wtv.pl > Gospodarka > Wiadomo, ile będzie kosztowało budżet państwa dodatkowe 500+
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:23

Wiadomo, ile będzie kosztowało budżet państwa dodatkowe 500+

wtv
WTV.pl
  • Świadczenie 500 plus wypłacane jest od 2016 roku

  • Z każdym rokiem spada jego realna wartość

  • Rząd może zdecydować się na waloryzację 500 plus przed wyborami

Świadczenie Rodzina 500 plus przyznawane jest od 2016 roku. Z kolei od roku 2019 świadczenie przyznawane jest bez względu na osiągane dochody, co oznacza, że przysługuje ono rodzinom na każde dziecko do osiągnięcia przez nie 18. roku życia.

Jest to sztandarowy program socjalny rządu Zjednoczonej Prawicy. "Rozszerzona formuła Programu pozwala na poprawę jakości życia wszystkich polskich rodzin mających dzieci na utrzymaniu i stanowi dopełnienie kompleksowej polityki państwa wobec rodzin" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Jak podaje za Gazetą Wyborczą Business Insider, z powodu inflacji realna wartość świadczenia z roku na rok spada. Według portalu gazeta.pl, jeśli uwzględnić wzrost cen, który nastąpił od czasu wprowadzenia 500 plus, wartość świadczenia jest dziś o ponad 50 zł niższa względem pierwotnej kwoty.

Czy nastąpi waloryzacja 500 plus?

Aby zrównać jego siłę nabywczą z siłą nabywczą świadczenia wypłacanego w roku 2016, musiałoby ono wynosić co najmniej 558 zł. Jak podaje Gazeta Wyborcza, PiS może zdecydować się na waloryzację 500 plus tuż przed wyborami parlamentarnymi w roku 2023, co pozwoliłoby na umocnienie poparcia dla rządu

Tymczasem Business Insider zwraca uwagę, że program rodzina 500 plus, który miał być elementem polityki prokreacyjnej rządu Zjednoczonej Prawicy, nie przyczynił się do zwiększenia liczby urodzeń. Według danych GUS w 2020 roku urodziło się o 20 tys. dzieci mniej, niż w roku 2019.

Jak podaje Business Insider, dotychczasowy koszt programu sięga 134 mld zł. Świadczenia Rodzina 500 plus nie można sprowadzać jednak do polityki prokreacyjnej, a będąca jego wynikiem poprawa jakości życia polskich rodzin przyczynia się do niesłabnącego poparcia dla rządu, w związku z czym nie można wykluczyć waloryzacji świadczenia.

Ile mogłaby kosztować waloryzacja 500 plus? Zależy to oczywiście od przyjętego wskaźnika. Jak podaje za ekspertem z Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) Business Insider, punktem odniesienia można uczynić na przykład inflację albo wzrost PKB.

- Ile to kosztowałoby w miliardach złotych? W pierwszym wariancie 3,7 mld zł, w drugim prawie 12 mld zł - wylicza przywoływany przez Business Insider główny ekonomista FOR Aleksander Łaszek.

Z kolei według przywoływanych przez Business Insider ekspertów Instytutu Emerytalnego najrozsądniejszym rozwiązanie byłaby waloryzacja 500 plus w oparciu o wskaźnik inflacji lub wprowadzenie corocznych podwyżek świadczenia np. o 20 zł.

Źródło: Business Insider / businessinsider.com.pl, Gazeta Wyborcza, gazeta.pl, gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: 500 plus
Powiązane