wtv.pl > Polska > Kontrole trwają i mogą spotkać każdego. Abonament RTV właśnie został podwyższony
Wiktor Ćwikliński
Wiktor Ćwikliński 19.03.2022 08:34

Kontrole trwają i mogą spotkać każdego. Abonament RTV właśnie został podwyższony

wtv
WTV.pl

Informacje o podwyżce abonamentu RTV pojawiały się od jakiegoś czasu. Kampania prezydencka wstrzymywała jednak rządzących w podejmowaniu tego kroku w obawie przed spadkiem wyników Andrzeja Dudy. Wraz z końcem kampanii temat został odmrożony. Miesięczna opłata abonamentowa wzrośnie więc o 1 zł 80 gr. miesięcznie.

Abonament RTV - kolejna podwyżka

Wzrośnie zarówno opłata za radio jak i za telewizję. Miesięczna opłata za samo radio wzrośnie o 50 groszy, z 7 do 7,50 zł. Miesięczna opłata za telewizor wyniesie z kolei 17 zł. oznacza to wzrost o 1 zł 30 gr. Łącznie za telewizor oraz radio zapłacimy więc 24,50. Co istotne, w przyszłym roku rząd zamierza utrzymać zniżki dla wszystkich, którzy zdecydują o zapłaceniu z góry za cały rok abonamentu RTV. Rabat ten wynisie 10%. Oznacza to, że w przypadku zapłacenia z góry musimy liczyć się z wydatkiem 264 zł 40 gr.

To pierwsza podwyżka abonamentu RTV odkąd do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość. Poprzednia podwyżka, w 2015 roku wyniosła 50 groszy za radio oraz 1 zł 20 gr. za telewizor. 

Abonament RTV musi opłacać każdy kto ma w swoim domu radio lub telewizor. Nie ma znaczenia czy się z niego korzysta oraz jakie kanały ogląda lub słucha. Wszystkie opłaty abonamentowe muszą trafić na rachunek zawierający indywidualny numer klienta najpóźniej do 25 dnia okresu rozliczeniowego. Opłaty można wnosić wszystkich placówkach pocztowych lub na stronie internetowej Poczty Polskiej

Poczta Polska zajmuje się również egzekucją nieopłaconych abonamentów. Tuż przed wyborami pojawiła się informacja, że kontrole zaczęły pojawiać się coraz częściej. Interweniował wtedy minister aktywów państwowych Jacek Sasin. - Kwestia ściągalności abonamentu RTV to smutna spuścizna rządów Donalda Tuska. To kolejna kwestia do gruntownego przemodelowania po naszych poprzednikach. Obecnie - biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności - poprosiłem Pocztę Polską o wstrzymanie działań w tym zakresie - poinformował wtedy Jacek Sasin na Twitterze, nawiązując do słów Donalda Tuska z 2008 roku, w których wezwał Polaków do niepłacenia abonamentu.

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Tagi: Facebook