wtv.pl > Polityka > Andrzej Duda skomentował "lex TVN". Jego zdania mogą nie podzielać posłowie PiS
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:04

Andrzej Duda skomentował "lex TVN". Jego zdania mogą nie podzielać posłowie PiS

Andrzej Duda
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Andrzej Duda po raz kolejny próbuje wybić się na niepodległość? Tym razem prezydent wypowiedział się ws. "lex TVN". Już wcześniej zapowiadał, że może ustawy nie podpisać, a kolejnymi słowami zasiał kolejne ziarno niepewności w sercach posłów PiS.

Czy kontrowersyjnie przegłosowana nowelizacja ustawy trafi do kosza?

Andrzej Duda wypowiedział się ws. "lex TVN". Nie ma dobrych wiadomości dla posłów PiS

W swojej wypowiedzi prezydent skupił się przede wszystkim na relacjach polsko-amerykańskich.

- To jest bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów. Z dwóch względów: po pierwsze ze względu na ochronę własności, do której wiadomo jaki stosunek mają Amerykanie, a po drugie, z uwagi na wartość wolności słowa, która generalnie w USA, generalnie w mediach jest dosyć bezwzględna - mówił Duda na antenie TVP Info.

W krótkiej rozmowie wyjaśnił, jak powinna według niego wyglądać również repolonizacja mediów. Według niego powinna ona przebiegać na zasadzie rynkowej, czyli ewentualnego wykupu mienia, nie zaś blokowania jego działalności.

Duda już wcześniej zapowiadał, że może nie podpisać nowelizacji ustawy o mediach. Według jej brzmienia, wszystkie spółki nie pochodzące z Europy miałyby problem z uzyskaniem koncesji.

TVN należy do amerykańskiej spółki Discovery i, co za tym idzie, jej główne kanały miałyby problem z nadawaniem w Polsce według wcześniejszych zasad.

Andrzej Duda nie podpisze ustawy?

Kontrowersje wokół nowelizacji dodatkowo narosły podczas jej burzliwego przegłosowywania. Według pierwszego głosowania, które wygrała opozycja, rozmowy na temat "lex TVN" miały zostać przełożone na 2 września. Po reasumpcji głosowania przeprowadzonej przez marszałkinię Elżbietę Witek, to koalicja rządząca miała przewagę w postaci posłów klubu Kukiza.

"Lex TVN" zostało minimalnie przegłosowane w Sejmie. Od tamtego czasu powracają rozmowy nad rolą Andrzeja Dudy w kwestii tej ustawy.

Zawetowanie "lex TVN" nie byłoby pierwszą próbą wybicia się prezydenta na niepodległość. Możliwe, że w zamian za własny projekt, zgodzi się postawić swoje nazwisko przy nowelizacji, ale póki co wydaje się, że nie ma zamiaru tego robić.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: wtv.pl, TVP Info zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Powiązane