Abonament RTV (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło: pixabay.com / Maria_Domnina
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 6 Marca 2020

Kontrolerzy mogą niebawem zapukać do twoich drzwi. Jest na nich sposób

Abonament RTV płaci jedynie milion Polaków. Według polskiego prawa opłacać powinien go jednak każdy, kto posiada w domu radio lub telewizor. Pogwałcenie przepisów może zaowocować mandatem wystawionym przez specjalnego kontrolera Poczty Polskiej. Sprawdzamy, czy trzeba wpuścić go do środka oraz ile może wynieść ewentualny mandat.

Przepisy stawiają sprawę jasno: obowiązek opłacania abonamentu RTV mają wszyscy obywatele, którzy posiadają w domu telewizor bądź radio. W praktyce abonament płaci jednak mało kto. Opłaca go jedynie 31 proc. zobligowanych do tego osób, wynika z danych przedstawionych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

W związku z powyższym pracownicy Poczty Polskiej przeprowadzą wzmożone kontrole, by wykryć osoby uchylające się od uiszczania opłat, podaje portal gazeta.pl. Sprawdzamy, czy w przypadku niezapowiedzianej wizyty mamy obowiązek wpuścić kontrolera do domu.

Duda w Radio Maryja zagalopował się mówiąc o żonie. Przykra opiniaDuda w Radio Maryja zagalopował się mówiąc o żonie. Przykra opiniaCzytaj dalej

Abonament RTV. Uwaga na kontrole

Kontroler ma za zadanie stwierdzić, czy w domu znajduje się odbiornik, za który opłata nie jest wnoszona przez właściciela. W takim wypadku może wypisać mandat sięgający nawet 30-krotności miesięcznego abonamentu. Oznaczałoby to, że portfel osoby, która uchyla się od jego płacenia, uszczupliłby się o 681 zł. Z danych przedstawionych przez gazetę.pl wynika, że w roku ubiegłym ukarano w ten sposób około 10 tys. osób, co pozwoliło budżetowi uzyskać wpływy w wysokości przeszło 6,5 mln zł.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Tajemnicze nocne spotkanie Andrzeja Dudy z prezesem PiS. Spiskowali?
2. Pendolino z chorymi pasażerami zatrzymane w Warszawie

Mamy jednak garść dobrych informacji. Nie mamy bowiem obowiązku wpuszczać kontrolera do domu. – Ustawa nie przewiduje żadnego trybu przeprowadzenia kontroli, podobnie jak akty wykonawcze do niej wydane. (...) Mamy prawo odmówić wpuszczenia kontrolera do domu, podobnie jak i listonosza – mówi portalowi adwokat Sylwia Grabowska.

Przypomnijmy, że opłata abonamentowa wynosi 7 zł miesięcznie w przypadku, gdy w domu znajduje się jedynie radio, i 22 zł, jeśli w domu mamy telewizor bądź oba urządzenia. Opłaty są jednak niższe, jeśli zdecydujemy się uiścić je z góry za dłuższe okresy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Lewandowski podzielił się wzruszającym zdjęciem z córką. Mała Klara rośnie jak na drożdżach (FOTO)
  2. Seniorzy mają powody do radości. Do ich kieszeni trafią dodatkowe pieniądze z ZUS
  3. Wrocławski ksiądz: epidemia to kara za homoseksualizm. Skandaliczne kazanie
  4. Nastolatek szkalowany przez sąd za tęczowy herb miast. Paranoja i kuriozum
  5. Choć płacił składki całe życie, nie dostał emerytury. Patologia systemu
  6. Pociąg w Warszawie pilnie zatrzymany. Nieoficjalnie: mogło chodzić o zakażenie chorobą, na miejscu służby

Źródło: gazeta.pl