1400 zł dla Polek i Polaków za darmo. Komu przysługuje zasiłek solidarnościowy i jak się o niego starać? Wyjaśniamy
Kryzys gospodarczy i epidemiologiczny w Polsce odcisnął swoje piętno na Polkach i Polakach. W wyniku restrykcyjnych zasad reżimu sanitarnego wiele przedsiębiorstw musiało ogłosić swoją upadłość. Ci, którzy prowadzą własne działalności gospodarcze deklarowali, że pomoc płynąca z tarczy antykryzysowej jest jedynie pozorna. Zamknięcie firm doprowadziło do fali zwolnień. Rząd Prawa i Sprawiedliwości postanowił poszerzyć ofertę socjalną tak, aby zapewnić godne życie osobom, które ucierpiały na pandemii koronawirusa.
Zasiłek solidarnościowy. Andrzej Duda podpisał projekt ustawy
500 plus, postojowe, opiekuńcze czy też zasiłek solidarnościowy to jedynie część z prosocjalnych inicjatyw Zjednoczonej Prawicy. Dzięki ostatniej ustawie, złożonej przez prezydenta Andrzeja Dudę wielu Polaków otrzyma dodatkowe 1400 złotych zapomogi. Przypomnijmy, że marszałek Senatu, Tomasz Grodzki proponował podniesienie dodatku do 1500 złotych. Pomysł ten nie spotkał się jednak z poparciem obozu władzy. Jak ubiegać się o kolejne wsparcie finansowe?
Zasiłek solidarnościowy będący inicjatywą Andrzeja Dudy będzie przyznawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Portal Money.pl poinformował, że wniosek do ZUS-u należy złożyć najpóźniej do 31 sierpnia. Medium wskazuje, że pismo powinno zostać złożone w formie elektronicznej. Teleinformatyczny system umożliwia zgłoszenie się po wsparcie za pomocą profilu informacyjnego. Projekt ten będzie przysługiwał tym, którzy płacili składki przez 60 dni w roku. Warto podkreślić, że nie jest on jednak opodatkowany. Wirtualna Polska dodaje, że dodatek nie będzie przekazany osobom znajdującym się na samozatrudnieniu bądź umowach zlecenia.
Źródło: [Wirtualna Polska/Money.pl]