wtv.pl > Gospodarka > Czy 500 plus zostanie zamienione na bony? Zmiany są pewne, data też, ale nie ma pewności co do kształtu
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:32

Czy 500 plus zostanie zamienione na bony? Zmiany są pewne, data też, ale nie ma pewności co do kształtu

wtv
WTV.pl

Sztandarowa inicjatywa Prawa i Sprawiedliwości była promowana przez Beatę Szydło jeszcze w 2015 roku. Świadczenie 500 plus miało stanowić odpowiedź na spadający poziom dzietności. Projekt rządzących sprawdził się jednak jako program socjalny. Po latach przedstawiono badania, które wykazały znaczny spadek skrajnego ubóstwa. Współczynnik dzietności wzrósł zaś nieznacznie. Komentatorzy życia publicznego nie mają jednak wątpliwości, że to właśnie 500 plus przyczyniło się do gigantycznego wzrostu poparcia dla prawicowej koalicji. 

Program 500 plus do zmiany. Czy rodzice dostaną bony?

Wokół wsparcia socjalnego narosło wiele niejasności. Wyjaśnijmy, że 500 plus przysługuje na drugie dziecko. Osoby wychowujące jedynaki mogą liczyć na wsparcie finansowe przy określonym dochodzie. Pieniądze są przekazywane bezpośrednio na konta rodziców. Zgodnie z prawem kwota ta powinna zostać przeznaczona na zaspokojenie potrzeb młodego pokolenia. Rząd nie sprawuje jednak kontroli nad tym, w jaki sposób wydawane jest 500 plus. Wywołuje to wiele kontrowersji. Przeciwnicy programów socjalnych zarzucają beneficjentom wydawanie środków podatników na indywidualne zachcianki.

Na początku sierpnia debata wokół 500 plus doprowadziła do poważnych spięć wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Wszystko za sprawą deklaracji Jadwigi Emilewicz, która zasugerowała zrównanie programu socjalnego do bonu. Postulat ten padł podczas procesu wdrażania bonu turystycznego. - Z całą pewnością jest to droga, którą chcemy podążać. Mamy ponad milion nowych rejestracji na portalu usług elektronicznych ZUS. Ponad milion osób, które jest uprawnione do pozyskiwania 500 plus, w tym profilu się pojawiło. To jest taki moment, który sprawia, że będziemy mieć więcej informacji na temat potencjalnych beneficjentów różnych programów - wyjaśniała Emilewicz dla Money.pl. Jej słowa wywołały pilną reakcję Beaty Szydło. Była premier apelowała, by prawica nie zmierzała "na złą drogę". Ówczesna przedstawicielka Porozumienia również odstąpiła od swojego pomysłu. 

Program 500 plus, jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, kosztowało Skarb Państwa aż 77 miliardów złotych. Dane dotyczące wydatków obejmują okres od kwietnia 2016 roku do lipca 2019 roku. Świadczeniem objęto aż 6,5 mln dzieci. Kryzys epidemiczny przyczynił się do pogłębienia deficytu w budżecie. Oznacza to, że nowa Rada Ministrów musi znaleźć sposób na wypełnienie tak zwanej dziury. Niewykluczone, że wymusi to przemianę programu socjalnego na bony. Postanowienie to z pewnością ponownie podzieli obóz rządzący. Doniesienia te nie zostały oficjalnie potwierdzone. Portal Strefabiznesu.pl podaje jednak, że ostateczny kształt modyfikacji poznamy do końca czerwca 2021 roku.

Źródło: [Strefa Biznesu]

Tagi: 500 plus