500 plus wypłacane z góry. Pojawił się nowy pomysł
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 3 Kwietnia 2020

500 plus wypłacane z góry za kilka miesięcy? Kolejne pomysły, związane ze świadczeniem

500 plus jest jednym z najważniejszych, wprowadzonych w ostatnich latach programów socjalnych. Nie dziwi, że przez cały czas omawiane są potencjalne metody jego usprawnienia bądź reformy. Temat powraca ze szczególnym nasileniem teraz, w obliczu nadciągającego kryzysu gospodarczego.

Jakiś czas temu grupa ekonomistów w ramach "Alertu Gospodarczego" namawiała do ograniczenia programu, poprzez przywrócenie jego poprzedniej formy. Wcześniej dodatkowe 500 zł przysługiwało bowiem wyłącznie na drugie dziecko.

Agata Duda naraziła zdrowie uczniów? Niepokojące zdjęcia wywołały falę krytyki pod adresem pierwszej damyAgata Duda naraziła zdrowie uczniów? Niepokojące zdjęcia wywołały falę krytyki pod adresem pierwszej damyCzytaj dalej

- W szczególności na okres co najmniej 3 lat (2020-2022) trzeba zrezygnować z reguły przeznaczania na wydatki wojskowe 2 proc. PKB. Niezbędne będzie także zawieszenie na ten okres części sztywnych wydatków socjalnych w szczególności dotyczy to 13. emerytury i ograniczenia wypłaty 500 plus do poziomu sprzed jej rozszerzenia (na pierwsze dziecko) - argumentowano.

500 plus wypłacane z góry. Pojawił się nowy pomysł

Teraz zachęcające do cięć głosy zostały skontrowane. Lewica ma zupełnie inny pomysł na gospodarowanie budżetem w obliczu kryzysu.

Do sprawy za pośrednictwem Twittera odniosła się Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Posłanka zwróciła uwagę, że odbieranie świadczenia rodzicom, spośród których wielu właśnie straciło pracę, bądź musiało poświęcić się opiece nad dziećmi, jest absurdalne.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Macie konto w PKO BP, Pekao, mBanku lub Credit Agricole? Właśnie wprowadzono zmiany, o których musicie wiedzieć
2. Wstrzymano przyjęcia do zakaźnego szpitala MSWiA. Zabrakło miejsc dla zakażonych koronawirusem 

 - Tak zwani "wybitni ekonomiści" chcą pod pretekstem kryzysu zlikwidować 500 plus i inne świadczenia. To głupie i groźne - tysiące rodziców właśnie traci pracę i środki do życia! Państwo musi im pomóc przetrwać najtrudniejszy czas - np. wypłacając 500+ z góry za kilka miesięcy - czytamy w jej wpisie.

Jej słowa zgrywają się z narracją Lewicy, która potencjalnych oszczędności upatruje przede wszystkim w cięciu wydatków na zbrojenia a nie programy socjalne.

 ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  2. Ograniczenia pilnie zmienione. Rząd cichcem wyłączył jedną grupę z zakazów
  3. Jarosław Kaczyński nie przejmuje się rządowymi rozporządzeniami. Za kilka dni wyruszy w podróż
  4. Rydzyk nie daje za wygraną. Jego prośba w czasie pandemii może bulwersować
  5. W tej chwili ważą się nasze losy. Zwołano pilną naradę na Nowogrodzkiej
  6. Pilne zmiany na największym lotnisku w Polsce. Weszły w życie nowe, surowe przepisy