wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Andrzej Duda spadł z piedestału. Fatalne wieści dla prezydenta w nowym sondażu, liczby są nieubłagane

13 Listopada 2020

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Andrzej Duda przestał prowadzić w rankingu polityków, którzy cieszą się największym zaufaniem Polaków. Choć wydawało się, że prezydent nie ma powodów do obaw, najnowszy sondaż CBOS pokazuje jasno - na prowadzenie wyszedł jego b

To bardzo złe wieści dla Andrzeja Dudy. Prezydent Polski, który jeszcze do niedawna cieszył się największym wśród polityków zaufaniem Polaków, spadł na drugie miejsce rankingu CBOS. Niespodziewanie wyprzedził go kontrkandydat z ostatnich wyborów, Szymon Hołownia. 

Andrzej Duda traci przewagę 

Badanie CBOS, które odbyło się w dniach 19-29 października, wskazuje wyraźnie, że ostatnie wydarzenia mające miejsce w polskiej polityce bardzo zaszkodziły obozowi rządzącemu. Najpierw zamieszanie z tzw. "piątką dla zwierząt", a później protesty kobiet na ulicach polskich miast wywołane decyzją Trybunału Konstytucyjnego o zakazie aborcji z przyczyn embriopatologicznych, doprowadziły do zmniejszenia się zaufania Polaków wobec polityków związanych z władzą. 

Największym przegranym rankingu CBOS jest oczywiście Andrzej Duda, który jeszcze do niedawna cieszył się największym zaufaniem spośród polskich polityków. Nieoczekiwanie prezydent spadł na drugie miejsce, tracąc aż 4 pkt proc. do wielkiego zwycięzcy, Szymona Hołowni, wobec którego zaufanie deklaruje aż 50% ankietowanych. 

Szymon Hołownia swoje zwycięstwo nad Andrzejem Dudą skomentował na swoim Facebooku. W mediach społecznościowych podziękował Polakom za tak duże wsparcie. 

"Pierwsze miejsce w rankingu zaufania do polityków to wielka radość i najlepsza motywacja do dalszej ciężkiej pracy! Cieszy to tym bardziej, że ewenementem jest, by to polityk opozycji - a nie prezydent lub premier - cieszył się największym społecznym zaufaniem" - czytamy we wpisie Szymona Hołowni. 

Obóz rządzący spada na dno 

Andrzej Duda przejął drugie miejsce w rankingu od Mateusza Morawieckiego, który wcześniej plasował się na tej pozycji. Obecnie premier Polski został "zepchnięty" na trzecią część podium. Zaufanie wobec prezesa Rady Ministrów wyraziło 41% ankietowanych. 

Zaraz za podium znalazł się Rafał Trzaskowski, który według badania CBOS cieszy się 38-procentowym zaufaniem Polaków. Goni go Władysław Kosiniak-Kamysz, który osiągnął wynik 36%. 

Zdjęcie przedstawia wpis Szymona Hołowni zamieszczony na Facebooku (facebook.com/szymonholowniaoficjalny)

Jeśli chodzi o ranking braku zaufania, to prowadzi w nim Jarosław Kaczyński. Prezes PiS może się "poszczycić" aż 61-procentowym słupkiem w tej kwestii. Tuż za nim znaleźli się inni politycy Zjednoczonej Prawicy, kolejno: znany ostatnio głównie z memów Jacek Sasin, minister edukacji Przemysław Czarnek, a następnie Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin. 

Brak zaufania Polacy wyrażają również wobec polityków opozycji; w badaniach CBOS pojawili się m.in. Borys Budka (Koalicja Obywatelska), Krzysztof Bosak (Konfederacja) i Włodzimierz Czarzasty (Lewica). 

Na brak zaufania wobec Andrzeja Dudy wskazuje 41% ankietowanych. Wynik premiera Morawieckiego to 45%. Nieufność wobec Szymona Hołowni zaś wykazuje 20% biorących udział w sondażu Polaków. 

źródło: natemat.pl, facebook.com/szymonholowniaoficjalny

Podobne artykuły

(screen) TVP Info

Polityka

Konferencja Adama Niedzielskiego. "Doszło do aktu terroru"

Czytaj więcej >
(screen) Kancelaria Premiera

Polityka

Mateusz Morawiecki zorganizował konferencję z samego rana. Tematem bezpieczeństwo drogowe

Czytaj więcej >

Polityka

Ekspert TVP o Donaldzie Tusku: Nie ma tego genu polskiego

Czytaj więcej >

Polityka

Znamienne słowa Donalda Tuska z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. "Nie wolno ci zwątpić w wolność"

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Początek końca Zjednoczonej Prawicy? Gowin nic nie wiedział o lex TVN

Czytaj więcej >

Polityka

Babcia Kasia spotkała się na światłach z Antonim Macierewiczem. Do sieci trafiło zdjęcie

Czytaj więcej >