wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Dla niektórych 600, a dla innych 200 plus. Prezydent podpisał ustawę w sprawie zapowiadanych dotacji

25 Lutego 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

500 plus dla rolników, zwane potocznie programem krowa plus bądź świnia plus, to program wsparcia dla hodowców krów oraz świń zapowiadany przez Jarosława Kaczyńskiego. Projekt został podpisany przez Andrzeja Dudę i wejdzie w życie od

Program nazywany potocznie "500 plus na każdą krowę" został obiecany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w ubiegłym roku. Dotacje dla rolników były jednym z punktów tzw. piątki Kaczyńskiego, przypomina "SE". Na wejście programu w życie rolnicy czekali od ostatnich wyborów do Europarlamentu.

500 plus na krowę, 300 plus na świnię

Choć program nazwano "500 plus" w wersji dla rolników, hodowcy krów mlecznych mogą w praktyce liczyć na 595 złotych rocznie, przyznanych na każdą krowę. Należy jednak spełnić pewne podstawowe warunki. Powierzchnia udostępniona każdemu zwierzęciu musi zwiększyć się o przynajmniej 20 proc. Na dotacje mogą również liczyć ci hodowcy, którzy zapewnią zwierzętom dostęp do wybiegu. W ich przypadku dodatek wyniesie 329 złotych rocznie.

Rolnik posiadający krowę mleczną i wypasający ją przez minimum 120 dni w roku otrzyma od rządu 185 złotych.

Podpisany przez Andrzeja Dudę projekt zapewne ucieszy również hodowców świń. Program zakłady również bowiem dotacje dla hodowców tychże zwierząt. Jak podaje "SE", rolnicy hodujący lochy lub tuczniki mogą liczyć odpowiednio na 301 i 24 zł.

Według szacunków Ministerstwa Rolnictwa program obejmie około 65 tys. rolników. Dopłaty nie zostaną jednak przyznane z urzędu. By otrzymać pieniądze, hodowca winien złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie.

źródło: superbiz.se.pl

Konrad Wrzesiński

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/EAST NEWS

Polityka

Prezydent Andrzej Duda nie spotkał się z kanclerz Angelą Merkel. Kwaśniewski: to jest wielkie głupstwo

Czytaj więcej >
Łukasz Szumowski

Polityka

Łukasz Szumowski dostrzeżony w dniu beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Były minister zdrowia podjął się nowej funkcji

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Cztery kraje Unii popierają wstrzymanie pieniędzy dla Polski. Przyczyną kwestia praworządności

Czytaj więcej >
JANEK SKARZYNSKI / AFP

Polityka

Polacy na niemieckich polach i praca aż do śmierci? Oto wizja UE według posłanki PiS

Czytaj więcej >
Adam Niedzielski

Polityka

Konferencja Adama Niedzielskiego. Minister zdrowia zapowiedział rozmowy z protestującymi oraz ogłosił powołanie nowego wiceministra

Czytaj więcej >

Polityka

Nieoficjalnie: Premier nie spotka się z protestującymi medykami. "Postulaty są nierealne"

Czytaj więcej >