Abonament RTV. Biznesinfo
Źródło: Biznesinfo
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 29 Lipca 2020

Nie płaciłeś abonamentu RTV? Masowe kontrole, internauci pokazują zdjęcia

Abonament RTV co jakiś czas powraca do debaty publicznej. Choć, jeśli wierzyć danym przedstawianym przez GUS, 96 proc gospodarstw domowych posiada radioodbiornik, lub telewizor, niewielki odsetek z nich uiszcza daninę. Pozostałe osoby do tej pory mogły czuć się bezkarne przez sporadyczne kontrole ze strony Poczty Polskiej. Wiele wskazuje na to, że w ostatnim czasie stały się one jednak regularniejsze.

Wbrew powszechnemu odczuciu o pobłażliwej postawie Poczty Polskiej wobec dłużników, między styczniem a sierpniem 2019 roku, zdążyła ukarać już 10 tys. osób, migających się od płacenia abonamentu. Zapłaciły one niemałą kwotę, bo wynoszącą aż 30-krotność miesięcznej wartości daniny, czyli 681 zł.

Abonament RTV nadal ściągany przez Pocztę Polską

O wzmożonych kontrolach Poczty Polskiej głośno jest od kilku miesięcy. Najpierw spory wokół abonamentu RTV rozgorzały po przegłosowaniu ustawy, zakładającej wysoką rekompensatę dla mediów publicznych, za zwolnienia z płatności. Następnie temat powrócił do debaty za sprawą Jacka Sasina. Minister Aktywów Państwowych poinformował o wysłaniu do Poczty Polskiej prośby o "zamrożenie" kontroli. 

 - Uprzejmie informujemy, że nie został zniesiony obowiązek płacenia abonamentu RTV. W dalszym ciągu obowiązuje ustawa o opłatach abonamentowych z 2005 r. w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji - brzmiała odpowiedź Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na deklarację Sasina. Organ wyraźnie wskazał, że poza szeroką grupą zwolnionych z abonamentu, pozostałe osoby posiadające radioodbiorniki i telewizory, muszą go uiszczać.

Od jakiegoś czasu pojawiają się głosy mówiące, że po oświadczeniu ministra i w związku z wysoką kwotą transferu z budżetu państwa na rzecz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, kontrole Poczty Polskiej będą częstsze. Dowodem na ten stan rzeczy może być sytuacja mamy jednego z użytkowników portalu Wykop.pl. Zamieścił on wezwanie, jakie znalazł w skrzynce swojej emerytowanej matki. Poczta Polska wezwała ją do uiszczenia zaległej opłaty w wysokości aż 1483,80 zł! Internauta ironicznie pyta, czy znalezisko jest obiecaną 14. emeryturą.

 - Tak, wiem rachunki płacić trzeba, ale zastanawia mnie czasowa zbieżność "upomnienia" z wygranymi wyborami, oraz fakt że poczta otrzymała od ministerstwa dane wszystkich obywateli. Coś mi się wydaję że to nie będzie odosobniony przypadek - komentuje sprawę użytkownik portalu.

Abonament RTV nadal ściągany przez Pocztę Polską

Źródło: WP / Twitter

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!