akcyza na alkohol i papierosy. pixabay.comŹródło: pixabay.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 9 Grudnia 2019

O ile wzrośnie akcyza? Szykujcie się na podwyżki

Akcyza, która ma wejść w życie 1. stycznia 2020 roku, przyniesie budżetowi około 1,7 mld zł. Na jakie podwyżki powinien szykować się przeciętny Polak?

Za papierosy i alkohol zapłacimy więcej już od początku nowego roku. Przyjęta przez rząd nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym przewiduje 10-procentową podwyżkę stawek za wyroby tytoniowe i alkoholowe. Ile dokładnie wyniosą podwyżki?

Kupujesz produkty na wagę? Kupujesz produkty na wagę? "Tajemniczy klienci" doszli do przerażających wnioskówCzytaj dalej

Akcyza w górę

Jeśli przyjrzymy się przewidywanym podwyżkom cen piwa czy wina, nie będzie jeszcze najgorzej. Cena półlitrowej puszki piwa może wzrosnąć o ok. 0,05 zł. Nieco więcej zapłacimy za wino, tu podwyżka może wynieść ok. 0,12 zł w przypadku butelki 0,75 l.

Wzrost akcyzy mocniej odczują jednak palacze. Paczka papierosów podrożeje przeciętnie o ponad złotówkę. Jeszcze drożej będzie w przypadku wódki. Półlitrowa butelka ma być bowiem droższa nawet o ok 1,4 zł.

Termin podwyżki niezgodny z Konstytucją?

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", senaccy legislatorzy mają jednak wątpliwości co do terminu zmian.

Okres pomiędzy ogłoszeniem ustawy a jej wejściem w życie powinien być odpowiednio długi. Standardem w tym przypadku jest 14 dni.

"Prawnicy Senatu przypominają, że po uchwaleniu ustawy przez Sejm należy jeszcze „znaleźć” czas na rozpatrzenie ustawy przez Senat (oraz ewentualne rozpatrzenie poprawek Senatu przez Sejm), a także na podpisanie ustawy przez Prezydenta", pisze "DGP".

"Określenie wejścia w życie ustawy datą kalendarzową może jednak nieść za sobą ryzyko skrócenia vacatio legis poza jej konstytucyjne standardy, czy wręcz jej pominięcia lub nadania mocy wstecznej wprowadzanym zmianom. Takie niebezpieczeństwo może wynikać ze zbyt późnego przedłożenia Parlamentowi projektu ustawy z określoną kalendarzowo datą wejścia w życie lub przedłużania się procesu legislacyjnego w samym Sejmie i Senacie", podaje dziennik, cytując opinię legislatorów.

Określenie daty wejścia zmian bez uwzględnienia zagwarantowanego prezydentowi terminu podjęcia decyzji może zostać zakwestionowane przez TK.

"Przyjęty w opiniowanej ustawie termin wejścia w życie ustawy na dzień 1 stycznia 2020 r. może rodzić niebezpieczeństwo niedochowania konstytucyjnym standardom przyjętym we wskazanych wyżej orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego", czytamy.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Wspaniała kobieta zajmowała się pierwszą pomocą. Publiczne Radio postanowiło ją zlinczować

2. Radio Maryja wspiera modlitwą przemoc wobec kobiet? Niech nas ktoś obudzi

3. Jest oficjalna deklaracja Szymona Hołowni ws. startu w wyborach prezydenckich 2020

4. Opłatek z daniną na rzecz kościoła. "Będziemy musieli wpisywać dochód?"

5. Dziewczyna żegna umierającego chłopaka po raz ostatni. Zdjęcie ich spotkania jest porażające, nie da się go zapomnieć

6. Lodówkę lub pralkę kup przed nowym rokiem. Potem ostro przepłacisz