Alior Bank ostrzega. pxhere.comŹródło: pxhere.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 18 Stycznia 2020

Bank ostrzega przed używaniem Windowsa 7. Jeśli ukradną wam pieniądze, umyje ręce

Alior Bank przestrzega swoich klientów przed korzystaniem z komputerów z systemem operacyjnym Windows 7. Microsoft przestanie aktualizować popularną "siódemkę", co wpłynie na bezpieczeństwo korzystania z tego systemu oraz ułatwi zadanie ewentualnym cyberprzestępcom.

– Jeśli w przyszłości zostaną wykryte błędy bezpieczeństwa w Windows 7, nie będą one poprawione przez Microsoft. Komputery z tym systemem staną się łatwiejszym celem ataków cyberprzestępców. Może to prowadzić nawet do kradzieży środków finansowych – przestrzegają przedstawiciele Alior Banku.

Portal money.pl zaznacza, że nie chodzi oczywiście jedynie o klientów Alior Banku. Zmniejszenie bezpieczeństwa korzystania z systemu operacyjnego Windows 7 oraz większe zagrożenie ze strony cyberprzestępców dotyczy klientów wszystkich banków. Od tej pory ta wersja Windowsa nie będzie już otrzymywała żadnych aktualizacji, nawet w przypadku, gdy Microsoft odkryje luki dotyczące wspomnianego bezpieczeństwa.

Aktorka znana z kultowych polskich filmów i seriali wpadła w szpony nałogu. Stoczyła ciężką walkęAktorka znana z kultowych polskich filmów i seriali wpadła w szpony nałogu. Stoczyła ciężką walkęCzytaj dalej

Alior Bank: nie korzystajcie z Windowsa 7

Decyzja Microsoftu o braku dalszego wsparcia dla Windows 7 nie powinna nas dziwić. Popularna "siódemka" swoją premierę miała w 2009 roku. Od tego czasu swoje premiery miały już dwa kolejne systemy operacyjne. Co więcej, Windows 7 może być bezpłatnie zaktualizowany do "dziesiątki" na stronie Microsoftu. Z sustemu Windows 7 wciąż korzysta jednak 30 proc. użytkowników na całym świecie.

– W trosce o bezpieczeństwo Państwa danych oraz środków finansowych, prosimy, aby nie korzystali Państwo z komputerów z systemem Windows 7 (i starszych) do obsługi systemów bankowości elektronicznej – ostrzega klientów Alior. Jeśli zatem klienci banku stracą pieniądze, ten umyje ręce, twierdzi portal money.pl

–Możesz nadal korzystać z komputera z systemem Windows 7 bez stałego instalowania aktualizacji oprogramowania i zabezpieczeń, jednak zwiększy to ryzyko infekcji wirusami i złośliwym oprogramowaniem – piszą przedstawiciele Alior Banku, cytowani przez money.pl

"Płatnik odpowiada za nieautoryzowane transakcje płatnicze w pełnej wysokości, jeżeli doprowadził do nich umyślnie albo w wyniku umyślnego lub będącego skutkiem rażącego niedbalstwa naruszenia co najmniej jednego z obowiązków, o których mowa w art. 42 obowiązki użytkownika instrumentu płatniczego", głosi art. 46 ust. 3 ustawy o usługach płatniczych. Jak przypomina portal bezprawnik.pl, banki często powołują się na wspomniany przepis, przerzucając odpowiedzialność na klienta. Korzystanie z Windowsa 7 mimo ostrzeżeń ze strony banku może być potraktowane właśnie jako "niedbalstwo". Choć przedstawciele Alior Banku, rzecz jasna, nie zaznaczają tego w swoim komunikacie, należy przypuszczać, że jego celem mogło być wymiganie się od odpowiedzialności za ewentualną utratę pieniędzy przez klientów banku.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Poczta Polska pilnie ostrzega swoich klientów. Wielu może paść ofiarą oszustwa

2. W Australii w końcu spadł deszcz. Niestety eksperci przed nim ostrzegają, może być jeszcze gorzej

3. Rafał Trzaskowski dostaje listy z pogróżkami. Boi się najgorszego

4. Nie żyje uznany reżyser z Poznania. Dramatyczna śmierć na przyjęciu

5. Magda Umer zdradziła najskrytsze tajemnice swojej sławnej przyjaciółki. Wielkie zamieszanie

6. Zabójca Adamowicza pozostanie bezkarny? Wymyślił sposób, jak uniknąć kary więzienia

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News