wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Andrzej Duda przygotował ustawę ws. aborcji. Liczy na zatrzymanie protestów

30 Października 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Andrzej Duda interweniuje w sprawie aborcji. Prezydent miał przygotować ustawowe rozwiązanie, które ma uspokoić emocje panujące po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającym przepisy aborcyjne. Ma ono finalnie zakończyć protesty.

Protesty w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego trwają nieprzerwanie od czwartku, 22 października. Przypomnijmy, że TK orzekł wówczas, ze aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z polską konstytucją.

Prezydent interweniuje w sprawie aborcji

Powołując się na internetowy serwis radia RMF FM, Wirtualna Polska wskazuje prezydent Andrzej Duda miał przygotować ustawowe rozwiązanie tematu aborcji w Polsce. Kancelaria Prezydenta wyraża nadzieję, wpłynie ono na złagodzenie protestów wywołanych wyrokiem Trybunału Julii Przyłębskiej.

Informację potwierdziła już sama Kancelaria.

"Rozumiem kobiety i ich obawy wynikające z tej sytuacji. W ostatnich dniach z wieloma z nich na ten temat rozmawiałem, a także z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami. Po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży", czytamy w oświadczeniu prezydenta przytaczanym przez WP.

I dalej: "Projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych".

"Po uchwaleniu tej ustawy w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka. Oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego", czytamy na stronie oficjalnej stronie internetowej prezydenta.

"Apeluję również do wszystkich polityków, osób publicznych, a także milionów Polaków o wzajemny szacunek dla swoich poglądów oraz obniżenie społecznych emocji. Różnimy się i będziemy się różnić, ale musimy umieć ze sobą rozmawiać", kontynuuje w swoim oświadczenia Duda.

WP wskazuje, że projekt ustawy Andrzeja Dudy trafi teraz do konsultacji z ekspertami. Kolejno powinien zająć się nim Sejm.

źródło: WP / prezydent.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >