Zmienia się skład gremium po kontrowersyjnym stanowisku Episkopatu Polski
-
Ks. prof. Piotr Morciniec i prof. Michał Królikowski zrezygnowali z pracy w Zespole Ekspertów ds. Bioetyki przy KEP
-
Powody mają być niezwiązane z kontrowersjami dotyczącymi stanowiska KEP ws. szczepionek AstryZeneki i Johnson & Johnson
-
Stanowisko KEP ws. szczepionek skrytykowało wielu specjalistów, łącznie z Polską Akademią Nauk
Episkopat Polski opuściło dwóch specjalistów z Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych.
Eksperci z Konferencji Episkopatu Polski rezygnują
Sprawa dotycząca oświadczenia Konferencji Episkopatu Polski ws. szczepionek na koronawirusa wciąż nie schodzi ze świecznika. W ubiegłym tygodniu Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych, powołany przez KEP wydał niezwykle kontrowersyjne stanowisko.
Specjaliści mieli przeanalizować proces tworzenia preparatów uodparniających dwóch firm farmaceutycznych - AstraZeneca i Johnson & Johnson . Przedstawiciele Kościoła katolickiego doszli do niepokojących wniosków. Ich zdaniem, środki do wakcynacji wytwarza się na bazie materiału biologicznego pozyskanego z abortowanych płodów .
W związku z tym Episkopat Polski wydał określone wytyczne dotyczące szczepień - katolicy mogą korzystać ze środków wyżej wymienionych firm tylko w przypadku, gdy nie są dostępne preparaty wyprodukowane przez inne koncerny .
Zdaniem przedstawicieli Kościoła, dobrowolne skorzystanie ze szczepionek AstryZeneki lub Johnson & Johnson może zostać odebrane jako poparcie aborcji .
Specjaliści rezygnują
Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski szybko spotkało się ze sprzeciwem i krytyką ze strony środowisk naukowych, również Polskiej Akademii Nauk. Zespołowi ds. bioetyki zarzucano brak odpowiedzialności w trudnej dla całego kraju sytuacji epidemicznej.
Okazuje się, że tuż po ogłoszeniu stanowiska KEP-u, z zespołu ekspertów wycofało się dwóch specjalistów. Chodzi o ks. prof. Piotra Morcińca oraz prof. Michała Królikowskiego . Przyczyny odejścia mają nie być związane z oświadczeniem Episkopatu.
Pierwszy z nich w rozmowie z "Gościem niedzielnym" przekazał, że od dłuższego czasu rolę eksperta w Zespole pełnił tylko z nazwy. Drugi, będący prawnikiem z Uniwersytetu Warszawskiego przyznał, że przestała mu odpowiadać formuła pracy narzucona przez Konferencję Episkopatu Polski.
Do stanowiska KEP-u, podczas wizytacji jednego z wrocławskich punktów szczepień, między wierszami nawiązał premier Mateusz Morawiecki .
- Posłuchajmy medyków, posłuchajmy nauki, medycyny, lekarzy - przekonywał prezes Rady Ministrów.
Źródło: wp.pl, onet.pl
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
undefined