Alior Bank ostrzega. pxhere.com
Źródło: pxhere.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 18 Stycznia 2020

Bank ostrzega przed używaniem Windowsa 7. Jeśli ukradną wam pieniądze, umyje ręce

Alior Bank przestrzega swoich klientów przed korzystaniem z komputerów z systemem operacyjnym Windows 7. Microsoft przestanie aktualizować popularną "siódemkę", co wpłynie na bezpieczeństwo korzystania z tego systemu oraz ułatwi zadanie ewentualnym cyberprzestępcom.

– Jeśli w przyszłości zostaną wykryte błędy bezpieczeństwa w Windows 7, nie będą one poprawione przez Microsoft. Komputery z tym systemem staną się łatwiejszym celem ataków cyberprzestępców. Może to prowadzić nawet do kradzieży środków finansowych – przestrzegają przedstawiciele Alior Banku.

Portal money.pl zaznacza, że nie chodzi oczywiście jedynie o klientów Alior Banku. Zmniejszenie bezpieczeństwa korzystania z systemu operacyjnego Windows 7 oraz większe zagrożenie ze strony cyberprzestępców dotyczy klientów wszystkich banków. Od tej pory ta wersja Windowsa nie będzie już otrzymywała żadnych aktualizacji, nawet w przypadku, gdy Microsoft odkryje luki dotyczące wspomnianego bezpieczeństwa.

Alior Bank: nie korzystajcie z Windowsa 7

Decyzja Microsoftu o braku dalszego wsparcia dla Windows 7 nie powinna nas dziwić. Popularna "siódemka" swoją premierę miała w 2009 roku. Od tego czasu swoje premiery miały już dwa kolejne systemy operacyjne. Co więcej, Windows 7 może być bezpłatnie zaktualizowany do "dziesiątki" na stronie Microsoftu. Z sustemu Windows 7 wciąż korzysta jednak 30 proc. użytkowników na całym świecie.

– W trosce o bezpieczeństwo Państwa danych oraz środków finansowych, prosimy, aby nie korzystali Państwo z komputerów z systemem Windows 7 (i starszych) do obsługi systemów bankowości elektronicznej – ostrzega klientów Alior. Jeśli zatem klienci banku stracą pieniądze, ten umyje ręce, twierdzi portal money.pl

–Możesz nadal korzystać z komputera z systemem Windows 7 bez stałego instalowania aktualizacji oprogramowania i zabezpieczeń, jednak zwiększy to ryzyko infekcji wirusami i złośliwym oprogramowaniem – piszą przedstawiciele Alior Banku, cytowani przez money.pl

"Płatnik odpowiada za nieautoryzowane transakcje płatnicze w pełnej wysokości, jeżeli doprowadził do nich umyślnie albo w wyniku umyślnego lub będącego skutkiem rażącego niedbalstwa naruszenia co najmniej jednego z obowiązków, o których mowa w art. 42 obowiązki użytkownika instrumentu płatniczego", głosi art. 46 ust. 3 ustawy o usługach płatniczych. Jak przypomina portal bezprawnik.pl, banki często powołują się na wspomniany przepis, przerzucając odpowiedzialność na klienta. Korzystanie z Windowsa 7 mimo ostrzeżeń ze strony banku może być potraktowane właśnie jako "niedbalstwo". Choć przedstawciele Alior Banku, rzecz jasna, nie zaznaczają tego w swoim komunikacie, należy przypuszczać, że jego celem mogło być wymiganie się od odpowiedzialności za ewentualną utratę pieniędzy przez klientów banku.