wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Akcja "Godzina dla Ziemi" już 27 marca o 20:30 w wielu miastach Polski

27 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W sobotę czeka nas kolejna odsłona corocznej inicjatywy organizowanej przez Fundację WWF Polska. W ramach "Godziny dla Ziemi" w wielu budynkach w całej Polsce zgasną światła. Symboliczne wyłączenie miejskich iluminacji czy oświetlenia w urzęda

Fundacja WWF Polska - będąca odnogą międzynarodowej organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska World Wildlife Fund - jak co roku organizuje "Godzinę dla Ziemi", która ma za zadanie uświadamiać odbiorców w kwestiach ekologicznych. Na znak poparcia akcji w wielu miastach w całej Polsce dochodzi do wygaszenia miejskich iluminacji czy oświetlenia w urzędach.

"Godzina dla Ziemi" pod hasłem #GODZINADLABAŁTYKU

W tym roku akcja odbywa się pod hasłem #GODZINADLABAŁTYKU, a jej celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem nadmiernej eksploatacji i zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego. W związku z tym Fundacja WWF Polska zachęca do podpisywania petycji w tej sprawie skierowanej do premiera Mateusza Morawieckiego.

Petycja zwraca uwagę na zagrożenie przyszłości ekosystemu Morza Bałtyckiego spowodowane m.in. brakiem zrównoważonego rybołówstwa, eutrofizacją (czyli przeżyźnieniem) wód morskich oraz ich zanieczyszczeniem odpadami morskimi takimi jak zagubione narzędzia do połowu ryb.

Kolejnym czynnikiem, który zagraża przetrwaniu ekosystemu Morza Bałtyckiego w obecnym kształcie, są zmiany klimatyczne. Autorzy petycji domagają się od premiera uregulowania rybołówstwa na wodach bałtyckich, zajęcia się problemem porzuconych sieci, przeciwdziałania eutrofizacji wód poprzez edukowanie rolników w kwestii "praktyk rolniczych przyjaznych środowisku morskiemu" oraz utworzenia morskich obszarów chronionych.

W petycji pojawia się również sugestia, że wymienione postulaty mogłyby stanowić podstawę dla reform i projektów strategicznych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), czyli konsultowanego właśnie planu wydatkowania funduszy przyznanych Polsce przez Unię Europejską na odbudowę i modernizację gospodarki po pandemii.

Ochrona Bałtyku leży zresztą w interesie nas wszystkich. - Utrzymanie obecnego stanu rzeczy może doprowadzić do odebrania Polkom i Polakom możliwości korzystania ze wspólnego dobra jakim jest Bałtyk - czy to jako miejsca pracy (rybołówstwo i branże pokrewne, turystyka); rekreacji (korzystanie z kąpielisk, podziwianie i obserwowanie morskiej fauny i flory) czy wreszcie jako lokalnego źródła pożywienia (konsumpcja ryb pochodzących z bałtyckich łowisk) - czytamy w petycji.

Kancelaria Prezydenta przyłączy się do "Godziny dla Ziemi"

Do akcji "Godzina dla Ziemi" włączy się także Kancelaria Prezydenta RP, która z tej okazji wygasi światła w dwóch kluczowych budynkach prezydenckich. - Wzorem lat ubiegłych KPRP weźmie udział w akcji #GodzinaDlaZiemi, która w tym roku odbędzie się pod hasłem #GodzinaDlaBałtyku**. Jutro, 27 marca o 20.30 na godzinę zgasną światła w całym Pałacu Prezydenckim oraz w Belwederze**. Zachęcamy Państwa do przyłączenia się do akcji! - czytamy we wpisie Kancelarii Prezydenta na Twitterze.

Tegoroczna akcja Fundacji WWF Polska objęta jest także - podobnie jak w poprzednich latach - patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy

"Godzinę dla Ziemi" popierają również władze Krakowa, które informują, że w związku z akcją w sobotę pomiędzy godziną 20:30 a 21:30 "kościół Mariacki, wieża ratuszowa, Sukiennice, kopiec Kościuszki, kładka o. Bernatka, pałac Wielopolskich i ICE Kraków przestaną być podświetlane".

Źródło: WWF.pl, Twitter / Kancelaria Prezydenta, krakow.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >