Abonament RTV. Flickr / lemoniada
Źródło: Flickr / lemoniada
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 6 Października 2020

Pan Tadeusz nagle dostał pismo, żądają od niego ponad 1000 zł. Tysiące emerytów powinny uważać

Pan Tadeusz Czasławski ma 79 lat i od 4 nie musi już płacić abonamentu RTV. Ustawa zwalnia osoby, które ukończyły 75. rok życia z takich opłat. Poczta Polska bardzo się pośpieszyła i od razu, zamiast nawet przypomnienia o zapłacie (którego nie powinno być), przesłała nakaz zapłaty w postępowaniu egzekucyjnym.

- To granda w biały dzień - mówi pan Tadeusz, mieszkaniec Katowic.

Ogromna tragedia gwiazdy Ogromna tragedia gwiazdy "Pytanie na śniadanie". Straciła najbliższą osobę, jest w żałobieCzytaj dalej

Nie musi płacić abonamentu RTV, a dostał wezwanie

- Od razu przysłali mi nakaz zapłaty w postępowaniu egzekucyjnym! - oburza się mieszkaniec katowickiego Brynowa. I słusznie. Ma już 79 lat i w tym wieku od czterech lat nie musi go płacić. Poczta Polska przysłała jednak wezwanie i to w trybie egzekucyjnym. Niejednemu emerytowi mogłoby szybciej zabić serce.

Pan Tadeusz zastanawia się, ilu innych seniorów otrzyma to pismo. I jeśli tak się stanie, ilu ze strachu zapłaci Poczcie Polskiej należność, której zapłacić nie musi.

- Przecież, jak ktoś zobaczy ile rzekomo ma zapłacić, to się może rozchorować. Nie wyszły im wybory kopertowe, to szukają pieniędzy u mnie! Ale w Brynowie, gdzie mieszkam, również inne starsze osoby dostały takie pisma - zauważa 79-latek.

Po otrzymaniu listu od razu zadzwonił na infolinię Poczty Polskiej, by dowiedzieć się, że poczta nie ma jego numeru PESEL i jego danych w systemie. To go nie onieśmieliło - emeryt ruszył na pocztę i tam przekazał swoje dane, a potem złożył reklamację.

- Jest jasne, że nie powinienem za nic płacić. Co więcej, nie musiałem Poczcie zgłaszać, że mam 75 lat i nie muszę już płacić - twierdził pan Tadeusz.

Poczta Polska musi wyjaśnić sprawę

Na stronach rządowych możemy zobaczyć informację, że za sprawą przepisów, które weszły w życie 9 października 2015 r., zniesiono obowiązek składania oświadczenia o spełnianiu warunków do zwolnienia z opłat abonamentowych oraz przedstawiania dokumentu potwierdzającego uprawnienie do tego zwolnienia (tj. dowodu osobistego) przez osoby, które ukończyły 75 lat.

- Moim zdaniem, Poczta o tym wie, ale pogrywa ze starymi ludźmi - komentuje pan Tadeusz.

- Nie rozpatrujemy indywidualnych spraw na łamach mediów, sprawdzimy oczywiście tę sprawę i wyjaśnimy zainteresowanemu - mówi Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty Polskiej. Zdaje się jednak, że sprawa nie jest do końca indywidualna, skoro na katowickim Brynowie dostarczono takie listy nie tylko jemu, ale też innym emerytom.

Czy Kinga Duda jest zadowolona z nowej roli? Wielu może być zaskoczonychCzy Kinga Duda jest zadowolona z nowej roli? Wielu może być zaskoczonychCzytaj dalej

- W sytuacji jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do Poczty z prośbą o dodatkowe wyjaśnienie sprawy - dodała.

Wielu ludzi będzie jednak próbowało ze strachu zapłacić i nie będzie kwestionowało pism nadesłanych przez Pocztę Polską.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wypowiedź Czarnka o kobietach jest kroplą w morzu. Nieznane wypowiedzi w rozmowach z Radio Maryja
2. Zbieranie grzybów tylko po wykupieniu uprawnień? Widmo zmian nadciąga coraz szybciej
3. Widzieliście go? Miał dopuścić się zatrważających czynów, policja musi go odnaleźć

źródło: [katowice.wyborcza.pl]

Zadziwiające doniesienia Onetu ws. syna Beaty Szydło. Była premier o wszystkim wiedziała?Zadziwiające doniesienia Onetu ws. syna Beaty Szydło. Była premier o wszystkim wiedziała?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już pewne, wiadomo ile wyniesie czternasta emerytura. Potwierdził sam minister
  2. Fani Legii w rozpaczy, znamy powód. Co pokrzyżowało plany zespołu?
  3. Służby nie nadążały, trudna, niebezpieczna noc. Z samego rana pojawiły się nowe ostrzeżenia pogodowe, uważajcie
  4. Biskup nie wytrzymał u Rydzyka, ostrzegał przed "gorszeniem młodzieży". Zaskakująco mocne słowa
  5. TVP Info znalazło sobie nowego "eksperta" po aktorze i gwiazdorze disco polo. Zrobi karierę?
  6. Mistrz świata w parkowaniu. Kto temu kierowcy BMW dał prawo jazdy?