Abonament RTV TVP. (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 15 Czerwca 2020

Wy też nie płacicie abonamentu RTV i jeszcze nie zostaliście skontrolowani? TVP właśnie wystawiło gigantyczny rachunek, może dojść do poważnych zmian

Abonament RTV, choć do jego płacenia zobowiązani są wszyscy posiadacze radia i telewizji, uiszczany jest przez niewielki procent zobligowanych do tego osób. Możliwe, że niebawem Poczta Polska stanie się bardziej restrykcyjna w tym obszarze. Ujawniono bowiem, ile dokładnie pieniędzy oczekuje TVP na realizowanie misji publicznej. Okazuje się, że 2 mld z budżetu państwa to za mało. Pismo przekazane KRRiT zwala z nóg.

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skierowane zostało ważne oświadczenie TVP. Przedstawiciele stacji apelują w nim o rozpoczęcie prac nad wzmocnieniem systemu finansowania Telewizji Polskiej. W tak zwanej Karcie Powinności wskazano, jakich środków potrzebuje publiczne medium, aby należycie realizować swoją misję. Według obowiązujących przepisów stacja ma obowiązek informowania KRRiT o działaniach, które ma zamiar podjąć na przestrzeni najbliższych 5 lat. 

Ksiądz znany na całą Polskę bez żadnych skrupułów wykorzystywał dzieci. Ujawniono porażające zwierzenia kolejnej ofiaryKsiądz znany na całą Polskę bez żadnych skrupułów wykorzystywał dzieci. Ujawniono porażające zwierzenia kolejnej ofiaryCzytaj dalej

Abonament RTV będzie podlegał ściąganiu?

- TVP może prowadzić działalność niewynikającą z misji publicznej i prowadzi ją jako działalność uboczną, której podstawowym celem jest pozyskanie środków na realizację misji publicznej - napisano w Karcie Powinności, ujawnionej przez Wirtualne Media. Przedstawiciele stacji podkreślają, że obecny model finansowania TVP jest nieefektywny i nieudolny. Oczekują rozpoczęcia prac nad odzyskaniem utraconych wpływów z abonamentu RTV. Szacują, że na realizowanie swoich planów będą potrzebować środków rzędu 2,7 mld w samym 2020 roku.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nie żyje szanowany, lubiany i kochany polski aktor, znany z filmów Stanisława Barei. Odszedł, a fani są zrozpaczeni, miał 85 lat, Włodzimierz Bednarski
2. Jutro wprowadzają bezwzględny zakaz na północy Polski. Jest potwierdzenie urzędu 

Abonament RTV jest jednym ze źródeł finansowania TVP. "Telewizja Polska, mając na uwadze praktyczną nieefektywność podstawowego modelu finansowania mediów publicznych, spodziewa się ugruntowanego systemu rekompensowania utraconych wpływów abonamentowych, przy jednoczesnym rozpoczęciu prac nad docelowym, stabilnym systemem finansowania" - zadeklarowano w Karcie Powinności. 

"Wpływy z abonamentu RTV mogą wynieść 3,2 mld. Przy założeniu, że wszystkie gospodarstwa domowe zgodnie z wynikającym z prawa obowiązkiem mają zarejestrowane odbiorniki RTV oraz wnoszą terminowo opłaty. Co skłania do uznania kwoty przyznanych środków na 2020 rok jako poziomu adekwatnego dla mediów publicznych" - przekazali reprezentancji medium.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W Polsce stanie elektrownia jądrowa. Minister podał datę rozpoczęcia budowy
  2. Płonie samochód. Jedna osoba nie żyje. Gigantyczna tragedia na Mazowszu, wypadek i pożar.
  3. Jolanta Kwaśniewska wg Polek i Polaków najlepszą pierwszą damą? Agata Duda może się niepokoić
  4. Dariusz Piontkowski przekazał ważne wieści dla uczniów. Zmiany wchodzą w życie już dziś
  5. Kuriozalna wpadka na antenie Polsatu. Prowadzący nie mogli się uspokoić
  6. Wesele skończyło się ogniskiem koronawirusa. Sytuacja jest trudna, a będzie tylko gorzej

Źródło: [Wirtualne Media]