Andrzej Duda bez szans w drugiej turze? Sondaż prezydencki, jakiego jeszcze nie było
Decyzja o zmianie kandydata przez Platformę Obywatelską znacząco przetasowała układ sił na ostatniej prostej do wyborów prezydenckich. Wejście do wyścigu Rafała Trzaskowskiego nieomal z dnia na dzień zmieniło polską scenę polityczną. Ponad 60-procentowe poparcie dla Andrzeja Dudy mgliście pamiętają już zapewne jedynie najbardziej oddani wyborcy Prawa i Sprawiedliwości.
Przewaga kandydata PiS nad Trzaskowskim zmalała z 14 procent do jedynie 7. Z najnowszego badania Uniwersytetu SWPS wynika, że poparcie Dudy spadło do 32 procent. Mimo że wciąż urzędujący prezydent nie ma w zasadzie szans na osiągnięcie ponad połowy głosów, nadal jest on pewniakiem do drugiej tury.
Andrzej Duda przegrywa w drugiej turze
W dalszym ciągu nie jest jasne, kto stanie do walki z Andrzejem Dudą. Różnice w poparciu wyrażanym wobec Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni są doprawdy niewielkie (odpowiednio 25 i 22 proc. głosów). Z cytowanego przez "Wyborczą" badania SWPS wynika jednak, że niezależnie od tego, który z nich zostałby rywalem kandydata PiS, ten przegrałby z kretesem.
Według socjologów ze wspomnianego Uniwersytetu Szymon Hołownia niemal zdeklasowałby Dudę. W drugiej turze mógłby on liczyć na aż 61 proc. głosów. Niezależny kandydat najprawdopodobniej otrzymałby bowiem głosy niemal wszystkich wyborców Trzaskowskiego z 1. tury, zdecydowaną większość głosów Biedronia, dwie trzecie Kosiniaka-Kamysza oraz połowę Krzysztofa Bosaka.
W pojedynku Rafała Trzaskowskiego z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda miałby uzyskać 43 procent głosów wyborców. Choć do sondaży należałoby podchodzić z pewnym sceptycyzmem, porażka walczącego o reelekcję prezydenta wydaje się więcej niż prawdopodobna. Coraz częściej słyszy się głosy ekspertów wskazujących, że kampania Dudy zaczyna przypominać przegraną kampanię Bronisława Komorowskiego z 2015 roku.
Źródło: wyborcza.pl