wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Z nimi pożegnaliśmy się w 2020 r. Wspomnienie zmarłych gwiazd

31 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

W 2020 r. pożegnaliśmy wielu wybitnych reprezentantów kultury i rozrywki, w Polsce i na świecie. Odeszli od nas zasłużeni aktorzy, piosenkarze, sportowcy i muzycy. Koniec roku to doskonała okazja, by powspominać postaci, które na zawsze pozo

Wybitni, utalentowani, niezapomnieni... Rok 2020 przejdzie do historii nie tylko z powodu wybuchu światowej pandemii koronawirusa, ale także za sprawą odejścia wielu niezwykłych postaci, których obecność w naszym życiu i działalność przez lata bawiła, wzruszała i skłaniała do refleksji. W mijającym roku pożegnaliśmy wiele osób, które unieśmiertelniły się, na zawsze pozostając w naszej pamięci... 

Gwiazdy, które odeszły w 2020 r. 

Kobe Bryant (zm. 26.01), legendarny amerykański koszykarz, rzucający obrońca Los Angeles Lakers. Zginął w katastrofie helikoptera, wraz ze swoją 13-letnią córką. Miał 41 lat. 

(Fot. Wikimedia Commons/Keith Allison)

Kirk Douglas (zm. 5.02), amerykański aktor, laureat Oscara w 1966 r. Znany i kochany z filmów "Spartakus", czy "Ścieżki chwały". Ojciec Michaela Douglasa. Miał 103 lata. 

(Fot. Wikimedia Commons/Behrens, Herbert/Anefo)

Romuald Lipko (zm. 6.02), wybitny muzyk, związany z zespołem Budka Suflera. Twórca piosenek m.in. Anny Jantar, Ireny Jarockiej, czy Urszuli. Zmarł w wieku 70 lat. 

(Fot. Wikimedia Commons/Ja Fryta)

Jerzy Gruza (zm. 16.02), polski reżyser i aktor, współtwórca seriali "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek". Zmarł w wieku 87 lat.

Paweł Królikowski (zm. 27.02), polski aktor, najbardziej znany z roli Kusego w serialu "Ranczo". Ojciec Antoniego Królikowskiego. Miał 58 lat. 

(Fot. Wikimedia Commons/Stanmar/Mariusz Staniszewski)

Max Von Sydow (zm. 8.03), amerykański aktor, szwedzkiego pochodzenia. Najbardziej znany z ról w filmach "Egzorcysta" i "Siódma pieczęć". Miał 90 lat. 

(Fot. Wikimedia Commons/Maria Antonio, Pena Zapateria)

Emil Karewicz (zm. 18.03), polski aktor, znany z filmów "Kanał", czy "Krzyżacy", kochany przez miliony za rolę Hermanna Brunnera w "Stawce większej niż życie". Zmarł w wieku 97 lat. 

(Fot. jest screenem fragmentu nagrania "Klossa szukano w całej Polsce - Stanisław Mikulski i Emil Karewicz", dostępnego w serwisie YouTube TVP VOD - youtube.com/TVP VOD)

Kenny Rogers (zm. 20.03), amerykański aktor i piosenkarz, znany z hitów takich jak "Lady", czy "Lucille". Zmarł w wieku 81 lat. 

(Fot. Wikimedia Commons/Eva Rinaldi)

Krzysztof Penderecki (zm. 29.03), wybitny polski kompozytor, którego muzyką inspirowali się twórcy filmowi tacy jak Stanley Kubrick, czy David Lynch. Rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Miał 86 lat. 

(Fot. Wikimedia Commons/Kontrola)

Little Richard (zm. 09.05), niezwykle wpływowy amerykański piosenkarz, jeden z ojców chrzestnych rock'n'rolla. Twórca przebojów "Tutti Frutti" i "Good Golly Miss Molly". Miał 86 lat. 

Jerzy Pilch (zm. 29.05), polski pisarz i publicysta, laureat nagrody "Nike" za powieść "Pod mocnym aniołem". Zmarł w wieku 67 lat. 

(Fot. Wikimedia Commons/Adam Kumiszcza)

Ennio Morricone (zm. 06.07), włoski kompozytor, twórca muzyki filmowej, autor kompozycji z tak znanych filmów jak "Misja", czy "Dobry, zły i brzydki". Dwukrotny laureat Oscara. Zmarł w wieku 91 lat. 

(Fot. Wikimedia Commons/Olivier Strecker)

Andrzej Strzelecki (zm. 17.07), aktor znany z występów w filmach "W pustyni i w puszczy", czy "1920 Bitwa Warszawska". Kochany przez miliony telewidzów za rolę doktora Tadeusza Koziełły w serialu "Klan". Miał 68 lat. 

(Fot. Wikimedia Commons/Ja Fryta)

John Saxon (zm. 25.07), amerykański aktor, laureat Złotego Globa. Najbardziej znany z ról w filmach "Koszmar z ulicy Wiązów" i "Wejście smoka". Miał 85 lat. 

(Fot. Wikimedia Commons/GabboT)

Ewa Demarczyk (zm. 14.08), polska piosenkarka, związana z kabaretem "Piwnica pod Baranami". Odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w wieku 79 lat. 

Zobacz wideo na Youtube

Piotr Szczepanik (zm. 20.08), polski piosenkarz, autor przebojów, które znają i kochają wszyscy Polacy - "Goniąc kormorany" i "Kochać". Odszedł w wieku 78 lat. 

Zobacz wideo na Youtube

Chadwick Boseman (zm. 28.08), amerykański aktor, znany z filmów "Get on up" i "42 - prawdziwa historia amerykańskiej legendy". Kochany przez miliony za kreację Czarnej Pantery w filmowym uniwersum Marvela. Odszedł w wieku 43 lat. 

(Fot. Wikimedia Commons/Gage Skidmore)

Gienek Loska (zm. 9.09), polski piosenkarz pochodzenia białoruskiego. Zasłynął jako zwycięzca talent-show "X-Factor", gdzie pokonał m.in. Michała Szpaka i Adę Szulc. Miał 45 lat. 

Zobacz wideo na Youtube

Eddie Van Halen (zm. 6.10), gitarzysta i współzałożyciel zespołu hard rockowego Van Halen. Twórca przebojów "Jump" i "Cathedral". Miał 65 lat. 

(Fot. Wikimedia Commons/Carl Lender)

Wojciech Pszoniak (zm. 19.10), polski aktor, znany z filmów "Ziemia obiecana" i "Danton". Zmarł w wieku 78 lat. 

(Fot. Wikimedia Commons/Ralf Lotys)

Dariusz Gnatowski (zm. 20.10), polski aktor, zagrał w filmach takich jak "Ogniem i mieczem", czy "Sara". Kochany przez miliony telewidzów za rolę Arnolda Boczka w serialu "Świat według Kiepskich". Zmarł w wieku 59 lat. 

(Fot. Wikimedia Commons/Ja Fryta)

Sean Connery (zm. 31.10), legendarny brytyjski aktor, laureat Oscara za rolę w "Nietykalnych". Największą popularność przyniosło mu wcielenie się w rolę Jamesa Bonda, którego grał 7 razy. Miał 90 lat. 

(Fot. Wikimedia Commons/Rob Bogaerts/Anefo)

Diego Maradona (zm. 25.11), niezwykle ceniony argentyński piłkarz i trener, doprowadził reprezentację swojego kraju do zwycięstwa w Mundialu w 1986 r., a swój klub SSC Napoli do zdobycia pucharu UEFA. Miał 60 lat. 

(Fot. Wikimedia Commons/Doha Stadium Plus Qatar)

Katarzyna Łaniewska (zm. 7.12), polska aktorka, znana z serii "Kogel-mogel" oraz roli babci Józi w serialu "Plebania". Odeszła w wieku 87 lat. 

Zobacz wideo na Youtube

Hanna Stankówna (zm. 14.12), polska aktorka, znana z występów w filmach "Seksmisja" i "Trędowata". Zmarła w wieku 82 lat. 

Piotr Machalica (zm. 14.12), polski aktor, występował m.in. w filmach Marka Koterskiego i Krzysztofa Kieślowskiego. Zmarł w wieku 65 lat. 

(Fot. Wikimedia Commons/Sławek)

Pierre Cardin (zm. 29.12), francuski projektant mody, twórca marki sygnowanej swoim nazwiskiem. Odszedł mając 98 lat. 

(Fot. Wikimedia Commons/Claude Iverne/Elnour)

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

NIKOLAY PETROV/AFP/East News

Świat

Łukaszenka o Rosji i sytuacji na granicy. “Wszystko, co mówi ten wasz polski rząd, to szaleństwo”

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Kazimierz Mendlik - zdjecie ilustracyjne

Świat

Wielka Brytania. Zmienią się zasady wjazdu do kraju. Potrzebny będzie paszport

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Świat

W toaletach w centrum dystrybucyjnym pojawiły się kamery. IKEA rozpoczęła śledztwo

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Cimmerian praetor - zdjęcie ilustracyjne

Świat

Pustki na półkach, problemy z dostawami. Brytyjczycy mają duży problem

Czytaj więcej >
(screen) Twitter/La_SER

Świat

Kościół spłonął na oczach wiernych. Przerażające sceny w Hiszpanii

Czytaj więcej >
Koniec wyborów w Niemczech

Świat

Zamknięto lokale wyborcze w Niemczech. Exit poll: nie ma jednoznacznego zwycięzcy

Czytaj więcej >