wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Kontrolerzy mogą niebawem zapukać do twoich drzwi. Jest na nich sposób

6 Marca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Abonament RTV płaci jedynie milion Polaków. Według polskiego prawa opłacać powinien go jednak każdy, kto posiada w domu radio lub telewizor. Pogwałcenie przepisów może zaowocować mandatem wystawionym przez specjalnego kontrolera Poczty Polsk

Przepisy stawiają sprawę jasno: obowiązek opłacania abonamentu RTV mają wszyscy obywatele, którzy posiadają w domu telewizor bądź radio. W praktyce abonament płaci jednak mało kto. Opłaca go jedynie 31 proc. zobligowanych do tego osób, wynika z danych przedstawionych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

W związku z powyższym pracownicy Poczty Polskiej przeprowadzą wzmożone kontrole, by wykryć osoby uchylające się od uiszczania opłat, podaje portal gazeta.pl. Sprawdzamy, czy w przypadku niezapowiedzianej wizyty mamy obowiązek wpuścić kontrolera do domu.

Abonament RTV. Uwaga na kontrole

Kontroler ma za zadanie stwierdzić, czy w domu znajduje się odbiornik, za który opłata nie jest wnoszona przez właściciela. W takim wypadku może wypisać mandat sięgający nawet 30-krotności miesięcznego abonamentu. Oznaczałoby to, że portfel osoby, która uchyla się od jego płacenia, uszczupliłby się o 681 zł. Z danych przedstawionych przez gazetę.pl wynika, że w roku ubiegłym ukarano w ten sposób około 10 tys. osób, co pozwoliło budżetowi uzyskać wpływy w wysokości przeszło 6,5 mln zł.

Mamy jednak garść dobrych informacji. Nie mamy bowiem obowiązku wpuszczać kontrolera do domu. – Ustawa nie przewiduje żadnego trybu przeprowadzenia kontroli, podobnie jak akty wykonawcze do niej wydane. (...) Mamy prawo odmówić wpuszczenia kontrolera do domu, podobnie jak i listonosza – mówi portalowi adwokat Sylwia Grabowska.

Przypomnijmy, że opłata abonamentowa wynosi 7 zł miesięcznie w przypadku, gdy w domu znajduje się jedynie radio, i 22 zł, jeśli w domu mamy telewizor bądź oba urządzenia. Opłaty są jednak niższe, jeśli zdecydujemy się uiścić je z góry za dłuższe okresy.

Źródło: gazeta.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >