Protest dotyczący aborcji nie wszędzie może przebiegać pokojowo. Twitter.com/PiotrZytnicki
Źródło: Twitter.com/PiotrZytnicki
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 24 Października 2020

"Położył na szybie radiowozu ulotkę, policjanci rzucili się na niego". Dantejskie sceny na proteście w Poznaniu

Protesty przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego dotyczącej zakazu wykonywania aborcji z powodu trwałego uszkodzenia płodu odbywają się dziś w całej Polsce. Niestety nie wszędzie można przeprowadzić je pokojowo. W Poznaniu jeden z uczestników został agresywnie potraktowany przez pilnującą porządku policję.

Decyzja podjęta przez Trybunał Konstytucyjny budzi ogromne emocje w całym kraju. W ok. 60 polskich miastach odbyły się dziś protesty. Uczestnicy nie zgadzają się na odebranie kobietom prawa do podejmowania wyboru dotyczącego aborcji z powodu trwałego uszkodzenia płodu. Okazuje się jednak, że są takie miejsca w Polsce, gdzie trudniej niż gdzie indziej jest wyrażać swój sprzeciw. Przekonał się o tym jeden z uczestników manifestacji w Poznaniu.

Najnowsze, ważne informacje dla seniorów. Wiemy, o ile mają wzrosnąć emeryturyNajnowsze, ważne informacje dla seniorów. Wiemy, o ile mają wzrosnąć emeryturyCzytaj dalej

Aborcja z powodu trwałego uszkodzenia płodu niezgodna z Konstytucją?

Czwartek był wyjątkowo ponurym dniem dla polskich kobiet. To właśnie wtedy zapadła decyzja Trybunału Konstytucyjnego o uznaniu za niezgodne z polskim prawem przerywania ciąży z powodu trwałego uszkodzenia płodu. Projekt o ponowne zbadanie zasadności jednej z trzech części tzw. kompromisu aborcyjnego skierowali do TK posłowie partii rządzącej, Konfederacji oraz PSL-Kukiz'15.

Choć komentatorzy ostrzegający przed "upolitycznionym" Trybunałem domyślali się, że postanowienie może uderzyć w prawa kobiet, wszyscy do samego końca żyli nadzieją na sprawiedliwe orzeczenie. Rzeczywistość okazała się jednak brutalna i konserwatywne środowiska polityczne mogły w czwartek święcić swoje zwycięstwo.

Decyzja dotycząca aborcji podjęta przez TK spotkała się z falą niezadowolenia ze strony Polek i Polaków. Wielu zdecydowało się wyrazić swój głośny sprzeciw, protestując na ulicach polskich miast, zaraz po ogłoszeniu kontrowersyjnego orzeczenia. Protesty objęły ok. 60 polskich miast.

Chcąc nie dopuścić do łamania swoich praw i wprowadzenia w życie zakazu aborcji w przypadku trwałego uszkodzenia płodu, obywatelki i obywatele maszerują po ulicach z antyrządowymi transparentami. Mimo pokojowego charakteru manifestacji okazuje się, że nie wszędzie prawo do wyrażania swoich poglądów jest szanowane.

Małgorzata Trzaskowska nie mogła milczeć po wyroku TK. Małgorzata Trzaskowska nie mogła milczeć po wyroku TK. "Jestem szczęśliwą mamą, nie zawsze było tak dobrze"Czytaj dalej

Brutalny atak na uczestnika protestu

Podczas manifestacji przeciwko decyzji o zakazie aborcji w Poznaniu, doszło do bezprecedensowej sytuacji. Jak podaje dziennikarz GW Piotr Żytnicki, policja brutalnie zaatakowała jednego z uczestników protestu. Nagranie z zajścia zostało opublikowane na Twitterze.

Młody mężczyzna położył na szybie policyjnego radiowozu ulotkę z postulatami kobiet dotyczącymi aborcji. W tym momencie z auta wyszli rozwścieczeni funkcjonariusze, którzy złapali uczestnika protestu i brutalnie przeciągnęli go po ziemi. Następnie wciągnęli go do samochodu, gdzie został wylegitymowany.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Czy Tadeusz Rydzyk powinien ujawnić swój majątek? Posiada auta i dzieła sztuki za miliony, ale jego finanse są tajemnicą
2. Pobierasz rentę z ZUS? Ostatni dzwonek na złożenie dokumentu, inaczej stracisz pieniądze
3. Przerażające nagranie z Białegostoku, kobieta jest poszukiwana. Okropny, rasistowski atak

Za powód agresywnego ataku na mężczyznę policjanci uznali "zaśmiecanie". To jednak dość nietypowy sposób interwencji w tak błahej sprawie. Po całym zajściu uczestnik protestu skierował słowa do manifestujących:

- Dlatego, że zostawiłem im ulotkę na samochodzie, zostałem spisany za zaśmiecanie. Jak zostałem zatrzymany, wszyscy widzieli. Tak się właśnie zatrzymuje w tym państwie ludzi za zaśmiecanie, bo ktoś zostawił ulotkę na szybie - mówił.

Protesty przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego dotyczącej aborcji wciąż trwają i nic nie wskazuje na to, by szybko miały się zakończyć.

Na zdjęciu wyróżniającym znajduje się screen nagrania przedstawiającego zatrzymanie mężczyzny, dostępny na stronie Twitter.com/PiotrZytnicki

Ujawniono, ile ma na koncie fundacja Tadeusza Rydzyka. Sumy nie mieszczą się w głowieUjawniono, ile ma na koncie fundacja Tadeusza Rydzyka. Sumy nie mieszczą się w głowieCzytaj dalej

źródło: Twitter.com/PiotrZytnicki

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielkie ostrzeżenie od WHO. Szczęki opadają. Nie jest dobrze
  2. Słyszysz szumy w uszach? To objaw, którego nie należy lekceważyć, może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem
  3. Położnicy błędnie uznali dziecko za martwe i oddali do kostnicy. Po 6 godzinach odkryto ich pomyłkę, nieprawdopodobny finał historii
  4. Nocne zamieszki pod domem Jarosława Kaczyńskiego. W ruch poszły kamienie i gaz łzawiący
  5. Oburzająca postawa Abp. Jędraszewskiego. Pochwala łamanie praw człowieka i zakaz aborcji
  6. Syrop imbirowy działa jak antybiotyk. Ma też inne zalety, pomaga w przykrych dolegliwościach