wtv.pl
Nauczyciel, kasjer czy woźny - który zawód zarabia najwięcej? Odpowiedz was zaskoczy

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nauczyciel, kasjer czy woźny - który zawód zarabia najwięcej? Odpowiedz was zaskoczy

28 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Zarobki w roku 2020 ulegną zmianie. Wzrośnie choćby płaca minimalna. Podwyżki zapowiadają również właściciele najbardziej popularnego supermarketu w Polsce. Pewna prestiżowa niegdyś grupa zawodowa wciąż ma jednak powody do niezadowolenia.

Biedronka planuje przyciągnąć do siebie nowych pracowników, promując akcję "Kroją się podwyżki". Sieć poinformowała, że na większe pieniądze liczyć mogą nie tylko kierownicy, ale także kasjerzy oraz magazynierzy. Portal dlahandlu.pl podaje, że zastępcy kierowników i kierownicy zatrudnieni w Biedronce mogą liczyć odpowiednio na 4,8 tys. zł i 6,5 tys. zł z premią na start.

Pensja dla początkującego, właśnie rozpoczynającego pracę w markecie kasjera wyniesie od 3050 zł do 3200 zł brutto w zależności od lokalizacji sklepu oraz wliczając w to premię za obecność. Więcej dostaną za to bardziej doświadczeni sprzedawcy. Dla kasjerów ze stażem trzech lat pracy w Biedronce pensja wyniesie – zależnie od lokalizacji – od 3200 do 3650 zł brutto. Pracownicy magazynów od 1 stycznia 2020 roku mogą liczyć na pensję w wysokości od 3400 zł do 4150 zł brutto, uwzględniając premię za obecność.

Zarobki 2020. Ile zarobią nauczyciele?

Od tego roku wzrośnie również płaca minimalna. W 2020 roku wyniesie ona 2600 zł brutto, a zatem wzrośnie o 350 zł w stosunku do roku ubiegłego. Pracownik zarabiający najniższą krajową w tym roku może liczyć na 1878 zł netto.

Wzrost płacy minimalnej z automatu nie obowiązuje jednak nauczycieli, ponieważ ich wynagrodzeń nie reguluje Kodeks pracy, a Karta nauczyciela. Jak podaje portal money.pl, od września 2019 nauczyciel stażysta zarabiał 2466 zł brutto, czyli 1784 zł na rękę. Na takie zarobki mogli liczyć nauczyciele na początku swojej pedagogicznej drogi. Oznacza to, że nauczyciel stażysta zarabiał mniej niż zatrudniony w tej samej szkole woźny.

– Nie chcę ujmować niczego szkolnym woźnym i sprzątaczkom, ale będą zarabiały więcej niż nauczyciel stażysta – mówi w rozmowie z "Wyborczą" dyrektor jednego z warszawskich liceów.

Wyraz swojemu niezadowoleniu dał również Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Jak można budować prestiż zawodu, konstruując płace poniżej wynagrodzenia minimalnego? – pytał retorycznie na łamach "Gazety Wyborczej".

Od stycznia 2020 roku nauczyciele mogą liczyć na niewielkie podwyżki. Jak podaje portalsamorzadowy.pl, cytując opublikowany przez ZNP załącznik do projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, "wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego ma wynosić odpowiednio: dla nauczyciela stażysty – 2782 zł, dla nauczyciela kontraktowego – 2862 zł, dla nauczyciela mianowanego – 3250 zł, zaś dla nauczyciela dyplomowanego – 3817 zł (dotyczy osób z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym, w przypadku osób bez tytułu magistra lub bez przygotowania pedagogicznego stawki te są niższe)".

– Wzrosną wynagrodzenia tylko tych nauczycieli, których płace zasadnicze byłyby w 2020 r. poniżej płacy minimalnej, czyli poniżej 2600 zł brutto. Płace zasadnicze zdecydowanej większości nauczycieli nie rosną – poinformował Związek na swojej stronie internetowej.

Dysproporcje mogą jednak znów ulec zmianie. Rządzący zapowiadali, że planowana jest kolejna podwyżka płacy minimalnej do poziomu 3, a nawet 4 tys. brutto.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >