wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

"Położył na szybie radiowozu ulotkę, policjanci rzucili się na niego". Dantejskie sceny na proteście w Poznaniu

24 Października 2020

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Protesty przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego dotyczącej zakazu wykonywania aborcji z powodu trwałego uszkodzenia płodu odbywają się dziś w całej Polsce. Niestety nie wszędzie można przeprowadzić je pokojowo. W Poznaniu jeden z uczestników

Decyzja podjęta przez Trybunał Konstytucyjny budzi ogromne emocje w całym kraju. W ok. 60 polskich miastach odbyły się dziś protesty. Uczestnicy nie zgadzają się na odebranie kobietom prawa do podejmowania wyboru dotyczącego aborcji z powodu trwałego uszkodzenia płodu. Okazuje się jednak, że są takie miejsca w Polsce, gdzie trudniej niż gdzie indziej jest wyrażać swój sprzeciw. Przekonał się o tym jeden z uczestników manifestacji w Poznaniu. 

Aborcja z powodu trwałego uszkodzenia płodu niezgodna z Konstytucją? 

Czwartek był wyjątkowo ponurym dniem dla polskich kobiet. To właśnie wtedy zapadła decyzja Trybunału Konstytucyjnego o uznaniu za niezgodne z polskim prawem przerywania ciąży z powodu trwałego uszkodzenia płodu. Projekt o ponowne zbadanie zasadności jednej z trzech części tzw. kompromisu aborcyjnego skierowali do TK posłowie partii rządzącej, Konfederacji oraz PSL-Kukiz'15. 

Choć komentatorzy ostrzegający przed "upolitycznionym" Trybunałem domyślali się, że postanowienie może uderzyć w prawa kobiet, wszyscy do samego końca żyli nadzieją na sprawiedliwe orzeczenie. Rzeczywistość okazała się jednak brutalna i konserwatywne środowiska polityczne mogły w czwartek święcić swoje zwycięstwo. 

Decyzja dotycząca aborcji podjęta przez TK spotkała się z falą niezadowolenia ze strony Polek i Polaków. Wielu zdecydowało się wyrazić swój głośny sprzeciw, protestując na ulicach polskich miast, zaraz po ogłoszeniu kontrowersyjnego orzeczenia. Protesty objęły ok. 60 polskich miast. 

Chcąc nie dopuścić do łamania swoich praw i wprowadzenia w życie zakazu aborcji w przypadku trwałego uszkodzenia płodu, obywatelki i obywatele maszerują po ulicach z antyrządowymi transparentami. Mimo pokojowego charakteru manifestacji okazuje się, że nie wszędzie prawo do wyrażania swoich poglądów jest szanowane. 

Brutalny atak na uczestnika protestu 

Podczas manifestacji przeciwko decyzji o zakazie aborcji w Poznaniu, doszło do bezprecedensowej sytuacji. Jak podaje dziennikarz GW Piotr Żytnicki, policja brutalnie zaatakowała jednego z uczestników protestu. Nagranie z zajścia zostało opublikowane na Twitterze. 

Młody mężczyzna położył na szybie policyjnego radiowozu ulotkę z postulatami kobiet dotyczącymi aborcji. W tym momencie z auta wyszli rozwścieczeni funkcjonariusze, którzy złapali uczestnika protestu i brutalnie przeciągnęli go po ziemi. Następnie wciągnęli go do samochodu, gdzie został wylegitymowany. 

Za powód agresywnego ataku na mężczyznę policjanci uznali "zaśmiecanie". To jednak dość nietypowy sposób interwencji w tak błahej sprawie. Po całym zajściu uczestnik protestu skierował słowa do manifestujących: 

- Dlatego, że zostawiłem im ulotkę na samochodzie, zostałem spisany za zaśmiecanie. Jak zostałem zatrzymany, wszyscy widzieli. Tak się właśnie zatrzymuje w tym państwie ludzi za zaśmiecanie, bo ktoś zostawił ulotkę na szybie - mówił. 

Protesty przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego dotyczącej aborcji wciąż trwają i nic nie wskazuje na to, by szybko miały się zakończyć. 

Na zdjęciu wyróżniającym znajduje się screen nagrania przedstawiającego zatrzymanie mężczyzny, dostępny na stronie Twitter.com/PiotrZytnicki

źródło: Twitter.com/PiotrZytnicki

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >