Aleksander Kwaśniewski. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 13 Lipca 2020

Aleksander Kwaśniewski nie pozostawia złudzeń. "Żeby być niezależnym, trzeba mieć charakter i determinację"

Aleksander Kwaśniewski był dzisiaj gościem popołudniowej rozmowy RMF FM. Były prezydent nie pozostawił złudzeń co do tego czy Andrzej Duda ma szansę wybić się na niezależność. Jasno powiedział co o tym sądzi.

Kwaśniewski był pierwszym prezydentem i aż do dzisiaj jedynym, któremu udało się uzyskać reelekcję prezydencką. Dopiero teraz Andrzejowi Dudzie udało się powtórzyć ten wyczyn.

Zbiorowy gwałt na nastolatce w centrum miasta. Tragedia w BydgoszczyZbiorowy gwałt na nastolatce w centrum miasta. Tragedia w BydgoszczyCzytaj dalej

Aleksander Kwaśniewski: Żeby być niezależnym, trzeba mieć charakter

Może masz podobną monetę? Możesz być milionerem, chodzi o nominał 5 zł, niezwykłeMoże masz podobną monetę? Możesz być milionerem, chodzi o nominał 5 zł, niezwykłeCzytaj dalej

W trakcie wywiadu pojawiło się pytanie o toczy Andrzej Duda może być w drugiej kadencji prezydenckiej bardziej niezależny od Prawa i Sprawiedliwości - Szczerze mówiąc, nie spodziewam się tego, ale chciałbym. Jeżeli można pomarzyć, to mam nadzieję, że to o czym on wspominał w czasie kampanii, że w drugiej kadencji prezydent odpowiada przed Bogiem, historią i narodem i że uwalnia go to od myślenia o reelekcji, czyli daje mu więcej swobody, czyli będzie mógł być osobą troszczącą się o konstytucję, wykonującą swoje obowiązki, ale także powściągającą działalność rządu, mówiącą rządowi, czy większości parlamentarnej - nie idźcie tą drogą - stwierdził były prezydent - Żeby być niezależnym, to nie wystarczy sobie powiedzieć, że będę niezależnym. Jeszcze trzeba mieć charakter i determinację, żeby to zrobić, ja tego u Andrzeja Dudy nie widziałem. - dodał. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Monika Olejnik nie wytrzymała i podsumowała w ostrych słowach Jacka Kurskiego. Sytuacja, jakiej nie było
2. Zapłacisz i nie dostaniesz towaru, sprzedawca zasłoni się obostrzeniami. Coraz więcej Polaków się skarży

Jednocześnie Kwaśniewski podkreślał, że tak wysokie poparcie jest sytuacją zupełnie bez precedensu w polskiej polityce - Nie ma w Polsce takiej osoby, ani szef episkopatu, ani szef partii, ani szef rządu, która zyskałaby ponad 10 milionów głosów, to jest kolosalny mandat i z tego trzeba skorzystać - podkreślił - Te pięć lat podmyło bardzo wiele podstawowego zaufania do Andrzeja Dudy, ale jeżeli on pokaże pewien plan, jak kleić społeczeństwo, jak odbudowywać wspólnotę, jak spróbować wykazać empatię wobec innych i wrażliwość na innego rodzaju sposób myślenia i poglądów, to przynajmniej można powiedzieć, że jest jakaś deklaracja, że będziemy mogli mieć minimalną nadzieję - stwierdził Kwaśniewski. 

Dziś podczas konferencji Państwowej Komisji Wyborczej opublikowano wyniki końcowe wyborów prezydenckich.  Andrzej Duda zdobył 10 mln 440 tys. 648 głosy, czyli 51,03 proc. wszystkich ważnych głosów. Rafał Trzaskowski zdobył 10 mln 18 tys. 263 głosów, to jest 48,97 proc. wszystkich ważnych głosów. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wpis Małgorzaty Trzaskowskiej hitem internetu. Co takiego zrobiła?
  2. Agata Duda mówi, że zamiast z mediami, rozmawia z Polakami. Co przez ostatnie 5 lat zrobiła pierwsza dama?
  3. Hanna Lis publicznie i wulgarnie obraziła księdza, nie wytrzymała. Duchowny odpowiedział, wcale nie lepiej
  4. Agata Duda zaatakowała dziennikarza. Właśnie odpowiedział jej w bolesny sposób
  5. Bosak w II turze nie poparł oficjalnie żadnego z kandydatów. Ale już w czerwcu dał do zrozumienia, na kogo zagłosuje
  6. Wicepremier podała pierwszy termin wypłaty 500+ na wakacje

Źródło: RMF FM