wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Andrzej Duda przygotował ustawę ws. aborcji. Liczy na zatrzymanie protestów

30 Października 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Andrzej Duda interweniuje w sprawie aborcji. Prezydent miał przygotować ustawowe rozwiązanie, które ma uspokoić emocje panujące po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającym przepisy aborcyjne. Ma ono finalnie zakończyć protesty.

Protesty w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego trwają nieprzerwanie od czwartku, 22 października. Przypomnijmy, że TK orzekł wówczas, ze aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z polską konstytucją.

Prezydent interweniuje w sprawie aborcji

Powołując się na internetowy serwis radia RMF FM, Wirtualna Polska wskazuje prezydent Andrzej Duda miał przygotować ustawowe rozwiązanie tematu aborcji w Polsce. Kancelaria Prezydenta wyraża nadzieję, wpłynie ono na złagodzenie protestów wywołanych wyrokiem Trybunału Julii Przyłębskiej.

Informację potwierdziła już sama Kancelaria.

"Rozumiem kobiety i ich obawy wynikające z tej sytuacji. W ostatnich dniach z wieloma z nich na ten temat rozmawiałem, a także z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami. Po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży", czytamy w oświadczeniu prezydenta przytaczanym przez WP.

I dalej: "Projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych".

"Po uchwaleniu tej ustawy w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka. Oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego", czytamy na stronie oficjalnej stronie internetowej prezydenta.

"Apeluję również do wszystkich polityków, osób publicznych, a także milionów Polaków o wzajemny szacunek dla swoich poglądów oraz obniżenie społecznych emocji. Różnimy się i będziemy się różnić, ale musimy umieć ze sobą rozmawiać", kontynuuje w swoim oświadczenia Duda.

WP wskazuje, że projekt ustawy Andrzeja Dudy trafi teraz do konsultacji z ekspertami. Kolejno powinien zająć się nim Sejm.

źródło: WP / prezydent.pl

Tagi:

AborcjaAndrzej Duda

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >