wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wyznaczono termin posiedzenia w sprawie Jędraszewskiego. Wcześniej padły poważne oskarżenia

29 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Arcybiskup Marek Jędraszewski budzi wiele kontrowersji. Jego wypowiedzi wycelowane w mniejszość często wywołują skandale. Kościelnemu hierarsze wojnę wypowiedział Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Narastający pomiędzy Jędraszewskim a OMZRiK konflikt musiał w końcu znaleźć swój finał w sądzie. Ośrodek postanowił, skierować oskarżenie prywatne w sprawie propagowania zakazanego totalitarnego ustroju. Zdaniem działaczy antyrasistowskich Jędraszewski publicznie wzywał do prześladowań osób homoseksualnych.

Arcybiskup Marek Jędraszewski - siewca nienawiści?

Sprawa dotyczy wypowiedzi Marka Jędraszewskiego na temat "tęczowej zarazy". Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ze względu na to, że jej zdaniem polski kodeks karny nie penalizuje tego typu zachowań. Podwładni Zbigniewa Ziobry przekonywali, że słów wygłoszonych przez Jędraszewskiego nie sposób także rozpatrywać przez pryzmat nawoływania do nienawiści czy propagowania ustroju totalitarnego. Nie wywołały także zagrożenia – zdaniem śledczych niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia osób LGBT „jawi się jako abstrakcyjne i nieokreślone, i nie wystąpiły przy tym okoliczności szczególnie niebezpieczne”. Z taką interpretacją nie zgodził się Ośrodek, który wysłał do sądu wniosek z zażaleniem na decyzję prokuratora -  Za każdym razem, gdy wszczęcie śledztwa jest niewygodne dla prokuratury, zaczyna się stosowanie różnych kruczków prawnych, które mają nas zniechęcić do dalszych kroków – mówi w rozmowie z Gazetą wyborczą Konrad Dulkowski, prezes Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Teraz wnioskiem zajmie się Sąd Okręgowy, Właśnie wyznaczono datę jego rozpatrzenia: 1 czerwca 2020 roku.  Sąd podejmie decyzję o tym, czy sprawa będzie miała swój ciąg dalszy oraz czy arcybiskup zasiądzie na ławie oskarżonych. 

1 sierpnia 2019 roku podczas mszy w Bazylice Mariackiej z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego abp Marek Jędraszewski mówił: „Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa”. Wypowiedź wywołała ogromny sprzeciw wśród Polaków. Zdaniem wielu osób może przyczynić się do fali nienawiści wobec osób homoseksualnych. Z wielu historii wiemy, że taka nienawiść potrafi zabić. Tak było m.in. w sprawie Dominika z Bieżunia, 14-latka, który popełnił samobójstwo z powodu ataków kolegów na jego orientację. 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >