wtv.pl > Gospodarka > Czy abonament RTV powinien zostać zniesiony? Do waszych drzwi może zapukać urzędnik, trwają kontrole
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:33

Czy abonament RTV powinien zostać zniesiony? Do waszych drzwi może zapukać urzędnik, trwają kontrole

wtv
WTV.pl

Od wielu lat abonament RTV wywołuje wiele sporów oraz kontrowersji. Wątpliwości w sprawie daniny za radioodbiornik lub telewizor zaczęły narastać po 2018 roku. Przekaz serwowany przez publiczne media budzi w naszym kraju podziały. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego aż 96% gospodarstw domowych powinna przekazywać daniny w ramach abonamentu RTV. Warto jednak podkreślić, że wiele osób nie reguluje swoich zobowiązań. Coraz częściej słyszymy doniesienia o rzekomych dłużnikach, którzy dawno wyrejestrowali swoje odbiorniki.

Abonament RTV powinien zostać zniesiony?

Poczta Polska regularnie przeprowadza kontrole w sprawie abonamentu RTV. Przypomnijmy, że od 2021 roku opłaty za odbiorniki wzrosną. "Wirtualna Polska" poinformowała, że już od stycznia 2021 roku będziemy płacić więcej. Za radio opłata wzrośnie o 50 groszy. Za telewizory zaś będziemy musieli wnieść daninę wyższą o 1.8 zł. Abonament RTV wzrośnie z 22.70 zł. do 24.50 zł. Wiemy też, że nie pomoże uiszczenie opłaty za cały rok.

10% zniżki będzie dotyczyło osób, chcących opłacić abonament RTV za cały 2021 rok. Nie pomoże to jednak w uniknięciu podwyżki. Opłata będzie wówczas wynosić aż 264 zł. Wcześniej podatnicy mogli uiścić daninę w wysokości jedynie 245 zł. Warto podkreślić, że abonament RTV nie podlegał zmianom przez ostatnie 5 lat. 

Abonament RTV w opinii większości Polek i Polaków powinien zostać zniesiony. TNS Polska dla PAP wykonał ważne badanie opinii publicznej. Ankieterzy pytali, czy obowiązek finansowania mediów publicznych powinien spocząć jedynie na Skarbie Państwa. Aż 59% badanych poparło wymienione rozwiązanie. Swój sprzeciw wyraziło jedynie 26% odpytywanych. 15% osób biorących udział w sondażu nie przedstawiło jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Badanie zostało wykonane w 2018 roku. 

Źródło: [Wirtualna Polska/PAP]

Powiązane