wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Andrzej Duda wygwizdany i wybuczany podczas wizyty w Bydgoszczy

19 Marca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Andrzej Duda wziął udział w obchodach 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981. Na miejscu stawili się zwolennicy ugrupowań opozycyjnych. Z megafonów puszczano głos policyjnych syren. Skandowano m.in. hasło "J***ć PiS".

  • W obchodach udział wziął także Prezes Rady Ministrów. Protestujących słychać na oficjalnych nagraniach, udostępnionych przez pracowników Kancelarii Prezydenta

  • "Dzisiejsze pokolenie nie wyobraża sobie, że Polska mogłaby nie być suwerenna i wolna. To Państwu to zawdzięczają. Cześć i chwała Bohaterom! Niech żyje Solidarność" - mogliśmy usłyszeć w przemówieniu głowy państwa

  • W tle skandowano "J***ć PiS", "Andrzej Duda, będziesz siedział". Puszczano również dźwięk policyjnych syren

Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą "Bydgoski Marzec". Następnie prezydent wziął udział w otwarciu wystawy, na której przedstawiono zdjęcia z okresu buntu rolników. Ekspozycja wielkoformatowych zdjęć poświęconych wydarzeniom Bydgoskiego Marca ‘81 umieszczona jest na ścianie Bydgoskiego Centrum Finansowego, w ścisłym centrum miasta.

Co więcej, w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego głowa państwa uhonorowała Jana Rulewskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Andrzej Duda został zagłuszony przez protestujących, a mimo to, udawał, że ich nie widzi

Zarówno prezydent, jak i premier udawali, że nie widzą i nie słyszą protestujących. Głos działaczy społecznych był jednak tak mocny, iż został zarejestrowany na oficjalnych materiałach z przedsięwzięcia, choć aktywiści zostali odgrodzeni od polityków Zjednoczonych Prawicy. Manifestacja trwała przez całe przedsięwzięcie. Uczestnicy zgromadzenia nie odstępowali przedstawicieli władz Polski nawet na krok.

- Cóż to jest trzech ludzi? Tymczasem ta niewielka demonstracja poskutkowała największymi przemianami w naszym kraju - komentował polityk, wytykając Lechowi Wałęsie nawoływanie do zakończenia akcji protestacyjnych, co nie zatrzymało 4-godzinnego strajku ostrzegawczego, w którym udział wzięło 62% wszystkich pracowników Polski. - Solidarność to piękny ruch społeczny, który, śmiało można powiedzieć, zjednoczył wielką część narodu w drodze do wolności, praw obywatelskich, poszanowania ludzkiej godności i praw pracowniczych - deklarował Andrzej Duda. 

- Jest w polskim społeczeństwie grupa, której władza ludowa boi się, nie pozwala się organizować, nie daje wyjść na niezależność. To rolnicy, ludzie polskiej wsi, chłopi, wśród których jest głęboka świadomości narodowa i patriotyczna - wspominał prezydent. 

Przypomnijmy, że 19 marca 1981 r. do sali sesyjnej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy weszła grupa związkowców, by przedstawić postulaty uczestników trwającego od trzech dni w mieście strajku chłopskiego, domagających się m.in. rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Daniel Obajtek zabrał głos ws. pracy syna Beaty Szydło. „Dlaczego miałem mu nie pomóc?”

  • Sprzeciw rodziców wobec nauki zdalnej. Wysyłają pisma prosto do dyrekcji

  • KRRiT stanowczo skrytykowała TVP. Poszło o materiały dot. aborcji

Źródło: [Facebook/Andrzej Duda/Mateusz Morawiecki]

Podobne artykuły

Joanna Lichocka

Polityka

Awantura w Zduńskiej Woli. Mieszkańcy kłócili się z przybyłą do miasta posłanką PiS Joanną Lichocką

Czytaj więcej >
(screen) TVP Info

Polityka

Konferencja Adama Niedzielskiego. "Doszło do aktu terroru"

Czytaj więcej >
(screen) Kancelaria Premiera

Polityka

Mateusz Morawiecki zorganizował konferencję z samego rana. Tematem bezpieczeństwo drogowe

Czytaj więcej >

Polityka

Ekspert TVP o Donaldzie Tusku: Nie ma tego genu polskiego

Czytaj więcej >

Polityka

Znamienne słowa Donalda Tuska z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. "Nie wolno ci zwątpić w wolność"

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Początek końca Zjednoczonej Prawicy? Gowin nic nie wiedział o lex TVN

Czytaj więcej >