wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wy też nie płacicie abonamentu RTV i jeszcze nie zostaliście skontrolowani? TVP właśnie wystawiło gigantyczny rachunek, może dojść do poważnych zmian

15 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Abonament RTV, choć do jego płacenia zobowiązani są wszyscy posiadacze radia i telewizji, uiszczany jest przez niewielki procent zobligowanych do tego osób. Możliwe, że niebawem Poczta Polska stanie się bardziej restrykcyjna w tym obszarze. Ujawnio

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skierowane zostało ważne oświadczenie TVP. Przedstawiciele stacji apelują w nim o rozpoczęcie prac nad wzmocnieniem systemu finansowania Telewizji Polskiej. W tak zwanej Karcie Powinności wskazano, jakich środków potrzebuje publiczne medium, aby należycie realizować swoją misję. Według obowiązujących przepisów stacja ma obowiązek informowania KRRiT o działaniach, które ma zamiar podjąć na przestrzeni najbliższych 5 lat. 

Abonament RTV będzie podlegał ściąganiu?

- TVP może prowadzić działalność niewynikającą z misji publicznej i prowadzi ją jako działalność uboczną, której podstawowym celem jest pozyskanie środków na realizację misji publicznej - napisano w Karcie Powinności, ujawnionej przez Wirtualne Media. Przedstawiciele stacji podkreślają, że obecny model finansowania TVP jest nieefektywny i nieudolny. Oczekują rozpoczęcia prac nad odzyskaniem utraconych wpływów z abonamentu RTV. Szacują, że na realizowanie swoich planów będą potrzebować środków rzędu 2,7 mld w samym 2020 roku.

Abonament RTV jest jednym ze źródeł finansowania TVP. "Telewizja Polska, mając na uwadze praktyczną nieefektywność podstawowego modelu finansowania mediów publicznych, spodziewa się ugruntowanego systemu rekompensowania utraconych wpływów abonamentowych, przy jednoczesnym rozpoczęciu prac nad docelowym, stabilnym systemem finansowania" - zadeklarowano w Karcie Powinności. 

"Wpływy z abonamentu RTV mogą wynieść 3,2 mld. Przy założeniu, że wszystkie gospodarstwa domowe zgodnie z wynikającym z prawa obowiązkiem mają zarejestrowane odbiorniki RTV oraz wnoszą terminowo opłaty. Co skłania do uznania kwoty przyznanych środków na 2020 rok jako poziomu adekwatnego dla mediów publicznych" - przekazali reprezentancji medium.

Źródło: [Wirtualne Media]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >