wtv.pl Polska Zmiany w prawie. Skarbówka może ściągnąć nawet 14 tys. zł
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zmiany w prawie. Skarbówka może ściągnąć nawet 14 tys. zł

19 marca 2022
Autor tekstu: Julian Bakuła

Jak podaje portal prawo.pl, aktualnie za wykroczenia skarbowe takie jak niezłożenie deklaracji podatkowej może nam grozić grzywna w wysokości maksymalnie 5,6 tys. zł . Wkrótce ma to się jednak zmienić.

Wszystko za sprawą przegłosowanej już, podpisanej przez prezydenta i czekającej jedynie na publikację w Dzienniku Ustaw nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw .

Według portalu prawo.pl nowelizacja wymierzona jest między innymi w osoby unikające płacenia podatku akcyzowego od samochodów sprowadzanych z zagranicy , jednak będzie się wiązać także ze zmianą przepisów kodeksu karnego skarbowego (kks) .

Na czym konkretnie polega ta zmiana? Dotychczas górną granicą grzywny stosowanej w przypadku wykroczeń skarbowych była dwukrotność minimalnego wynagrodzenia. Zgodnie z nowelizacją od 1 maja będzie to pięciokrotność.

Oznacza to, że za niezłożenie deklaracji podatkowej - choćby "zerowej" - będziemy mogli zostać ukarani grzywną w wysokości nawet 14 tys. zł. Jak zauważa portal prawo.pl, jest to dwa i pół raza więcej niż obecnie .

Wyższymi grzywnami skarbówka odciąży sądy?

Te zmiany legislacyjne rząd uzasadnia potrzebą odciążenia sądów , do których trafiały dotychczas sprawy dotyczące wykroczeń skarbowych kwalifikujących się do kary wyższej niż maksymalna grzywna .

- Zgodnie z kks, karę grzywny w drodze mandatu karnego można nałożyć jedynie, gdy osoba sprawcy i okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego nie budzą wątpliwości i nie zachodzi potrzeba wymierzenia kary surowszej - wyjaśnia cytowany przez portal prawo.pl doradca podatkowy i adwokat w firmie EY Bartosz Czerwiński.

- Aktualna propozycja podwyższenia górnej granicy kary grzywny orzekanej w postępowaniu mandatowym jest uzasadniana właśnie chęcią stosowania wyższej kary bez konieczności występowania do sądu z aktem oskarżenia lub z wnioskiem o wyrażenie zgody na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności - przywołuje Czerwińskiego portal prawo.pl.

Chociaż nowelizacja może usprawnić postępowania w tego typu sprawach, to jednak istnieje również ryzyko, że pozwoli ona urzędnikom karać podatników nieproporcjonalnie wysokimi grzywnami za najdrobniejsze wykroczenia .

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Źródło: prawo.pl, money.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Obserwuj nas w
autor
Julian Bakuła
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia