Abonament RTV. (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 16 Września 2020

Czy abonament RTV powinien zostać zniesiony? Do waszych drzwi może zapukać urzędnik, trwają kontrole

Abonament RTV powinien zostać zniesiony? Opłaty oraz kary dla osób posiadających zarejestrowany odbiornik budzą wiele kontrowersji. Konflikty wokół daniny powstawały jeszcze przed 2015 rokiem. Okazuje się, że Polacy nie chcą płacić na media publiczne.

Od wielu lat abonament RTV wywołuje wiele sporów oraz kontrowersji. Wątpliwości w sprawie daniny za radioodbiornik lub telewizor zaczęły narastać po 2018 roku. Przekaz serwowany przez publiczne media budzi w naszym kraju podziały. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego aż 96% gospodarstw domowych powinna przekazywać daniny w ramach abonamentu RTV. Warto jednak podkreślić, że wiele osób nie reguluje swoich zobowiązań. Coraz częściej słyszymy doniesienia o rzekomych dłużnikach, którzy dawno wyrejestrowali swoje odbiorniki.

Abonament RTV powinien zostać zniesiony?

Poczta Polska regularnie przeprowadza kontrole w sprawie abonamentu RTV. Przypomnijmy, że od 2021 roku opłaty za odbiorniki wzrosną. "Wirtualna Polska" poinformowała, że już od stycznia 2021 roku będziemy płacić więcej. Za radio opłata wzrośnie o 50 groszy. Za telewizory zaś będziemy musieli wnieść daninę wyższą o 1.8 zł. Abonament RTV wzrośnie z 22.70 zł. do 24.50 zł. Wiemy też, że nie pomoże uiszczenie opłaty za cały rok.

10% zniżki będzie dotyczyło osób, chcących opłacić abonament RTV za cały 2021 rok. Nie pomoże to jednak w uniknięciu podwyżki. Opłata będzie wówczas wynosić aż 264 zł. Wcześniej podatnicy mogli uiścić daninę w wysokości jedynie 245 zł. Warto podkreślić, że abonament RTV nie podlegał zmianom przez ostatnie 5 lat. 

Abonament RTV w opinii większości Polek i Polaków powinien zostać zniesiony. TNS Polska dla PAP wykonał ważne badanie opinii publicznej. Ankieterzy pytali, czy obowiązek finansowania mediów publicznych powinien spocząć jedynie na Skarbie Państwa. Aż 59% badanych poparło wymienione rozwiązanie. Swój sprzeciw wyraziło jedynie 26% odpytywanych. 15% osób biorących udział w sondażu nie przedstawiło jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Badanie zostało wykonane w 2018 roku. 

Źródło: [Wirtualna Polska/PAP]