wtv.pl
Aleksander Kwaśniewski

Piotr Molecki/East News

Aleksander Kwaśniewski nie pozostawia złudzeń. "Żeby być niezależnym, trzeba mieć charakter i determinację"

13 Lipca 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Aleksander Kwaśniewski był dzisiaj gościem popołudniowej rozmowy RMF FM. Były prezydent nie pozostawił złudzeń co do tego czy Andrzej Duda ma szansę wybić się na niezależność. Jasno powiedział co o tym sądzi.

Kwaśniewski był pierwszym prezydentem i aż do dzisiaj jedynym, któremu udało się uzyskać reelekcję prezydencką. Dopiero teraz Andrzejowi Dudzie udało się powtórzyć ten wyczyn.

Aleksander Kwaśniewski: Żeby być niezależnym, trzeba mieć charakter

W trakcie wywiadu pojawiło się pytanie o toczy Andrzej Duda może być w drugiej kadencji prezydenckiej bardziej niezależny od Prawa i Sprawiedliwości - Szczerze mówiąc, nie spodziewam się tego, ale chciałbym. Jeżeli można pomarzyć, to mam nadzieję, że to o czym on wspominał w czasie kampanii, że w drugiej kadencji prezydent odpowiada przed Bogiem, historią i narodem i że uwalnia go to od myślenia o reelekcji, czyli daje mu więcej swobody, czyli będzie mógł być osobą troszczącą się o konstytucję, wykonującą swoje obowiązki, ale także powściągającą działalność rządu, mówiącą rządowi, czy większości parlamentarnej - nie idźcie tą drogą - stwierdził były prezydent - Żeby być niezależnym, to nie wystarczy sobie powiedzieć, że będę niezależnym. Jeszcze trzeba mieć charakter i determinację, żeby to zrobić, ja tego u Andrzeja Dudy nie widziałem. - dodał. 

Jednocześnie Kwaśniewski podkreślał, że tak wysokie poparcie jest sytuacją zupełnie bez precedensu w polskiej polityce - Nie ma w Polsce takiej osoby, ani szef episkopatu, ani szef partii, ani szef rządu, która zyskałaby ponad 10 milionów głosów, to jest kolosalny mandat i z tego trzeba skorzystać - podkreślił - Te pięć lat podmyło bardzo wiele podstawowego zaufania do Andrzeja Dudy, ale jeżeli on pokaże pewien plan, jak kleić społeczeństwo, jak odbudowywać wspólnotę, jak spróbować wykazać empatię wobec innych i wrażliwość na innego rodzaju sposób myślenia i poglądów, to przynajmniej można powiedzieć, że jest jakaś deklaracja, że będziemy mogli mieć minimalną nadzieję - stwierdził Kwaśniewski. 

Dziś podczas konferencji Państwowej Komisji Wyborczej opublikowano wyniki końcowe wyborów prezydenckich.  Andrzej Duda zdobył 10 mln 440 tys. 648 głosy, czyli 51,03 proc. wszystkich ważnych głosów. Rafał Trzaskowski zdobył 10 mln 18 tys. 263 głosów, to jest 48,97 proc. wszystkich ważnych głosów. 

Źródło: RMF FM

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >