Angela Merkel. Shan Yuqi/Xinhua News/East NewsŹródło: Shan Yuqi/Xinhua News/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 16 Stycznia 2021

Na Twitterze pojawiło się stare zdjęcie Angeli Merkel. 21 lat temu wyglądała inaczej?

Po 16 latach sprawowania funkcji kanclerki Angela Merkel pożegna się z działalnością polityczną. W mediach społecznościowych ukazało się zdjęcie zagranicznej polityczki sprzed 21 lat, gdy przejmowała stery w centroprawicowej partii CDU.

  • W 2000 roku Angela Merkel została przewodniczącą Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej
  • Kanclerka prowadzi działalność polityczną od ponad 31 lat. W 2021 roku Merkel zamierza przejść na emeryturę
  • Zdjęcia sprzed 21 lat właśnie okrążają media społecznościowe

"A tak wyglądała Angela Merkel, gdy została szefować CDU prawie 21 lat temu" - czytamy we wpisie Adama Traczyka. Do krótkiego komentarza dołączono fotografię Angeli Merkel.

Angela Merkel w tym roku przejdzie na emeryturę. Internauci dzielą się jej fotografiami sprzed 21 lat

Sytuacja polityczna w Niemczech nabiera tempa. 2021 rok dla naszych sąsiadów upłynie pod znakiem wyborów federalnych, w których nie wystartuje Angela Merkel. Kanclerka sprawowała swoją funkcję od blisko 16 lat. Wiemy też, że była przewodnicząca CDU zakończy aktywność zawodową.

Dziś przekazano także informacje o wynikach wyborów na urząd przewodniczącego Unii Chrześcijańsko Demokratycznej. Wygrał je Armin Laschet. 59-latek pokonał tym samym swoich konkurentów – Friedricha Merza i Norberta Roettgena

Kaczyński podczas mszy upamiętniającej jego matkę, wspomniał o aferze Amber Gold. Jutro 8. rocznica śmierciKaczyński podczas mszy upamiętniającej jego matkę, wspomniał o aferze Amber Gold. Jutro 8. rocznica śmierciCzytaj dalej

Niemieccy eksperci, jak podaje "Onet", szacują, że Laschet może zostać następcą Angeli Merkel. Kanclerka sama wskazywała go, jako przyszłego przewodniczącego partii i lidera kraju. 

Wiemy też, że była przewodnicząca CDU nie zamierza objąć funkcji ani na rodzimym podwórku, ani w instytucjach międzynarodowych. Merkel rezygnuje po czterech kadencjach.

Następca odchodzącej kanclerki zapowiada znaczną modernizacje polityki, prowadzonej przez przedstawicieli partii. Zapowiedziano nie tylko wzmocnienie relacji z całą Unią Europejską, ale także nawiązanie większej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, między innymi w sprawie handlu oraz zmian klimatycznych.

Angela Merkel, a właściwie, Angela Dorothea Merkel z domu Kasner, od 2005 roku pełni funkcję kanclerz Niemiec. Z polityką powiązana jest od lat 80. Swoje pierwsze kroki stawiała w organizacji Wolna Młodzież Niemiecka. Po transformacji zaś dołączyła do rodzącego się ruchu demokratycznego.

Już w 1990 roku udało jej się wejść do Bundestagu. Sprawowała także funkcję ministry do spraw kobiet i młodzieży. Angela Merkel objęła stanowisko przewodniczącej CDU po tym, jak następca Kohla, Wolfgang Schäuble, zrezygnował z przywództwa na skutek skandali finansowych w ugrupowaniu.

Poglądy Angeli Merkel można określić jako proeuropejskie i prospołeczne. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Onet/Wikipedia/Twitter/Adam Traczyk]