konflikt musiał w końcu znaleźć swój finał w sądzie. Ośrodek postanowił, skierować oskarżenie prywatne w sprawie propagowania zakazanego totalitarnego ustroju. Zdaniem działaczy antyrasistowskich Jędraszewski publicznie wzywał do prześladowań osób homoseksualnych.

Pilny apel Andrzeja Dudy do wszystkich Polek i Polaków. Prośba okazała się niecodziennaPilny apel Andrzeja Dudy do wszystkich Polek i Polaków. Prośba okazała się niecodziennaCzytaj dalej

Arcybiskup Marek Jędraszewski - siewca nienawiści?

Sprawa dotyczy wypowiedzi Marka Jędraszewskiego na temat "tęczowej zarazy". Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ze względu na to, że jej zdaniem polski kodeks karny nie penalizuje tego typu zachowań. Podwładni Zbigniewa Ziobry przekonywali, że słów wygłoszonych przez Jędraszewskiego nie sposób także rozpatrywać przez pryzmat nawoływania do nienawiści czy propagowania ustroju totalitarnego. Nie wywołały także zagrożenia – zdaniem śledczych niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia osób LGBT „jawi się jako abstrakcyjne i nieokreślone, i nie wystąpiły przy tym okoliczności szczególnie niebezpieczne”. Z taką interpretacją nie zgodził się Ośrodek, który wysłał do sądu wniosek z zażaleniem na decyzję prokuratora -  Za każdym razem, gdy wszczęcie śledztwa jest niewygodne dla prokuratury, zaczyna się stosowanie różnych kruczków prawnych, które mają nas zniechęcić do dalszych kroków – mówi w rozmowie z Gazetą wyborczą Konrad Dulkowski, prezes Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dramatyczna relacja cioci 3,5-letniego Kacperka. Te słowa poruszą nawet najtwardsze serca
2. Akcja policji, na miejscu 10 radiowozów. Znaleziono ciało młodego mężczyzny. Co się stało?

Teraz wnioskiem zajmie się Sąd Okręgowy, Właśnie wyznaczono datę jego rozpatrzenia: 1 czerwca 2020 roku.  Sąd podejmie decyzję o tym, czy sprawa będzie miała swój ciąg dalszy oraz czy arcybiskup zasiądzie na ławie oskarżonych. 

1 sierpnia 2019 roku podczas mszy w Bazylice Mariackiej z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego abp Marek Jędraszewski mówił: „Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa”. Wypowiedź wywołała ogromny sprzeciw wśród Polaków. Zdaniem wielu osób może przyczynić się do fali nienawiści wobec osób homoseksualnych. Z wielu historii wiemy, że taka nienawiść potrafi zabić. Tak było m.in. w sprawie Dominika z Bieżunia, 14-latka, który popełnił samobójstwo z powodu ataków kolegów na jego orientację. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dotyczące żywności i epidemii. O czym trzeba pamiętać gotując obiad
  2. Właśnie się zaczęło. Świetne wiadomości dla miliona Polaków
  3. Polscy turyści wrócili na szlaki. W sieci pojawiły się oburzające zdjęcia i nie chodzi o tłumy
  4. W Polsce już nie rodzi się więcej dzieci? Stan sprzed programu 500 plus
  5. Ktoś celowo zniszczył samochód, którym pielęgniarka jeździła do szpitala. Karygodne zdarzenie w Gliwicach
  6. Wznowią działalność pełni strachu. Co trzeci właściciel zapowiada obniżenie cen za granicą
     

Źródło: Gazeta Wyborcza