wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Polki i Polacy coraz bardziej skłaniają się ku liberalizacji przepisów dot. aborcji. Sondaż nie pozostawia złudzeń

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS na zleczenie "Rzeczpospolitej" wynika, że 68 proc. Polaków opowiada się za jakąś formą liberalizacji przepisów dotyczących aborcji. Najwięcej zwolenników ma projekt PO zakładający możli

  • IBRIS zapytał Polaków o poglądy w kwestii aborcji

  • Za całkowitym zakazem aborcji opowiada się 10,2 proc. respondentów

  • Najwięcej zwolenników  ma projekt PO

Jak podaje "Rzeczpospolita", respondentom zleconego przez gazetę sondażu IBRIS dotyczącego poglądów w kwestii prawa aborcyjnego przedstawiono pięć możliwości: wprowadzenie całkowitego zakazu przerywania ciąży, pozostanie przy obecnych przepisach, przywrócenie tzw. kompromisu aborcyjnego, przyjęcie propozycji PO oraz przyjęcie społecznego projektu popieranego przez Lewicę.

Propozycja PO zakłada legalizację aborcji do 12. tygodnia po konsultacji z lekarzem i psychologiem, z kolei propozycja Lewicy - do 12. tygodnia bez pytania o przyczynę, a potem - w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad lub chorób płodu.

Najwięcej zwolenników - 25,8 proc. - ma projekt PO, drugą najliczniejszą grupą wśród respondentów są zwolennicy powrotu do tzw. kompromisu aborcyjnego (25,6 proc.). Projekt Lewicy popiera 16,8 proc. badanych. Za całkowitym zakazem aborcji opowiedziało się jedynie 10,2 proc. respondentów, a za pozostaniem przy obecnych przepisach - 11,8 proc.

Stanowiący 22 proc. wszystkich respondentów zwolennicy obecnego lub jeszcze surowszego prawa aborcyjnego to przede wszystkim wyborcy Zjednoczonej Prawicy (47 proc.), osoby w wieku od 60 do 69 lat (43 proc.) i respondenci prowadzący gospodarstwo rolne, spośród których za całkowitym zakazem aborcji opowiada się 57 proc. osób.

Jak podaje "Rzeczpospolita", zwolennikami dalszego zaostrzania prawa aborcyjnego są głównie odbiorcy mediów publicznych oraz osoby religijne. Zwolennicy obecnych lub surowszych przepisów aborcyjnych są najliczniej reprezentowani wśród wyborców Andrzeja Dudy (47 proc.) oraz Krzysztofa Bosaka (37 proc.).

Wśród wyborców Władysława Kosiniaka-Kamysza stanowią oni 22 proc., przy czym chodzi o osoby opowiadające się pozostawieniem obecnie obowiązujących przesłanek przerywania ciąży. Za konserwatywnym podejściem do aborcji opowiada się tylko 3 proc. wyborców Szymona Hołowni i 1 proc. wyborców Rafała Trzaskowskiego.

Wyborcy Dudy i Trzaskowskiego wobec aborcji

Jak wskazuje "Rzeczpospolita", chociaż może się wydawać, że wyborcy prezydenta Andrzeja Dudy oraz wyborcy Rafała Trzaskowskiego mają dokładnie odwrotne poglądy w kwestii aborcji, to jednak po obu stronach znaleźć można porównywalnie wielu zwolenników powrotu do tzw. kompromisu aborcyjnego, za którym opowiada się 29 proc. wyborców Dudy i 36 proc. wyborców Trzaskowskiego.

Z kolei propozycja PO, zgodnie z którą aborcja byłaby dozwolona do 12. tygodnia ciąży po konsultacji z lekarzem i psychologiem, najwięcej zwolenników ma wśród wyborców Krzysztofa Bosaka (39 proc.), Szymona Hołowni  (30 proc.) i Władysława Kosiniaka-Kamysza (30 proc.), a najmniej - wśród wyborców Trzaskowskiego (25 proc.) i Dudy (16 proc.).

Innym zaskakującym wynikiem sondażu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" jest spore poparcie dla projektu Lewicy liberalizującego przepisy dotyczące aborcji wśród osób deklarujących poparcie dla Szymona Hołowni

Projekt ten, za którym opowiada się 62 proc. wyborców Roberta Biedronia, ma także poparcie 42 proc. zwolenników Hołowni. Jak wskazuje Zuzanna Dąbrowska z "Rzeczpospolitej", mogłoby to wskazywać na zasadność stworzenia wspólnego koła parlamentarnego reprezentującego te dwa środowiska

Przedstawiciele Lewicy pozostają jednak sceptyczni wobec tego rodzaju sojuszów. "Poparcie dla jednego postulatu przez wyborców danej partii nie powoduje jeszcze zawarcia współpracy z politykami tej partii. Z tego, co mi wiadomo, pan Hołownia chciałby przeprowadzenia referendum w sprawie aborcji, a to nie jest pomysł, z którym jest nam po drodze. Zawsze jesteśmy gotowi do współpracy przy określonych tematach, dlatego gorąco namawiamy polityków i polityczki wszystkich opcji do poparcia ustawy ratunkowej znoszącej karanie lekarzy więzieniem za przeprowadzenie aborcji" - przekazała redakcji WTV.pl rzeczniczka Lewicy Anna-Maria Żukowska.

Źródło: Rzeczpospolita / rp.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Znana jest odpowiedź na działania Zbigniewa Ziobry. Dotyczy śmierci Polaka w Meksyku

  • Patryk Jaki w Radiu Maryja straszył "cywilizacją śmierci"

  • Od dziś nowe obostrzenia. Okazuje się, że są jednak spore wyjątki

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >