wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ustalenia Onetu zadziwiają. PiS miało przedstawić "nieformalne uwagi" TK ws. aborcji, chcą furtki

26 Listopada 2020

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Aborcja embriopatologiczna miała zostać wg wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznana za niezgodną z polskim prawem. Po naciskach społecznych, PiS zastanawia się jednak nad pewnymi zmianami w treści orzeczenia. Wszystko wskazuje na to, że prezydencki projekt

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji embriopatologicznej wciąż nie został opublikowany. Spowodowane to jest być może wątpliwościami polityków PiS, którzy chcą do jego treści wprowadzić pewną "furtkę". O sprawie informuje Onet. 

Zakaz aborcji nie jest ostateczny?

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego z 22 października, który uznał przerywanie ciąży z powodu znacznego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu za niezgodne z polskim prawem, wciąż budzi ogromne emocje w społeczeństwie. Postanowienie było przyczyną fali protestów, która przetaczała i wciąż przetacza się przez kraj. 

Wg sondaży zdecydowana większość Polaków nie jest zadowolona z orzeczenia TK. Zdaje się, że optymalnym rozwiązaniem był dla większości naszych rodaków tzw. kompromis aborcyjny, który obowiązywał od 1993 r. i zakładał możliwość przerwania ciąży w trzech jasno przedstawionych przypadkach. 

Mimo że wyrok ws. aborcji zapadł pod koniec ubiegłego miesiąca, wciąż nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw, co samo w sobie jest sprzeczne z polską konstytucją. Ta wyraźnie mówi o "niezwłocznym ogłoszeniu w organie urzędowym" takiego postanowienia. Co jest zatem przyczyną takiej opieszałości?

Wszystko wskazuje na to, że politycy PiS chcą wprowadzić do treści wyroku o zakazie aborcji embriopatologicznej "furtkę interpretacyjną", która w praktyce byłaby złagodzeniem postanowienia

Projekt prezydencki do kosza

Źródło z siedziby Prawa i Sprawiedliwości, na jakie powołuje się Onet, twierdzi, że partia rządząca przekazała "nieformalne" uwagi do treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, które miałyby ostudzić emocje panujące obecnie w polskim społeczeństwie. 

- Możemy mieć tylko nadzieję, że taka furtka prawna znajdzie się w uzasadnieniu do wyroku, lecz nie mamy żadnej pewności. W przeciwnym razie trudno będzie nam wyjść z tego impasu politycznego, w jakim się znaleźliśmy - mówi rozmówca Onetu. 

Oznaczałoby to odłożenie na bok prezydenckiego projektu, który przewidywał dopuszczalność aborcji w przypadku, gdy "badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne". 

Tak czy inaczej, jeśli wyrok TK nie zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw, nie ma nawet mowy o podjęciu pracy nad prezydenckim projektem dotyczącym aborcji w Sejmie. Choć dokumenty złożone przez Andrzeja Dudę czekają na Wiejskiej już od początku listopada, najprawdopodobniej ostatecznie trafią do kosza. 

Dziennikarze Onetu skierowali do Trybunału Konstytucyjnego pytanie, kiedy spodziewać będziemy się mogli opublikowania decyzji ws. aborcji z 22 października w Dzienniku Ustaw. Wciąż nie uzyskano żadnej odpowiedzi. 

źródło: onet.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >