wtv.pl
Materiał zewnętrzny

Materiał zewnętrzny

Zasady Przyjaznej Architektury ― przeczytaj przed wyborem mieszkania

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Wybierając własne lokum, stajemy przed wieloma dylematami ― jaki metraż będzie odpowiedni? Mieszkanie w bloku, czy w kameralnym nowoczesnym budynku?

Na co zwrócić uwagę? Na te i mnóstwo innych pytań można odpowiedzieć, stosując się do zasad koncepcji Przyjaznej Architektury.Przedstawiamy krótki digest ― czym jest przyjazna architektura i dlaczego jest tak pomocna w znalezieniu wymarzonego mieszkania ― w opracowaniu zespołu serwisu nieruchomości mieszkaniowych Korter.

Przyjazna Architektura ― główne założenia 

Nowoczesne zasady i normy budownictwa mieszkaniowego możemy określić metaforycznym mianem koncepcji Przyjaznej Architektury.

Jest to szereg cech i walorów, które zapewniają szeroko pojęty komfort życia. 

Sformułujmy „pięć głównych przykazań” tej koncepcji.

  1. Mądry układ i funkcjonalność― każdy metr kwadratowy mieszkania i przestrzeni użytkowej, w tym części wspólnych nieruchomości, musi być przemyślany i zaprojektowany z myślą o komforcie mieszkańców.

  2. Dobre naświetlenie― naturalne światło powinno trafiać do mieszkania o każdej porze dnia. Nie może też jednak powodować dyskomfortu.

  3. Niezakłócona cisza― lokal ma być zabezpieczony zarówno przed hałasem  z ulicy, jak i z sąsiadujących lokali. Jest to skutecznie osiągane z użyciem nowoczesnych technologii budowlanych.

  4. Przyszłościowe rozwiązania technologiczne― zorientowane na zmiany klimatyczne, energooszczędne, innowacyjne.

  5. Przyjazna dzielnica― dobre relacje ze wspólnotą mieszkaniową, okolica o różnorodnych walorach (infrastrukturalnych, rekreacyjnych, komunikacyjnych itd.).

Jak znaleźć mieszkanie marzeń

Oto kilka praktycznych porad dla osób poszukujących własnego lokum:Stosuj kryteria Przyjaznej Architektury― nowoczesne przemyślane inwestycje mieszkaniowe są jak innowacyjne modele gadżetów: będziesz cieszyć się ich funkcjonalnością i zaletami przez wiele lat. Przyjemność codziennego użytkowania i brak jakichkolwiek czynników dyskomfortu ― oto główny priorytet. Istotne są też innowacyjne energooszczędne rozwiązania: pomijając to, że są przyjazne środowisku, przynoszą one dość wymierne zyski, na przykład, obniżają rachunki za zużyty prąd lub koszty obsługiwania części wspólnych.Uwierz w mały metraż― skandynawskie, „ikeowskie” modele zarządzania przestrzenią udowodniły, że duża powierzchnia wcale nie jest konieczna do komfortowego funkcjonowania: nawet najmniejszy lokal potrafi zostać Twoją perfekcyjną przestrzenią do życia, jeśli zastosujemy w nim odpowiednie rozwiązania projektanckie.Zwracaj uwagę na standard inwestycji― mieszkasz nie tylko w mieszkaniu, ale również w budynku, codziennie korzystasz z pomieszczeń wspólnych, więc ważne jest, czy cała inwestycja jest zaprojektowana według zasady user-friendly.Znaczenie mają nawet takie drobne szczegóły, jak wysokość progów i szerokość wejść.Pamiętaj o otoczeniu― lokalizacja jest jednym z kluczowych czynników decydujących o komforcie mieszkania w danej inwestycji. Bierz pod uwagę nie tylko położenie względem centrum, ale również dostępność terenów zielonych i obiektów podstawowej infrastruktury.Myśl przyszłościowo― mieszkanie to długoterminowa inwestycja, więc pamiętaj o tym, że Twoje potrzeby z czasem będą ulegać zmianom. Postaraj się uwzględnić te zmiany.Zbadaj teren― spróbuj uzyskać pełny obraz rynku: co i gdzie się buduje, po ile się sprzedaje. Ułóż listę priorytetowych pozycji według lokalizacji ― na podstawie rankingów inwestycji mieszkaniowych czy zestawień z sieci ― i oceń każdą z nich według wskazanych powyżej kryteriów.

Materiał zewnętrzny

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >