Abonament RTV. pxfuel.comŹródło: pxfuel.com
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 9 Stycznia 2020

Kary za niepłacenie abonamentu RTV w 2020 roku. Lepiej się przygotować

Abonament RTV co jakiś czas powraca do debaty publicznej. Teoretycznie uiszczać go powinien każdy, kto ma i korzysta z radio bądź telewizora. Jednak zaledwie połowa zobowiązanych do tego osób w ogóle zgłosiła posiadanie odbiornika. Jaką karę zapłacić mogą osoby, migające się od płacenia daniny?

Abonament RTV miał zapełnić lukę w budżecie państwowych nadawców, którą siłą rzeczy na ten moment zasila państwo. Powiedzieć, że ściąganie podatku odbywa się w nieszczelnych warunkach, to mało. Według danych, przedstawianych przez GUS radioodbiornik, bądź telewizor posiada ok. 96 proc. gospodarstw domowych. Mniej niż połowa z nich zarejestrowała fakt posiadania urządzeń.

Do sieci wypłynęło nagranie polskiego polityka z sekretarką w jednoznacznej relacji. Nie widzi w tym nic złegoDo sieci wypłynęło nagranie polskiego polityka z sekretarką w jednoznacznej relacji. Nie widzi w tym nic złegoCzytaj dalej

Jakby tego było mało, ponad połowa osób, które zgłosiły odbiorniki, jest zwolniona z płacenia abonamentu. Są to m.in. kombatanci i część emerytów. W praktyce oznacza to, że realne wpływy z podatku są skrawkiem wstępnych prognoz rządu. Czy to oznacza, że już niebawem urzędnicy zapukają do drzwi milionów Polek i Polaków?

Abonament RTV: jaką karę możemy zapłacić za jego niepłacenie?

Wbrew pozorom, wspomniana wizja jest bardziej realna, niż nam się wydaje, zważywszy na poważny deficyt w budżecie TVP. W ubiegłym roku ukaranych zostało aż 10 tys. osób. Musieli oni zapłacić 30-krotność miesięcznego abonamentu. To w sumie 681 zł - miesięcznie za radio i telewizor, bądź sam telewizor zapłacić należy 22,70 zł (a za samo radio 7 zł). Całoroczna opłata wynosiła do tej pory 84 zł lub 274,40 zł, jednak może wynieść mniej, jeżeli podatnik zdecydował się uiszczać opłatę z góry za dłuższy okres.

Aby jednak urzęd zmusił nas do zapłacenia kary, najpierw udowodnić musi nam posiadanie radio bądź telewizora. Dokonać tego może urzędnik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji bądź Poczty Polskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zmiany w 500 plus również w 2020. Problematyczna sprawa z wnioskami może wielu wprowadzić w błąd

2. Autokar spadł w przepaść, 20 osób zginęło, 24 ranne. Tragiczne wiadomości zza granicy

3. Przed śmiercią kultowy aktor pobierał głodową emeryturę. W podobnej sytuacji znajduje się wiele gwiazd dawnych lat

4. Leszek Miller ujawnił kulisy startu Magdaleny Ogórek w wyborach. Mocne słowa

5. Polityk PiS kpi z Pawła Adamowicza. Miał zataić dochody

6. Papież Franciszek ogłosi abdykację? Jest oficjalny komentarz sekretarza Benedykta XVI