wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Andrzej Duda bez szans w drugiej turze? Sondaż prezydencki, jakiego jeszcze nie było

1 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Andrzej Duda i jego zwycięstwo w pierwszej turze można już w zasadzie uznać za zamierzchłą przeszłość. Dotąd do ubiegającego się o reelekcję prezydenta z tygodnia na tydzień coraz mocniej zbliżali się jego przeciwnicy w wyścigu po Pałac Prezydencki. Z naj

Decyzja o zmianie kandydata przez Platformę Obywatelską znacząco przetasowała układ sił na ostatniej prostej do wyborów prezydenckich. Wejście do wyścigu Rafała Trzaskowskiego nieomal z dnia na dzień zmieniło polską scenę polityczną. Ponad 60-procentowe poparcie dla Andrzeja Dudy mgliście pamiętają już zapewne jedynie najbardziej oddani wyborcy Prawa i Sprawiedliwości.

Przewaga kandydata PiS nad Trzaskowskim zmalała z 14 procent do jedynie 7. Z najnowszego badania Uniwersytetu SWPS wynika, że poparcie Dudy spadło do 32 procent. Mimo że wciąż urzędujący prezydent nie ma w zasadzie szans na osiągnięcie ponad połowy głosów, nadal jest on pewniakiem do drugiej tury.

Andrzej Duda przegrywa w drugiej turze

W dalszym ciągu nie jest jasne, kto stanie do walki z Andrzejem Dudą. Różnice w poparciu wyrażanym wobec Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni są doprawdy niewielkie (odpowiednio 25 i 22 proc. głosów). Z cytowanego przez "Wyborczą" badania SWPS wynika jednak, że niezależnie od tego, który z nich zostałby rywalem kandydata PiS, ten przegrałby z kretesem.

Według socjologów ze wspomnianego Uniwersytetu Szymon Hołownia niemal zdeklasowałby Dudę. W drugiej turze mógłby on liczyć na aż 61 proc. głosów. Niezależny kandydat najprawdopodobniej otrzymałby bowiem głosy niemal wszystkich wyborców Trzaskowskiego z 1. tury, zdecydowaną większość głosów Biedronia, dwie trzecie Kosiniaka-Kamysza oraz połowę Krzysztofa Bosaka.

W pojedynku Rafała Trzaskowskiego z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda miałby uzyskać 43 procent głosów wyborców. Choć do sondaży należałoby podchodzić z pewnym sceptycyzmem, porażka walczącego o reelekcję prezydenta wydaje się więcej niż prawdopodobna. Coraz częściej słyszy się głosy ekspertów wskazujących, że kampania Dudy zaczyna przypominać przegraną kampanię Bronisława Komorowskiego z 2015 roku.

Źródło: wyborcza.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >