Wy też nie płacicie abonamentu RTV i jeszcze nie zostaliście skontrolowani? TVP właśnie wystawiło gigantyczny rachunek, może dojść do poważnych zmian
Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skierowane zostało ważne oświadczenie TVP. Przedstawiciele stacji apelują w nim o rozpoczęcie prac nad wzmocnieniem systemu finansowania Telewizji Polskiej. W tak zwanej Karcie Powinności wskazano, jakich środków potrzebuje publiczne medium, aby należycie realizować swoją misję. Według obowiązujących przepisów stacja ma obowiązek informowania KRRiT o działaniach, które ma zamiar podjąć na przestrzeni najbliższych 5 lat.
Abonament RTV będzie podlegał ściąganiu?
- TVP może prowadzić działalność niewynikającą z misji publicznej i prowadzi ją jako działalność uboczną, której podstawowym celem jest pozyskanie środków na realizację misji publicznej - napisano w Karcie Powinności, ujawnionej przez Wirtualne Media. Przedstawiciele stacji podkreślają, że obecny model finansowania TVP jest nieefektywny i nieudolny. Oczekują rozpoczęcia prac nad odzyskaniem utraconych wpływów z abonamentu RTV. Szacują, że na realizowanie swoich planów będą potrzebować środków rzędu 2,7 mld w samym 2020 roku.
Abonament RTV jest jednym ze źródeł finansowania TVP. "Telewizja Polska, mając na uwadze praktyczną nieefektywność podstawowego modelu finansowania mediów publicznych, spodziewa się ugruntowanego systemu rekompensowania utraconych wpływów abonamentowych, przy jednoczesnym rozpoczęciu prac nad docelowym, stabilnym systemem finansowania" - zadeklarowano w Karcie Powinności.
"Wpływy z abonamentu RTV mogą wynieść 3,2 mld. Przy założeniu, że wszystkie gospodarstwa domowe zgodnie z wynikającym z prawa obowiązkiem mają zarejestrowane odbiorniki RTV oraz wnoszą terminowo opłaty. Co skłania do uznania kwoty przyznanych środków na 2020 rok jako poziomu adekwatnego dla mediów publicznych" - przekazali reprezentancji medium.
Źródło: [Wirtualne Media]