Andrzej Duda przegrałby w drugiej turze wyborów, wynika z badania SWPS.. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 1 Czerwca 2020

Andrzej Duda bez szans w drugiej turze? Sondaż prezydencki, jakiego jeszcze nie było

Andrzej Duda i jego zwycięstwo w pierwszej turze można już w zasadzie uznać za zamierzchłą przeszłość. Dotąd do ubiegającego się o reelekcję prezydenta z tygodnia na tydzień coraz mocniej zbliżali się jego przeciwnicy w wyścigu po Pałac Prezydencki. Z najnowszego badania SWPS wynika jednak, że zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Szymon Hołownia wygraliby z nim w drugiej turze.

Decyzja o zmianie kandydata przez Platformę Obywatelską znacząco przetasowała układ sił na ostatniej prostej do wyborów prezydenckich. Wejście do wyścigu Rafała Trzaskowskiego nieomal z dnia na dzień zmieniło polską scenę polityczną. Ponad 60-procentowe poparcie dla Andrzeja Dudy mgliście pamiętają już zapewne jedynie najbardziej oddani wyborcy Prawa i Sprawiedliwości.

Przewaga kandydata PiS nad Trzaskowskim zmalała z 14 procent do jedynie 7. Z najnowszego badania Uniwersytetu SWPS wynika, że poparcie Dudy spadło do 32 procent. Mimo że wciąż urzędujący prezydent nie ma w zasadzie szans na osiągnięcie ponad połowy głosów, nadal jest on pewniakiem do drugiej tury.

Tragiczne doniesienia obiegły media. Nie żyje b. poseł, przykre informacjeTragiczne doniesienia obiegły media. Nie żyje b. poseł, przykre informacjeCzytaj dalej

Andrzej Duda przegrywa w drugiej turze

W dalszym ciągu nie jest jasne, kto stanie do walki z Andrzejem Dudą. Różnice w poparciu wyrażanym wobec Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni są doprawdy niewielkie (odpowiednio 25 i 22 proc. głosów). Z cytowanego przez "Wyborczą" badania SWPS wynika jednak, że niezależnie od tego, który z nich zostałby rywalem kandydata PiS, ten przegrałby z kretesem.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Pilny komunikat ministerstwa dla milionów rodziców i uczniów. Jest oficjalna odpowiedź na zadziwiający apel
2. Ceny czereśni przyprawiają o zawrót głowy. Najbardziej luksusowy towar tego lata?

Według socjologów ze wspomnianego Uniwersytetu Szymon Hołownia niemal zdeklasowałby Dudę. W drugiej turze mógłby on liczyć na aż 61 proc. głosów. Niezależny kandydat najprawdopodobniej otrzymałby bowiem głosy niemal wszystkich wyborców Trzaskowskiego z 1. tury, zdecydowaną większość głosów Biedronia, dwie trzecie Kosiniaka-Kamysza oraz połowę Krzysztofa Bosaka.

W pojedynku Rafała Trzaskowskiego z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda miałby uzyskać 43 procent głosów wyborców. Choć do sondaży należałoby podchodzić z pewnym sceptycyzmem, porażka walczącego o reelekcję prezydenta wydaje się więcej niż prawdopodobna. Coraz częściej słyszy się głosy ekspertów wskazujących, że kampania Dudy zaczyna przypominać przegraną kampanię Bronisława Komorowskiego z 2015 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Oficjalne oświadczenie Instytutu Łączności w sprawie nanochipów 5G w szczepionkach
  2. Policyjna akcja w Komorowie. Mężczyzna zabarykadował się w domu. Akcja antyterrorystów pod Warszawą
  3. Jolanta Kwaśniewska wg Polek i Polaków najlepszą pierwszą damą? Agata Duda może się niepokoić
  4. Dariusz Piontkowski przekazał ważne wieści dla uczniów. Zmiany wchodzą w życie już dziś
  5. Kuriozalna wpadka na antenie Polsatu. Prowadzący nie mogli się uspokoić
  6. Wiadomość, na którą czekały miliony Polaków. Już 6. czerwca znoszą kolejny zakaz. Wielka radość

Źródło: wyborcza.pl